ahmettunc
ahmettunc (üye)
Batman / Amatör

Yıldız Pozlama Nasıl Oluyor?

Selamlar, burdaki ustalar yardımcı olursa sevinirim.

Geçen internette gördüm. Yabancı bir fotoğraf sanatçısı yıldızları muhteşem şekilde çekmişti.İnternetten biraz araştırdım kutup yıldızı merkeze alınıp çekilebiliniyormuş. Ancak benim sormak istediğim mesela kutup yıldızını odak noktasına aldım ancak öndede bir ev veya bir ağaç veya bir neyse var. Haliyle pozlama yaptığımda yıldızlar tamamda o öndeki ev, ağaç veya neyse onu nasıl görünür hale getirebiliriz? burda flahs'ı nasıl kullanacağız? mesela 45 dakika süreyle objektifi açık bıraktığımın hangi evresinde ve flash'ı hangi ayarında öndeki nesneye patlatacağız. Flash çaktığında yıldız pozlama bozulmazmı veya makina otomatik olarak flash ışığını almazmı? yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu tatilimde bunu gerçekleştirmek istiyorum

Tarih: 18 Temmuz 2012, 11:07 - İp: 78.***.**7.20
furkantem
furkantem (üye)
Bursa / Amatör

ne kadar aydınlatacağınız ortamdaki ışığa göre değişir ama 45 dk lık pozlamanın son 3-4 dksında aydınlatma yeterli olur diye düşünüyorum ayrıca makinanın flashını kullanmıyorsunuz harici bir flash yada fener kullanılıyor bunlar renkli olursa daha makbül eğer renkli flash yada feneriniz yoksa bir balonu fenerin yada flashın ucuna geçirebilirsiniz.birde 45 dklık pozlamadan ziyade 10 dk lık 5 pozlama yapıp ps de birleştirirseniz daha net fotoğraflar elde edersinizi,biraz araştırırsanız değişik pozlama süreleriyle yapılabildiğini görürsünüz 20*20 de olabilir örneğin.

Tarih: 18 Temmuz 2012, 11:20 - İp: 83.***.**8.147
mehmet1977
mehmet1977 (üye)
İstanbul / Amatör

45 dk pozlanırsa ev de ağaç da rahatlıkla çıkar. Yıldız ışığı bile yeter.
Buna rağmen ilave ışık gerekirse, pozlamanın herhangi bir zamanında flaş çakılabilir. Yıldız pozlaması bozulmaz. Flaşın ışığının yıldız pozlamasını etkilemesi için çok kirli bir atmosfer veya sis lazım, o havada zaten çekim yapmazsınız. Bunun dışında etkilemez.

Tarih: 18 Temmuz 2012, 18:33 - İp: 149.***.**1.95
ahmettunc
ahmettunc (üye)
Batman / Amatör

bir şey daha sormak istiyorum.
Makinada otomatik süre nasıl veriliyor. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz?

Tarih: 18 Temmuz 2012, 20:30 - İp: 78.***.**2.26
umut1993
umut1993 (Objektif)
Bursa / Amatör

sorularınız cevapları ve daha fazlası forum.netfotograf.com/cekim-teknikleri/yildizlari-pozlama-teknigi-39246-1.html . aramaya yıldızlaı pozlamak yazsaydınız konu açmanıza gerek kalmazdı.

Tarih: 16 Ağustos 2012, 22:50 - İp: 78.***.**6.86
  • 1