thegameyou
thegameyou (üye)
Uşak / Amatör

Fujifilm Finepix S2950 Çekimler

Selamlar..
Fuji s2950 ile dslr dünyasına katıldım. Yalnız çekimler konusunda sıkıntılarım var. Yaptığım gece çekimi denemelerinde ışık oranını bi türlü ayarlayamıyorum iso yükselttiğim noise oluşuyor, shutter hızını düşürdüğümde bulanıklaşma oluyor. Gece çekimlerinde ne tür ayarlar kullanmalıyım?
Yardımcı olursanız sevinirim..

Tarih: 13 Haziran 2012, 18:03 - İp: 78.***.**7.46
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

gece tripod kullanınız ve isoyu düşürün

Tarih: 13 Haziran 2012, 21:47 - İp: 78.***.**9.153
thegameyou
thegameyou (üye)
Uşak / Amatör

Şuanda mevcut tripod'um ufak bir tane var kullanışı biraz zor oluyor. Bu yüzden gece çekimlerini şimdilik tercih etmiyorum. Peki Güneşli havalarda portre ve manzara çekimleri için ortalama nasıl bir exif kullanmam gerekiyor.. Cevabınız için teşekkürler...

Tarih: 14 Haziran 2012, 18:41 - İp: 78.***.**4.26
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Gayet kolay...Gece çekimlerinde iso ile beyaz ayarını otomatiğe alın.
Bırakın bu iki ayarı makine kendi yapsın.
Diyafram öncelikli modda çalışın. Diyaframda 9 u geçmeyin.
Veya çeşitli diyafram değerlerini deneyerek ve LCD ekrandaki görüntüye bakarak diyaframı kendiniz ayarlayın.
Elle çekim yapacaksanız mutlaka bir yere dirseklerinizi dayayın veya destek alın. Makinayı sallamamaya bakın.
Bu kadar.
İyi çekimler...

#ercan43' tarafından 14.06.2012 20:33:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Haziran 2012, 20:29 - İp: 176.***.**6.88
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

gece çekimini elde yapmanız gerekiyorsa, alın size tarifini veriyorum:

A modunu seçin, zoom yapmayın/geniş açıda çekin, diyafram 3.1 olacak...ISO'yu 400 veya 800'e (çok gerekirse max. 1600'e) getirin...makinayı bir yere koyun veya siz bir yere dayanın...deklanşöre hafif dokunun, netlik yapınca parmağınızı çekmeden nefesinizi tutun ve basın...olmadı mı?..yine deneyin, olmadı bi daha...sonunda kazanan sizsiniz... hadi kolay gelsin...

Tarih: 14 Haziran 2012, 21:53 - İp: 176.***.**2.67
ifocel
ifocel (üye)
Samsun / Meraklı

Ben M modunda kullanmanızı tavsiye ederim. İso'yu mümkün olduğunca düşük tutun. Şu veya bu kadar iso ayarlayın demek doğru olmaz. Bunu sizin ortam ışığına göre ayarlamanız gerekir ancak mümkün olduğunca isoyu düşük tutun ve bekleme süresini yükseltin. Çekeceğiniz nesne eğer hareket eden bir nesne değilse makineyi sabitleyin ve ayarları yaptıktan sonra makinenin süresini ayarlayın kendi kendine çeksin. Bu sayede nefesinizi tutmak, kalp ritimlerinize göre hareket etmek zorunda kalmazsınız. Bir de eğer tripodunuz yoksa acilen bir tripod alın.

Tarih: 15 Haziran 2012, 01:47 - İp: 88.***.**9.130
thegameyou
thegameyou (üye)
Uşak / Amatör

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim gerçekten çok faydası oldu.

Tarih: 15 Haziran 2012, 09:24 - İp: 78.***.**3.182
ifocel
ifocel (üye)
Samsun / Meraklı

Rica ederiz.

Tarih: 16 Haziran 2012, 15:31 - İp: 78.***.**9.16
  • 1