mertpolat
mertpolat (üye)
Zonguldak / Amatör

Fujifilm Finepix S2980 Hakkında Yardım

Merhabalar. Yaklaşık bir hafta önce Fujifilm FinePix S2980 satın aldım yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum fakat manuel ayarları hakkında çok bilgim yok araştırdım fakat açıklayıcı bir anlatıma denk gelmedim henüz. ISO ayarı, diyafram ayarı gibi şeyler neyi nerde hangi değerde kullanmalıyım gibi bir soruyu sizlere yöneltiyorum ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekür ediyorum.

Tarih: 27 Ağustos 2012, 17:17 - İp: 95.***.**5.57
fatmanurr
fatmanurr (üye)
İçel / Amatör

ya makineyi yeni aldım ama buradaki çekilen fotoğraflar gibi hiç çekmiyor acaba ayarlamayımı bilmiyorum yardım edin lüftenn

Tarih: 10 Haziran 2013, 11:04 - İp: 78.***.**5.140
burocki
burocki (üye)
İzmir / Meraklı

Bu makineyle gündüz çok güzel kareler yakalayabilirsiniz.Ancak az ışıklı çekimlerde iyi olduğu söylenemez.Manuel ayar olarak deneme yanılma yöntemiyle kendiniz keşfetmeniz taraftarıyım.Manuel ayarlar için enstantane, makinenin ne kadar hızlı çekmesini istiyorsanız ona göre değeri çoğaltıyor ya da azaltıyorsunuz.Değeri ne kadar azaltır yani ne kadar yavaş çekerse makine o kadar ışık alır ne kadar hızlı çekerseniz o kadar az ışık alır.Tabii çok ışık almasını istediğiniz zamanlarda makineyi oynatmamanız gerekiyor.ISO ayarına gelince o da ışık duyarlılığını temsil ediyor.Ben ISO'yu pek ellememenizi tavsiye ediyorum genellikle 100'de kalsın.Çünkü arttırdıkça resim kalitesi düşer.En fazla 400'e çıkın.Diyafram da objektif perdesindeki deliğin açıklığının ayarlanmasıdır.F değeri ne kadar küçülürse delik o kadar açılır ve o kadar çok ışık girer.Yani F değeriyle açıklık ters orantılıdır.Ben aslında çok bilgili değilim.Bu söylediklerim benim de anladığım kadarıyla olan bilgilir.Yazarken biraz kesinmiş gibi yazdım ama :D Yanlış birşey söylediğimi sanmıyorum, umarım yararlı olur...

Tarih: 10 Haziran 2013, 15:31 - İp: 176.***.**4.60
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

kodakla uğraşma sakın kodak iflas eden bir firma.

Ben de s2980 kullanıcısıyım.

makinede DSLR makinelerde olduğu gibi ayrıca bir iso tuşu yok. Menüden seçerek yapıyorsun bunu.

C modunda her türlü ayarı yapabilirsin. kullanıcı ayarlı manuel moddur. Her şeyini kendin ayarlarsın.

M modu zaten adından da anlaşılacaği üzere manuel moddur.

A modunda ise diyafram değerini kendin ayarlayabilirsin.

P modunda ise bu makine için bence en ideal alandır. Çünkü kendini çekilen değerleri görerek geliştirmene olanak tanır. Çektiğin her türlü fotoğrafla ilgili bilgiyi sana sunar bu seçenek. Beğenmezsen ona göre ayar yaparsın daha iyi sonuç elde edersin.

tam auto modunu ise kullamamaya özen göster. SR auto ya da Sp yani sahne modlarıda yerine göre işine yarayacaktır.

adaptör olarakta makrolar için raynox markasına bakabilirsin

Tarih: 11 Haziran 2013, 11:50 - İp: 37.***.**6.155
rayond
rayond (üye)
Sakarya / Amatör

iso değerini 400ün üstüne çıkarmamaya özen göster kumlanma oluşur aksi halde.gündüz çekimlerinde en düşük değere alıp yap çekimlerini.böylece daha net fotoğraflar elde edersin.onun haricinde gece gündüz çekim yap bol bol.bu kavramlara hakim olmak için en önemlisi pratik yapmak.flashsız az ışıklı ortamda yüksek enstantene değerleriyle diyaframını 3.1 yaparak çekimler yap.düşük enstantenede makineyi tripota yoksa sehpa vb. şeylerin üzerine koyarak çekim yap.kolay gelsin

Tarih: 17 Ağustos 2013, 18:07 - İp: 88.***.**0.252
beder1905
beder1905 (üye)
Kocaeli / Amatör

merhaba ben şule bu makinayı yeni aldım videolarım sessiz oluyor ve panaromada uzun çekimden çıkamıyorum cevap verirseniz sevinirim [>:D]

Tarih: 6 Nisan 2015, 23:56 - İp: 78.***.**3.69
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

otomatik modda çekin gerekeni yapar en kolayı bu. diğer türlü neşter aldım beyin ameliyatı tarif eder misiniz oluyor. her duruma farklı bir ayar lazım tıpkı tek tip bir beyin ameliyatı olmayacağı gibi.. bu makine düşük ışıkta güzel sonuç vermez. dışarda günlük güneşlik bir ortamda en iyi sonucu alırsınız..

Tarih: 9 Nisan 2015, 15:44 - İp: 88.***.**4.43