ufukkader
ufukkader (üye)
Ankara / Amatör

Zoom Yapınca Görüntü Bozuluyor

arkadaşlar bende canon ixus 55 var fotograf kalitesi süper ama karanlık bir ortamda flaş sız çekim yapmak istedigimde iso degerini 400 yapıp sorunsuz fotograf çekiyorum ancak zoom yapınca görüntü bulanık çıkıyor nerde hata yapıyorum birde bu entanse hızı dediginiz nedir onu anlamadım benim makinamda öyle bir özellik yok galiba saygılar.

Tarih: 17 Kasım 2006, 14:18 - İp: 195.***.**2.50
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

iso değerini 400 yapman sadece makinenin erken yıpranmasına yarar başka bir şeye değil.Zoom yaptığında görüntünün flu olması senin makineyi titrettiğinin işaretidir.

Tarih: 17 Kasım 2006, 15:45 - İp: 88.***.**6.143
ufukkader
ufukkader (üye)
Ankara / Amatör

hocam makinanın erken yıpranmasından kastın nedir biraz açıklayabilirmisin eger makinanın bozulmasıysa tamiri mümkünmüdür.saygılar

Tarih: 17 Kasım 2006, 16:03 - İp: 195.***.**2.50
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Az ışıklı ortamlarda ışığa duyarlılığı artırıp daha yüksek enstanede çekim yapmak için ISO değerini yükseltiyoruz. İso değerinin yükselmesi demek sensöre daha fazla akım verilmesi-elektrik yüklenmesi demek diye biliyorum. Standardın 80-100 isa standart olarak kabul ediliyor- üzerinde yükleme yapınca haliyle sensör ömrü daha çabuk tamamlanıyor.

Sanırım Burkay üsta'nın demek istediği böyle bir durum

Tarih: 17 Kasım 2006, 16:15 - İp: 88.***.**4.54
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Karanlık ortamda görüntünün bulanık olmasının sebebi el titretmesi olduğu gibi focus işleminin de yapılamamış olmasıda olabilir.

Deklanşöre yarım bastığınızda Odak kareleri Yeşil yanıyorsa odak gerçekleşmiştir,turuncu yanıyorsa odak gerçekleşmemiştir demektir.Turuncu olduğunda ısrarla fotografı çekerseniz bulanık olmasıda normaldir.

Tarih: 17 Kasım 2006, 16:46 - İp: 85.***.**3.100
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili eos,
Makinelerde autofocus gerçekleşmediği sürece deklanşör düşmez.Bu durumda makine netliğini sağladığı taktirde fotograf çekme işlemindeyken (ki karanlık ortamda shutter düşük süratte çalışacaktır (enstantene) ) makineyi sallamak kuvvetle muhtemeldir.Buna önlem olarak belki otofokus hızının biraz daha çabuk olması için AF destek lambası menüden açılabilir böylece yarım deklanşör basıldığında makinenin önünden fotografı çekilecek objeye doğru bir ışık hüzmesi yayılarak makinenin obje üzerindeki farklı renkleri birbirinden ayırt ederek netliği sağlamasına yardımcı olunabilir ancak tekrarlamakta fayda görüyorum :Makine otofokusu gerçekleştirmediği sürece deklanşörü düşüremezsiniz.

Sensör ömrünün kısalmasını sevgili akdenizli güzel tarif etmiş buna ilave edecek bir başka sözüm yok.

Tarih: 17 Kasım 2006, 18:08 - İp: 85.***.**9.150
ufukkader
ufukkader (üye)
Ankara / Amatör

peki arkadaşlar makinamı sabit biryere koyup kendi kendine çekim yapmasını istiyorum makina sabit olmasına ragmen titreme işateri veriyor bu neden kaynaklanıyor.saygılar

Tarih: 18 Kasım 2006, 16:29 - İp: 195.***.**2.50
  • 1