m2sah
m2sah (üye)
Afyonkarahisar / Doğa Fotoğrafçısı

Finepix Hs20exr Hdr Çekimi Nasıl Oluyor?

Arkadaşlar bir yılı aşkın süredir bu makineyi kullanıyorum. Çok şey öğrendim ancak bu makine ile nasıl HDR çekimi yapılıyor bir türlü öğrenemedim. Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar. Şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 19 Ocak 2013, 14:42 - İp: 78.***.**8.207
m2sah
m2sah (üye)

Yok mu bilen, anlatmak isteyen arkadaşlar??

Tarih: 21 Ocak 2013, 12:33 - İp: 46.***.**0.10
boranyildirim
boranyildirim (üye)
İstanbul / Amatör

HDR çekimi makineye has bir teknik değildir , makinede HDR opsiyonu varsa direkt olarak makine üstünde tamamlanabilir.HS-20'de bu özellik var mı bilmiyorum , size tavsiyem HDR çekim tekniğinin nasıl yapıldığına bakmanızdır.
Aşağıdaki link , HDR'yi anlaşılır ve güzel bir anlatımla tanıtmıştır.
http://forum.netfotograf.com/cekim-teknikleri/hdr-nedir-nasil-uygulanir-18226-1.html

Tarih: 9 Şubat 2013, 20:08 - İp: 78.***.**3.224
özadmin
özadmin (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle RR-80 isimli kumandaya ihtiyacın var. sonra da makineyi sabitlemek için bir üç ayak edinmen gerekiyor. çekim yapacağın konunun da mutlaka durağan olması gerekiyor. yani bu çekim tekniği çok daha etkili manzara yada sabit ışıkta ürün çekimleri için kullanılır. bu modelde 3 lü pozlama ayarı vardır bazı markalar bu ayarı bir program yardımı ile makine içinde 3 kareyi birleştirerek yapabiliyor ama bu senin photoshop yada benzeri bir programda yapacağın gibi olmuyor. pozlama seçeneklerinde - pozlama, normal pozlama ve + pozlamayı otomatik sıralı olarak yapan bir ayar var. üç kare üst üste şeklinde bir ikonu var biri açık renk biri boş biride taralı şekilde oluyor genelde. bu pozlama ayarını bulup pozlama aralığını verip(genelde 1 adımlı oluyor) makineyi hiç kımıldatmadan ü kareyi çekip normal kayıt ediyorsun ve HDR yapacağın programda birkeştiriyorsun. boranyildirimin verdiği adreste bir kaç program önerisi yapılmış. bunları değerlendirirsen mutlaka sana uygun bir program bulursun.

Tarih: 18 Şubat 2013, 17:06 - İp: 31.***.**1.209
m2sah
m2sah (üye)

Teşekkürler. Bende üç ayak var ancak kumanda yok bu hali ile de çekip ilk hdr çalışmamı yaptım.. çok güzel oldu. cs5 kullandım. özadmin hocam dediğin kumandayı da araştıracağım..

Tarih: 23 Şubat 2013, 14:43 - İp: 188.***.**8.50
m2sah
m2sah (üye)

Teşekkürler.

#m2sah' tarafından 23.02.2013 14:45:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Şubat 2013, 14:44 - İp: 188.***.**8.50
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Bu tip makinelerde zaten dinamik aralık düşük oluyor. Çekecğiniz 3 karayle ancah bir DSLR nin dinamik aralığına sahip olursunuz ancak diye düşünüyorum...

Makinenin bracket modu var ise onunla, yok ise A modunda -2 -1 0 +1 +2 poz telafisiyle 5 fotoğraftan denemenizi tavsiye ederim. Photomatix uygun bu iş için.

İlk HDR mi yaptım dediğiniz fotoğraf KÖY adlı fotoğrafınız ise, HDR ile hiç alakası yok. Hatta dinamik aralığı düşürmüşsünüz...

Tarih: 1 Mart 2013, 22:21 - İp: 88.***.**2.72
n.f.a
n.f.a (üye)
Ankara / Amatör

Dostum m2sah.. HDR çekimi makinede yok. Sen yazılım ile dışarıdan yaparsın.. Bu konuyu detaylıca forumda bulabilirsin.. Fakat makinende şöyle bir özellik var FF Finepix HS 20 EXR'ının deklanşör ile mod tekerleği arasında iki adet düğme var birisi "histogramı görmeni sağlayan tuş", diğeri "seri çekim modu".. Sen "seri çekim modu"nda basılı tutup "yön tuşları" ile "otomatik pozlama dizisi" seçeneğini seçersen, makinen HDR'emsi bir kare yakalayacaktır. Mantığı da şu, toplamda üç kare çekiyor bir normal pozlama yapıyor, birde + ve - pozlama yapıp, kendince birleştiriyor. HDR mantığını kullanıyor anlayacağın. Ama HDR değil . Dene bi. Amaç net ve pozlama kalitesi güzel bir fotoğraf elde etmekmiş bu otomatik pozlama dizisini kullanmaktaki.. selamlar m2sah..

#n.f.a' tarafından 27.04.2013 09:31:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Nisan 2013, 09:26 - İp: 78.***.**3.243
m2sah
m2sah (üye)

Teşekkürler n.f.a hocam. Dediğin gibi yapıyorum ve cs5 in hdr yapma bölümünde birleştiriyorum. Kendimce güzel çalışmalar çıkıyor ortaya..

Tarih: 27 Nisan 2013, 10:24 - İp: 176.***.**5.194
eskiev
eskiev (üye)
İstanbul / Amatör

m2sah, anladığım kadarıyla demek istedğiniz makine üzerinden nasıl HDR yapılır. Şöyle açıklıyayım, benim dslr makinede, en son özellikleri ve yetenekleriyle ancak hakkını verebiliyor. O makinenin HDR özelliğinin yanında, bunun üstesinden kalkabilecek teknik alt yapıya da sahip olmalı diye düşünüyorum.

Burda (makine üzerinden demek istediğim) işin püf noktası, makinenin çok çok hızlı bir şekilde en az 3 fotoyu kayıpsız arka arkaya çekmesi gerekir. Daha sonra kendisi görüntü işlemcisinde bu 3 fotoyu işleyip son HDR görüntüyü veriyor. Yüksek iso, yüksek ışık hassasiyeti, yüksek hızlı çekim, yüksek işlem hızları, iyi bir titreşim önleme sistemi (bu da olmazsa olmazlardan) vs...
tüm bunlar gerçek bir HDR keyfi verebilmek için aranan özellikler.

Tarih: 18 Mayıs 2013, 18:35 - İp: 94.***.**8.20
m2sah
m2sah (üye)

Maalesef eskiev hocam. Makine sadece bu 3 fotoyu çekip bırakıyor. hdr yapmak pc başında bize kalıyor..

Tarih: 20 Mayıs 2013, 17:32 - İp: 85.***.**2.137
  • 1