ahmettunc
ahmettunc (üye)
Batman / Amatör

Yıldız Pozlamada Gren Nasıl Giderilir

Selamlar bu site benim için baya aydınlatıcı oldu. Burda okuduklarımdan yola çıktım ve açıkçası ilk etapta fena sayılmayacak yıldız pozlamayla ilgili fotoğraflar çektim. Beyaz el feneriyle boyama tekniğini de kullanınca Mükemmel renkler oluştu.
Makina BULB ayarındayken 45 dakika açık kalacağını yazmıştınız. 45 Dakika bekledim ancak yıldız ışıkların tam dairesel hale gelmesi oluşmadı. Yani kısacık kaldılar. Birde birazcık grenleşme oluştu.
Benim sormak istediğim o grenleşme nasıl giderilir? gökyüzünün konumuyla ilgisi varmı?
Makinenin sensörüne zarar vermeden en fazla BULB ayarında ne kadar bekletelim. Mesela 2 saat pozlama yapmak makinaya zarar verirmi?

12x25 lens iyimi?
Baya geniş ama gökyüzüne kaldırdığımda bu kez altta görüntüye sokmak istediğim mesela dağ, ağaç veya bir nesne kayboluyor? kutup yıldızını derin vadilere inerekmi? yoksa dağ başına çıkarakmı daha iyi kareye oturtabiliriz?
oldukça zor bir iş bu.. Bütün gece ancak 3 fotoğraf çekebildim. Burdada paylaşabilirim fotoğrafları? teknik açıdan ustalarda kontrol edebilir?

Tarih: 17 Eylül 2012, 19:03 - İp: 78.***.**5.28
sezgin72
sezgin72 (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf galerisinde paylaşırsan senin bu deneyiminden bizde faydalanmış olurduk....

Grenin sebebi sensörde ki ısınmadan dolayıdır. Kaldı ki o kadar çok şey yazmış ve cevaplamnışsıun ama makinanın modelini yazmamışsın

2 Saat pozlama yaparsan makinan nedir bilmiyorum ama makinayı eline alman muhtemeldir. En azından ekonomik ömrünü çok zorlamış olursun...

Sağlıcakla kalın....

Tarih: 17 Eylül 2012, 22:47 - İp: 85.***.**0.25
ahmettunc
ahmettunc (üye)
Batman / Amatör

Öncelikle geç cevapladığım için özür dilerim. Kent dışındaydım.

Öncelikle bendeki makine nikon300S

Fotoğraf çektiğim alan ise baya serindi. Yani sensörün o kadar ısınacağını pek sanmıyorum. Her fotoğrafı 45 dakikada falan çektim. 7-8 kare çektim ama 3-4'ü fena sayılmazdı. Sıkıntım iseköyün bana yakın olması ve köy ışıklarının fotoğrafları azda olsa etkilemesiydi. Köyden çokta açık araziye çıkıp fotoğraf çekme şansım yoktu çünkü bulunduğum coğrafya buna müsait bir yer değil. Tripod üzerinde makine valla uzaktan kim bilir nasıl tahmin edilirdi onun için köyden fazlada uzaklaşamadım
Ha şunuda unutmayayım valla kilitleme kumandası da yoktu. Ne yaptım bir tane çengel gibi bir şey kullandım çengelin uçunuda denklaşşörü çizmemesi için bantladım oldu bitti. Sıkıntı sadece yıldız çizgilerinin biraz daha uzun olmamasıydı

Tarih: 22 Eylül 2012, 19:02 - İp: 78.***.**5.90
sezgin72
sezgin72 (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşım o kadar zhamete girmeden geri sayım modunu kullanmış olsaydın ya hiç çengele banta gerek kalmazdı.

Gelelim esas konuya : Problem senin köye yakın olman filan değil problem senin abartı uzun pozlama merakından kaynaklanıyor...

Kaldı ki tam dairesel bir yıldız pozlamasını yapman astronomik açıdan imkansız....

Tarih: 22 Ekim 2012, 22:22 - İp: 85.***.**2.68
ahmettunc
ahmettunc (üye)
Batman / Amatör

Yorumladığınız ve bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.

Geri sayım modu o hiç aklıma gelmedi valla. Geri sayım modu derken şu hani kendi kendimizi çektiğmiz ayarmı? zaman verip karşısına geçiriyoruz zamanı gelince otomatik çekiyor!..

Göz çok iyi teknik olarak biraz zayıflık var gibi..

Tarih: 23 Ekim 2012, 14:35 - İp: 78.***.**1.181
  • 1