sacar
sacar (üye)
İstanbul / Amatör

Yapamadığım Çekim

merhabalar.bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.makinem d3100.arka arkaya duran iki nesnem var.(mavi fincan arkada,beyaz fincan önde)ben öndeki beyaz fincana netlemek istiyorum.ancak ışık ölçümünü(spot) arkadaki mavi fincana göre yapmak istiyorum.ancak bunu beceremedim.bana bunu sanki elinde makine varmış gibi anlatabilirmisiniz.ael mi kullanmalıyım.ael modum ne olmalı.aşama aşama anlatırsanız memnun olurum.cevap veren vermeyen herkese teşekkürler.

Tarih: 20 Eylül 2014, 14:34 - İp: 78.***.**3.165
anna-t
anna-t (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba. Bana kalırsa tamamen manuel modda çekim daha uygun olur bu durumda. Yine de diyafram önceliği veya enstante önceliği modunu kullanarak da çekimi bu şekilde yapabilirsiniz: camerayı AF netleme moduna alıp ölçüm modunu Noktasal olarak ayarlayın;

netleme noktasını arkadaki mavi fincana göre ayarlayın.

Ölçüm mavi fincana göre tamamlandı. Şimdi çekimi iki şekilde yapabilirsiniz:
1. Ya pozometreye göre enstante ve diyafram değerini manuel modunda ayarlayınca netleme noktasını artık öndeki beyaz fincana göre seçip AF netleme modunda çekim yapabilirsiniz,
2. ya da çekim modunu değiştirmeden kamerayı Manuel netleme moduna alıp netlemeyi beyaz fincana göre elle ayarlayıp çekim yapabilirsiniz.
Bilmem anlatabildim mi?

#anna-t' tarafından 20.09.2014 20:28:51 tarihinde düzenlendi.

#anna-t' tarafından 21.09.2014 15:05:52 tarihinde düzenlendi.

#anna-t' tarafından 21.09.2014 15:06:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Eylül 2014, 20:26 - İp: 128.***.**0.189
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Isteneni yapmak icin anlatilanlar dogru . Bilinmesi gereken, dijital fotografcilikta dogru pozlamanin kadrajdaki en beyaz nokta patlamayacak/detay kaybetmeyecek sekilde yapilmasi gerektigi ....

Yani sizin arkadaki objeden pozlama olcumu yapmayi gerektirecek kadar farkli isik durumu varsa, mavi objeden olcum aldiginizda beyaz fincan patlayip ( highlightlar yanip/sonerek gosterir )detay yitirecek, fotografi bozacaktir.

Kaybedilen beyazlar/detaylar geri getirilemez ama az pozlanmis koyu alanlar PC islemi ile biraz kayipla geri kazanilabilinir.

#paperman' tarafından 21.09.2014 22:34:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Eylül 2014, 22:34 - İp: 96.***.**5.17
  • 1