rasitd
rasitd (üye)
İzmir / Amatör

Yağmur Yağarken...

yağmur damlalarını nasıl çekebiliriz?(gerçi bu aralar pek yağmurun yağdığı yok ama yağarsa kaçırmayayım diyorum )

Tarih: 21 Mart 2007, 17:35 - İp: 88.***.**2.94
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Flaş kullanın.

Tarih: 21 Mart 2007, 19:43 - İp: 88.***.**2.58
rasitd
rasitd (üye)
İzmir / Amatör

peki fatih hocam diğer ayarları nasıl olacak?

Tarih: 21 Mart 2007, 20:52 - İp: 88.***.**2.94
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

makinenizi bilmiyorum, ama her makinenin bir flaş senkronizasyon hızı var. diyelimki sizde 1/200.
Makinenizin ışık ayarını normal arka plana göre yapın. Hızınızı 1/200 olacak şekilde diyaframı ayarlayın.
Fotografı böyle çekerseniz, normal pozlanmış bir fotograf olur ama yagmur damlaları belirsiz olur.
Bu ayarla flaş çakarsanız, arka plan bir önceki fotografta olduğu gibi normal olur, ama flaş yakındaki yağmur damlalarını parlatacak ve donduracaktır.
Netlik ayarını öne veya arkaya yaparak görüntüde neyin ne kadar net olacağına karar verirsiniz. Ayrıca ışık ayarını değiştirerek arka planı biraz daha karanlık yaparsanız yağmur damlaları daha belirgin olur.
Aynı teknik kar yağışı için kullanılabilir.
Bu çekimleri tamamen manuel ayarlarda (ışık ve netlik) yapmanızı öneririm, ancak koyu arka plan daha iyi netice verir.

Tarih: 21 Mart 2007, 21:01 - İp: 88.***.**2.58
rasitd
rasitd (üye)
İzmir / Amatör

çok teşekkürler fatih hocam. bu arada bende nikon d70s ve sigma 18-125mm var.

Tarih: 21 Mart 2007, 21:13 - İp: 88.***.**2.94
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Güzel bir makinedir d70. Flaş sistemlerinde zaten Nikon en iyisi. D70 flaş sync hızı inanılmaz yüksekti, galiba 1/500.

Tarih: 21 Mart 2007, 21:39 - İp: 88.***.**2.58
suzuki
suzuki (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Burakenver merhaba ben soruna pekte cevap olamayacağım hatta üstüne üstlük sana birde soru soracağım.Kullanmış olduğun nikon d70s nasıl bi makinadır almayı düşünüyorumda .memnun edicimidir aceba yardımcı olursan sevinirim

Tarih: 2 Nisan 2007, 03:00 - İp: 88.***.**8.149
rasitd
rasitd (üye)
İzmir / Amatör

selam suzuki, ben de bu işte çok yeniyim. ama foto. makinası almadan önce nikon alacğıma karar vermiştim. ama canon ada bakmıştım. nikon un hangi modelini alacagıma karar verememiştim. ve d70s le başlamayı düşündüm ve çok memnunum yeni olmama rağmen.bu benim tercihim. ama canon ada bakabilirsin.
forumun diğer bölümlerine de(Dslr Slr-Like dijital fotoğraf makinaları satın alma rehberi) bu konuyu açabilirsin. sana daha detaylı açıklamalar yapacaklardır.

#burakenver' tarafından 02.04.2007 15:18:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Nisan 2007, 15:13 - İp: 88.***.**6.119
  • 1