bediaediz
bediaediz (üye)
Sakarya / Amatör

Fujifilm X-s1 Çekim Modları

merhaba arkadaşlar makinemi yeni aldım çok güzel bir makine.elime dslr almış insan değildim makro çekeyim dedim exr modunda çekim yaptım ama bi yere kadar yakınlaştırdı.daha iyisini yapabilir biliyorum acaba ne yapmalıyım yani o böceğin bacak kıllarına kadar nasıl yakınlaşabilirim öyle deyim.

Tarih: 10 Temmuz 2013, 01:02 - İp: 5.***.**4.252
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

bahsettiğiniz makine DSLR değil DSLR like (yani benzeri) bir makine sensörü 8,8x6,6 mm. Ama güzel bir makine tabii. Makinenin kullanma klavuzunu okuyun. Tele pozisyonunda yakın plan çekemezsiniz. Genelde geniş açı pozisyonunda en yakına odaklama yapabilirsiniz. Sanırım sorun bundan kaynaklanıyordur. Ama siz ne yapın yapın kullanma klavuzunu okuyun lütfen. Değişik seçenekleri vardır.

Tarih: 10 Temmuz 2013, 11:24 - İp: 78.***.**5.191
bediaediz
bediaediz (üye)
Sakarya / Amatör

teşekkür ederim arkadaşım bakayım tele modu var mı bilmiyorum

Tarih: 11 Temmuz 2013, 00:52 - İp: 5.***.**6.42
fatih60
fatih60 (üye)
Tokat / Amatör

Arkadaşım bende 2 ay önce aldım aynı makineden.. Makro çekim için exr modunun yanında kamera işareti var o moda getir. Ardından sağ/sol düğmelerinden sola bas ve ekrana bak. O tuşa bastıkça 3 mod görünecek

1)OFF
2)MAKRO İŞLEVİ
3)SÜPER MAKRO

Bu tür fotoğrafları bu makine ile ben Süper makro yöntemi ile çekiyorum. Süper makroda zoom hiç yapmıyorsun 1 cm'den fotoğrafı çekiyorsun. Fakat sinek gibi hemen kaçan börtü böcekleri ise makro işlevi seçeneği ile çekmelisin. zoom yaparak odaklayabilirsin. Örnek olarak bu makine ile çektiğim bir sinek, biraz zor oldu çekimi ama çok yavaş ilerlemen gerekiyor Bu arada makine ile ilgili bilgi paylaşımı yapalım aramızda Bende biraz yabancıyım, bir çok özelliğini bilmiyorum hala..

Tarih: 25 Temmuz 2013, 18:34 - İp: 78.***.**7.70
  • 1