sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Uzun Enstantane mi Yoksa Flaş Mı?

Koyu yeşil renkli bir masam ver ve 10 cm. mesafeden flaşlı çekim yapıyorum sonuç fena değil (F4 1/30 sn. ISO 80). Sonra deneme yapmak için tipodu kuruyorum flaşı kapatıp 2 sn. sonra çekim yapcak şekilde ayarlıyorum. Deklanşöre basıp bekliyorum. (F2.8 ½ sn. ISO 80). Sonuç Yeşil olduğu bile zor anlaşılcak bir renk... Aynı karşılaştırmayı 1m. mesafeden yapılmış çekimlerle yaptığım zaman birbirine yakın iki fotoğraf görüyorum ancak uzun enstantaneli fotoğrafta bir miktar solukluk yine var....

Şimdi soru. Benim makinem mi kötü (Casio Ex-Z 1050 kompakt) yoksa çekim ayarlarını değiştirmek renklerin tonunu da etkiler mi? İkinci soru fotoşopta renklerin tonlarıyla oynanabiliyor mu? mesela sadece fotoğraftaki maviyi daha koyu yapmak istiyorum. mümkün mü?

Belki profosyoneller için basit bi soru ama tüm cevap verenlere şimdiden teşekkürler....

Tarih: 24 Şubat 2009, 03:06 - İp: 217.***.**1.213
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

makinen kötümü iyimi bilemem ama fotoşopla renkleri düzeltmen mümkün
örneğin enstantane ile çektiğin rengi sana garip gelen fotoğrafı fotoşopa at
ve
auto level yap
gerçek rengine yaklaşacaktır

Tarih: 24 Şubat 2009, 08:52 - İp: 85.***.**1.16
megadeth61
megadeth61 (üye)
Trabzon / Amatör

Yeşil masada beyaz olmadığı için makina beyaz dengesini doğru ölçümlemiyor olabilir.Sorunun beyaz ayarından kaynaklanma olasılığı yüksek.Beyaz ayarını kendiniz yapmayı deneyin.Flaş ile çekerken yeşilin düzgün çıkmasının nedeni de budur bence!Flaş gün ışığına yakın bir ışık olduğu için makine doğru beyaz ayarını yakalar! (Diye biliyorum)

Saygılar

Tarih: 24 Şubat 2009, 08:55 - İp: 217.***.**7.97
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bence de beyaz ayarından... zaten iç mekan çekimlerinde çok az makine beyazı doğru görür.

Bu arada hem uzun pozlama hem flaş kullanabileceğiniz tür fotoğraflar da vardır...mesela gece manzarası arka planlı insan çekimlerinde bu güzel gider.

Tarih: 24 Şubat 2009, 10:05 - İp: 88.***.**0.200
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

peki DSLR'miz var diyelim RAW çekim yaptıktan sonra, aaa beyaz ayarini yanliş yapmışım şunu bir düzelteyim deme şansımız var mı?

Tarih: 24 Şubat 2009, 14:08 - İp: 217.***.**1.244
megadeth61
megadeth61 (üye)
Trabzon / Amatör

Mümkün.Yalnız yine tungsten , florasan vs. gibi yapabiliyosun. Ama eğer ortamdaki ışık karışık ise ,sonuç o ortamdan alınan manuel beyaz ayarı gibi olmayacatır tabiki.

Benim bilgilerim böyle ama yanlışım varsa biri düzeltir bizde öğrenmiş oluruz ))

Saygılar

Tarih: 24 Şubat 2009, 17:15 - İp: 217.***.**7.97
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Çekim yaparken makinanız izin veriyorsa flaşsız çekimde ışık ölçüm modunu "noktasal" dğerine getirip tekrar deneyin ve mümkünse masa üzerinde ışık yansıması olmasın. Bu durumda pozlama süresinin arttığını ve masanızın daha yeşil renkli çıktığını göreceksiniz.
Son olarak çekim esnasında ortam ışığına göre ayarlanmış beyaz dengesi fotoğrafınızın renk kalitesini artıracaktır. Kolay gelsin.

Tarih: 25 Şubat 2009, 00:01 - İp: 78.***.**6.171
  • 1