bbraun
bbraun (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yardim : Panorama Cekim Ipuclari.

Merhaba;
daha once üc kez panorama cekimi denemesinde bulundum ve her ücünün sonunda hüsrana ugradim. Sizler yani ustalarimdan istedigim isin püf noktalari ve nelere dikkat etmem gerektigine dair tavsiyeler. Mesela bir örnek vereyim hatalarimdan biri sehpam (tripod) ve fotograf makinam tam dikey bir eksen olusturmadigimdan oturu ilk cekim sonrasinda belirgin bir sekilde kayma söz konusu ve her cekimi manuel yapmadigim icin renk tonlarindaki dengesizlik.
Tavsiyelerinizi bekliyorum simdiden cok tesekkürler.

Tarih: 19 Mayıs 2006, 12:03 - İp: 84.***.**9.107
bbraun
bbraun (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sanirim sevgili ustalarim suanda 19 Mayis calismalarindan güzel kareler yakalamak ile mesguller.. Sevgilerimle.

Tarih: 19 Mayıs 2006, 18:43 - İp: 217.***.**8.43
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

sevgili bbraun panarımada dikkat diceğin soldan sağa doğru çekmek vizer görüntünü 3 eşit diket parçaya böl
sendaki görüntünün 1/3 ile bisonrakini 1/3 ü bir birini üzerine binsin birçok panorama proğramı var birylede birleşttir.

mapnaroma factory gibi

Tarih: 19 Mayıs 2006, 22:03 - İp: 81.***.**6.136
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sizi hüsrana uğratan sonuçları göremediğim için fazla bir yorum yapamıyorum ama bence dikkat edilecek konular:

Tripod şart, söylemeye bile gerek yok. Çekimden önce kaç poz çekeceğinize karar verin ve makinanızı ortadaki pozlardan birini tam olarak karşılayacak şekilde konumlandırın. Makinanızın panorama çekim modu varsa onu kullanın. Bu çekim modu, tüm pozların aynı poz değerleri ve beyaz ayarıyla çekilmesinde ve 1/3 lük kadrajın hizalanmasında size çok yardımcı olacaktır. Makinanızın panoramik çekim modu yoksa, tüm pozların aynı perde hızı, diyafram, beyaz ayarı değerleriyle çekmeye özen gösterin. En soldaki pozdan başlayarak sağa doğru, veya en sağdan başlayarak sola doğru çekimlerinizi yaparken, 1/3 oranda kadrajları üstüste getirin. Bu oran daha sonra fotoğrafları birleştiren uygulama programının işini kolaylaştıracaktır. Bu çekimler sırasında makinanızın tripod başlığı üzerindeki eğiminin çok fazla bozulmamasına dikkat edin. Daha sonra birleştirdiğinizde çok fazla kesmek zorunda kalabilirisniz veya birleştiren uygulama programı gerek gördüğünde kendisi keser. Eğim farkı ne kadar az olursa kesim de o kadar az olacaktır. Çekeceğiniz manzaradaki farklı bölgelerdeki ışık şartları ne kadar dengeli olursa sonuç o kadar daha iyi olur. Fotoğrafları birleştiren uygulama programları da bu gibi poz farklılıklarını dengeleyip en aza indirgemeye çalışırlar.

#ocaklilar' tarafyndan 23.05.2006 11:34:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mayıs 2006, 02:00 - İp: 85.***.**4.213
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Panoramik fotograflari cok severim. Teknolojinin nigmetleri ile cekilen fotograflar kabul gorse de ben Linhof 6x17 veya Fuji 6x17 roll filmler gibisi olmadigini dusunuyorum. sn. ocaklilar anlatmis ve sadece eklemek istedigim panoramik fotografi manuel cekmek zorundasiniz. Aksi halde pozlama degerleri farkli olacagindan hic bir programla duzeltemeyeceginiz tonlar olusacaktir. Ilk kare 1/60 enstantene ve 11 diyafram ile cekilmisse butun kareler ayni degerle cekilmeli. Bu defa da aydinlik alan ile koyu yerler dogru pozlama olmayacaktir. Burada da teknoloji devreye girecektir...

Tarih: 20 Mayıs 2006, 11:57 - İp: 82.***.**7.67
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

panorama çekim usta olmaya ..tam ekipman kullanmaya gerek yok..
çekimi yukardaki ustaların dediği gibi foto 1/3 veya 1/4 te olabilir üstüste gelecek şekilde çek ..
makinede exposure lock özelliği (ışık değerlerini kilitler ) varsa kullan..

hareketli objelerden (hızlı akan bulut, insanlar, ...) çekin..
hareketli cisimler varsa bile ortasına getirmeye çalış veya ortaya gelmesini sağla ..buraya kadar tamam ise en önemlisi geldik ..oda yazılım dır...
onerim
1- realviz stitcher ışık farklılığını giderir tamamen otomatik olarak kendisi birleştirir. hiç mudahele etmenize gerek yok..
web kullanmak için pek çok farklı kayıt seçeneği var.exe yapmak dahil.

2-www.autostitch.net

demo dur ama iş görüyor ..mudahele etmeden direkt birleştirir.

3- firmtools Panorama Composer

buda süper bir program ara birleştirme yerinde bulanıklık oluşturmadan birleştiriyor.

soruların olursa mesaj atman yeterli ...

sana başarılar...

yaptıklarım :
http://derizbin.atspace.com/Panoramik.html

#yilmaz47' tarafyndan 20.05.2006 13:42:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mayıs 2006, 13:37 - İp: 85.***.**2.38
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

örnekler burada tıklayınız

#yilmaz47' tarafyndan 22.05.2006 21:22:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Mayıs 2006, 21:21 - İp: 85.***.**1.96
  • 1