madchoice
madchoice
üye
(Amatör)
İzmir

Fıne Tune Nasıl Yapılır?

Bugünlerde Fine tune konusunu araştırıyorum, aşağıdaki videoda detaylı anlatılmış. Belki ilgilenen olur:

https://www.youtube.com/watch?v=LEEz5vb-psw

 

Tarih: 12 Şubat 2016, 21:55 - İp: 212.***.**6.185
Cevapla
buzlucam
buzlucam
üye
(Meraklı)
Yurtdışı

odak noktası Fine tune pratikte bu videodaki gibi ayarlanabilir olarak görülse de gerçekte tam olarak hiçbir zaman tam ayarlanamaz bu şekilde.
Nedenlerinden birkaçını bahsedeyim bu videodaki gibi 1 metreden objektifinizi 105mm ye ayarlayıp en net olduğu değer olarak (-5) veya atıyorum(-7) bulursunuz, fakat objektifi 24 mm ye 50 mm aldığınızda görürsünüzki o zaman değer çok fazla gelmiş ve back focus yerine front focus oluşmuş olur yani objektiflerin her mm deki sapması aynı değildir... prime lensler gibi sabit mm li değilse eğer. onun için bu tür ayarlamaları aslında tam yapmak için makina ve objektifin birlikte ayarlandığı ve odak sapmaları her mm için tam hesaplayan bilgisayar programı ve ekipmanı gerekir yani objektif yeniden programlanır.
bir DİĞER hususta 1 mtredeki çekilen ölçüm fotoğrafındaki sapmanın 20 metredeki odaklanan nesneyle sapmasının aslında gerçekte tam tutmaması sorunudur, odak farklı yere doğru mesafe arttıkça sapma gösterir metre arttıkça...(bazıları aksini iddia edebilir)
Bir diğer sıkıntılı durumda bu 45 derece açıyla konulan ölçüm kağıdının (focus chart) malesef faz kontrast ölçümler için ideal olmaması sorunu vardır 45 yatayda netlik sapmaları, hataları çok fazla olduğu için makina ölçüm sistemi sıklıkla yanılır ideali 0 (sıfır noktasında ) tam 90 derecelik dik ölçüm düzleminin bulunduğu ölçüm aygıtlarıdır netlik bu dik düzlemdeki şekle yapılır hata olmaması için ama ölçüm sapması 45derecelik kağıttan okunur..
Burada basit bir örneği mevcut ;(http://www.squit.co.uk/photo/focuschart.html)
bir diğer tuhaf hususta objektiflerin en açık diyaframındaki kısık diyaframındaki sapmaların malesef aynı olmaması sorunudur.
Yani uzun lafın kısası FINE TUNE sadece basit günü kurtarmalara yarar ve tam ayar tam odak olması hiçbir zaman mümkün değildir.
BU ARADA KONU YANLIŞ YERDE DSLR like da FINE TUNE OLMAZ DLSR teknik de açın bu konuyu..


#buzlucam' tarafından 16.02.2016 16:06:42 tarihinde düzenlendi.

 

Tarih: 16 Şubat 2016, 15:45 - İp: 188.***.**1.10
papriko
papriko
üye
(Amatör)
Istanbul

Düzenli Olmak Şimdi Daha Kolay
Öğrenci olmanın en güzel yanı istediğim zaman seyahate çıkabilmem. Özellikle yeni yerler görmeyi farklı kültürler öğrenmeyi seviyorum. Seyahatlerim sırasında en çok önemsediğim şey ise çantamın düzenli olması yanımda sadece ihtiyaç duyduğum eşyalarımın olması. Tütün içmekte benim için seyahat derecesinde bir tutku. Bu konudaki sıkıntım ise seyahatlerim sırasında tütünlerimi ve diğer malzemelerimi düzensiz bir şekilde taşımak zorunda kalmamdı. Sitenizi bir arkadaşımın önerisi üzerine keşfettim ve sorunlarıma çözüm oldunuz. Tütün kesesi ürünlerinizi görür görmez bir sipariş oluşturdum. Üstelik seçenekler arasından kendi zevkime en uyumlu olanı seçme özgürlüğü çok hoşuma gitti. Ürünün bana ulaşması ve ödeme kolaylığı konusunda da hiçbir problem yaşamadım.
Mesafeler Sürprizlere Engel Değil
Siteniz sayesinde farklı bir şehirde öğrenci olan kız arkadaşıma da sürpriz yapma fırsatı buldum. Onun adresine sipariş oluşturarak hediyesini beklemediği bir anda verebildim. Hem hediyemi fazlası ile beğenmesi hem de arkadaş çevresinin ısrarla nereden edindiğimi sorması ne kadar doğru bir karar verdiğimi ortaya koymuş oldu. Herkesin bu özel ürünlerden yararlanabilmesi için tabi ki site bilgilerini paylaşıyorum. Yakın arkadaşlarımda bu fikirden etkilendi ve yönlendirmem sonucu hediyelik eşya alış verişlerini sitenizden yapıyorlar. Size kişiye özel ve tarzı olan ürünleri kullanıcı ile buluşturduğunuz için teşekkür etmek istiyorum. Ürünlerin kalitesi ve ulaşım kolaylığı sayesinde istediğim zaman istediğim adrese alış veriş yapabilme imkanı mükemmel bir şey.

 

Tarih: 27 Mayıs 2017, 16:29 - İp: 172.***.**6.95
Sayfa(lar): 1

Nikon Özel Teknik Sevis

İlgili Olabilecek Konular
Gönderen
Cevap
Okunma
Son Gönderim
omaryayla
0
816
13 Tem. 2018, 17:10
omaryayla
fenomen11
2
1740
03 Tem. 2018, 17:08
recepok
prodersler
0
1656
25 Haz. 2018, 20:14
prodersler
kurumali43
7
4639
25 May. 2018, 17:21
cuteftp
omaryayla
0
2429
26 Nis. 2018, 12:00
omaryayla
siriuss
2
3604
19 Nis. 2018, 14:32
sezencagla
Fotoğrafçılar İçin Web Sitesi
» Fotoğrafça
Foruma Soru Yöneltme Kuralları (!)
ocaklilarForumda sorulacak bir sorunun daha önceden sorulmuş olma ihtimali yoktur, şimdiye kadar benzer bir soru sormak kimsenin aklına gelmemiştir, bu nedenle forumda arama yapmanın bir faydası olmaz, zaten "Arama" diyor, niye arayayım ki?      Konu başlığına, konu ile ilgili bir şey yaz...
Devamı »
» Bizi Takip Edin!
Aktif Üye / Ziyaretçi
ercan43, azacemi, cnrsag, (3)