fozalp
fozalp (üye)
İstanbul / Amatör

Üst Üste Çekim

Arkadaşlar Fotoğrafa henüz yeni başladım Normal filmli (Negatif-Pozitif) SRL Makinalarda üst üste çekimin mümkün olduğunu biliyorum fakat dijital makinalarda böyle bir çekim mümkünmu?

Canon EOS 300 D + 28-55 +70-210 Objektif

Tarih: 9 Temmuz 2004, 11:19 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

VALA BU GÜNE KADAR KULLANDIKLARIMDA ÖLE Bİ ÖZELLİK GÖRMEDİM GEREKTE YOK DİJİTAL OLMASI NEDENİYLE BİGİSYARDA İSTEDİĞİNİ ÜST ÜSTE BİNDİRİSİN

PEKALA SENCE GEREKLİ BİR ÖZELLİKMİ

Tarih: 9 Temmuz 2004, 11:22 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

bildigim hiç bir dslr de yok

Tarih: 10 Temmuz 2004, 03:04 - İp: yok
hizlidoc
hizlidoc (üye)
Afyonkarahisar / Firma

mrb Truva
Ben de A80 sahibiyim.Bana üstüste çekimin amacını ve nasıl yapabileceğimi anlatabilir misin? Bu konuda hiç bilgim yok veöğrenmek istiyorum.Teşekkürler

#hizlidoc' tarafından 11.07.2004 14:10:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Temmuz 2004, 14:13 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

fujiden bir örnek görebilirmiyim üst üste çekilmiş?

Tarih: 14 Temmuz 2004, 22:22 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Film kullanan makinalarda her çekimden sonra filmi ilerleten bir mekenizma vardır. Üst üste çekim yapabilen modellerde çekimden sonra film ilerlemez ve aynı karenin üstüne bir iki yada daha fazla sayıda çekim yapılabilir.
Dijital de ise bu anlamda bir üst üste çekim fiziki olarak mümkün değildir. sensörler elektrik yükü ile çalışırlar ve bir sensör üzerindeki elektrik yükü boşaltılmadan üzerine ikinci defa elektrik yüklenemez, dolayısıyla üst üste çekim yapılamaz.
Ancak; Fuji finepix S2 pro ve Pentax istD gibi SLR makinalarda Photoshop'takine benzer bir yöntemle bu sağlanmaya çalışılıyor.

Tarih: 19 Temmuz 2004, 12:09 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Üst üste çekim yapan dijital makinalarda aslında iki ayrı çekim yapılıp bunlar software ile tek kare olarak kaydediliyor.
Bunun yerine photoshopta istenilen koyuluk, oran ve seffaflıkta üst üste bindirme yapmak çok daha iyi sonuç veriyor.
Yani bazı arkadaşların da belirttiği gibi dijital makinada üst üste çekim modu olmaması hiç önemli bir kayıp değil

Tarih: 19 Temmuz 2004, 12:19 - İp: yok
nusret03
nusret03 (editör)
Afyonkarahisar / Firma

DSLRlerde hiç görmedim. fotoları ayrı ayrı çek
photoshopta layer yap
ondan sonra da ister degrade verirsin ister üsttekinin transparanlığını azaltırsın.

Tarih: 20 Temmuz 2004, 04:10 - İp: yok
  • 1