emineaslan
emineaslan (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Lens Seçimi?

Merhabalar, nikon d7100 kullanıyorum. 18-140 lensim var fakat az ışıklı yerlerde yetersiz kalıyor isoyu arttırdıkça da malum kumlanma oluyor. 50mm lensim harika kesinlikle fakat o da yakınlığından dolayı her zaman kolaylıkla kullanamıyorum. Freelance işler yapıyorum bu yüzden ya 18-140 ayarında diyaframı iyi veya 50mm gibi sabit fakat biraz daha geniş açı alabileceğim bir lens istiyorum. Kesinlikle şunu al diyebileceğiniz bir lens var mı?

Tarih: 14 Ekim 2018, 23:27 - İp: 78.***.**9.186
the_photgrpher
the_photgrpher (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kullandığınız makina DX (küçük sensörlü) olduğundan 50mm lens 35mm formatına göre 75mm lik bir açı sağlıyor. Portre için idealdir ama günlük kullanımda çoğu yerde açısı dar gelir.

Sabit lens olarak ya AF-S 35mm f/1.8 yada AF 28mm f/2.8 (18-140 lensinizi bir 28mm ye ayarlayıp birde 35mm ye ayarlayıp vizörden bakarak size daha uygun açıyı tespit edebilirsiniz).

Zumlu lens tercih ederseniz sabit 2.8 diyaframlı profesyonel lenslerden bakabilirsiniz ama onlar hem çok pahalı hemde sabit lenslerin verdiği keskinliği vermezler hem daha yavaş olduklarından (tabi maksimum diyafram açıklığınıda göz önünde bulunduraraktan) az ışıklı ortamlarda yukarıda önerdiğim lensler kadar başarılı olmazlar.

Tarih: 16 Ekim 2018, 00:03 - İp: 194.***.**6.200
  • 1