bilalkurnaz
bilalkurnaz (üye)
Bursa / Amatör

Fujifilm Hs10 Çekim Kalitesi

arkadaşlar aranıza yeni katıldım amatör fotoğraf çekiyorum kullandığım makine dslr like serisi "hs10" fotoğraf çekmeye yeni başladım. hs10 ile çektiğim fotoğrafları bilgisayarda incelediğimde hoş olmayan bi durumla karşılaşıyorum. fotoğrafı tam boyutunda izlediğimde nokta nokta olduğunu görüyorum. görüntü yeterince net değil. çekimlerimde tripod kullandığım halde bu sonuç çıkıyor aynı çekimi başka bir kompakt makine ile deniyorum görüntü netliği daha iyi acaba sorun makineden mi kaynaklanıyor yoksa doğru çekim mi yapamıyorum.

Tarih: 16 Aralık 2012, 00:46 - İp: 78.***.**4.133
dogasevgisi
dogasevgisi (üye)
Giresun / Doğa Fotoğrafçısı

sanıyorum modlarla ilgili hata sorunu var.deneme yanılma metodu ile doğru anı yakalayacağınızı tahmin ediyorum.

Tarih: 16 Aralık 2012, 08:39 - İp: 78.***.**1.14
volkan89
volkan89 (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Merhabalar...
Öncelikle bahsettiğiniz sorunun iki nedenden kaynaklandığını düşünüyorum 1.si Megapiksel ayarları, bu tarz fotoğraf makinalarında megapiksel ayarlarını siz seçiyorsunuz. Örneğin; 5 mpix 10 mpix 20mpix gibi seçeneklerden en yüksel piksel sayısını seçin... 2.si ise netlik ayarlarıyla ilgili durum...burada da çeşitli ayarlar devreye giriyor
a) netlik ayarını manuele almış olabilirsiniz onu otomatiğe almayı deneyin b)Netlik yani af nokta ayarlarından çoklu nokta seçeneğini seçin ve tekrar çekin...
Vizörden bakıp denklanşöre yarım bastığınızda netleme sesini duymanız gerek eğer duyuluyorsa sıkıntı yok demektır.Bu dediklerimi kullanım kılavuzu önderliğinde denerseniz sorunuz büyük olasılıkla çözülecektir.

Tarih: 16 Aralık 2012, 16:40 - İp: 176.***.**4.48
yigiterdem
yigiterdem (üye)
Manisa / Amatör

ÖNCELİKLE İYİ GÜNLER...BAHSETTİĞİNİZ DURUM KUMLANMA...YADA DİĞER ADI İLE NOİSE. YADA GÜRÜLTÜ...GENELDE YÜKSEK İSOLARDA DAHA SIK GÖRÜLEN BİR DURUM...ELDEKİ TİTREME İLE BU TABİ DAHADA BELİRGİN BİR HALE GELİR. TRİPOD KUMLANMAYI AZALTIR...MAKİNENİZDE KUMLANMA AZALTICI BİR AYAR OLMASI GEREK..BENDE HES20 KULLANIYORUM.BENDE MEVCUT...MENÜDEN BAKARSANIZ GÖRECEKSİNİZ.AYRICA ŞUNUDA BELİRTMEK İSTERİM...KULLANMIŞ OLDUĞUMUZ MAKİNENİN SENSÖR BOYUTUNDAN KAYNAKLANAN BİR DURUM BU NOİS...ÇOK NET FOTOĞRAFLAR BEKLEMEYİN...ANCAK ÇOK DA KÖTÜ FOTOĞRAF ÇEKMİYOR BU MAKİNE...SİTEDE BU MAKİNE İLE ÇEKİLMİŞ ÇOK İYİ KARELER GÖREBİLİRSİNİZ...AYRICA NOİSE GİDERİCİ PROGRAMLAR VAR...PHOTOSHOPUN EKLENTİLERİNDE MEVCUT BU PROGRAM...

Tarih: 17 Aralık 2012, 15:10 - İp: 78.***.**8.253
  • 1