ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Titreşim Önleme Mi Yüksek Iso Mu?

Yüksek ISO; her şartda, titreşim önleme sisteminin yerini alamayabilir. Bilindiği gibi, titreşim önleme sisteminin, konudaki hareketi dondurmaya bir etkisi yoktur, amacı da zaten bu değildir. Amaç, makinenin titretilmesi nedeniyle oluşabilecek bulanıklığı önlemektir.

ISO'yu yükseltmek ise, (o anki ışık şartlarında, daha hızlı bir perde hızı seçilebilmesine imkan verebileceğinden) hem konudaki hareketi hem de makinenin titretilmesi ile oluşabilecek bulanıklığı önleyecektir. Öyle durumlar olur ki, bunların her ikisinin de aynı anda önlenmesi istenmeyebilir.

Çekeceğimiz bazı pozlarda, kadraj içindeki hareketsiz nesnelerin sabit, hareketli olanların da hareketliliklerinin fotoğrafa o şekilde yansımasını isteyebiliriz. Makineyi titretiyorsak, sabit olanlar da bulanık çıkacaktır. ISO'yu yükseltiyorsak, her ikisi de sabit çıkacaktır.

Bu duruma bir örnek aşağıdaki fotoğraf olabilir. Ben bu fotoğrafta, mangalın sabit çıkmasını istedim, çünkü mangal hareket etmiyordu. Ama bunun yanında, mangal ateşinden çıkan kıvılcımların hareketli olmaları nedeniyle fotoğraf üzerinde oluşturacakları etkiyi de istedim. Böylesine bir etki için de, 1 saniyelik bir perde hızına ihtiyacım olacağını düşündüm. Kıvılcım çizgilerinin aralarındaki mesafenin daha gerçekçi yanstılabilmesi (yani alan derinliğinin mümkün olduğunca az olabilmesi) için f/2.8 gibi açık bir diyafram öngördüm. Bu nedenle, ISO'yu (değil yükseltmek) mümkün olan en düşük seviyesinde tuttum. Yanımda tripod yoktu; ki olsaydı kurması bile bir zaman alacak ve büyük bir ihtimalle poz kaçacaktı.

Dikkat ederseniz, 1 saniyelik perde hızı ile elde çekime rağmen, mangalda her hangi bir bulanıklık oluşmamış. Kıvılcımların çizigileri de gayet net.

ISO'yu yükseltseydim, ya diyaframı kısmak ya da 1 saniyeden daha kısa bir perde hızına razı olmak durumunda kalacaktım ki bu da bana istediğim sonucu vermeyecekti.

Exposure time: 1.000 s
Aperture: f/2.8
ISO equiv.: 50
Metering Mode: matrix
Exposure: shutter priority (semi-auto)

Bol fotoğraflı günler dilerim.

Düzeltme: Fotoğrafın linki değiştirildi.

#ocaklilar' tarafından 18.06.2014 20:24:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ocak 2007, 16:24 - İp: 88.***.**6.39
emryilmaz
emryilmaz (üye)
Sakarya / Amatör

çok açıklayıcı anlatmışsınız teşekkürler.
özelliklede benim gibi yeni başlamış amatör insanlar için ders niteliğinde..

Tarih: 13 Kasım 2009, 15:31 - İp: 88.***.**4.208
tambar
tambar (üye)
Yurtdışı / Amatör

Güzel paylaşım.Teşekkürler Cüneyt Bey

Tarih: 18 Eylül 2010, 18:16 - İp: 194.***.**2.149
onurimir4
onurimir4 (üye)
Ankara / Amatör

titreşim önleme ve poz sabitleme aynı özellik midir ? kusura bakmayın yeni başlıyorum bir makina almak istiyorum titreşim önleme özelliği olması güzel olur yardım etmenizi istediğim nokta bu aslında cevaplarsanız cok memnun olurum teşekkürler

Tarih: 21 Eylül 2010, 13:42 - İp: 78.***.**1.57
ruindula
ruindula (üye)
İstanbul / Amatör

1 tamam, iso 100 f:5,6 en düşük manuelde

Tarih: 24 Eylül 2010, 01:31 - İp: 95.***.**1.130
cankartal
cankartal (üye)
Balıkesir / Meraklı

Vermiş olduğunuz bilgi için çok teşekkürler. Gerçekten çok yararlı bir bilgi ve ilham verici bir kare paylaşmışsınız.

Tarih: 24 Eylül 2010, 11:34 - İp: 88.***.**5.85
kadiryeter
kadiryeter (üye)
Trabzon / Amatör

Bir harf bile olsa, öğretmeniz güzel...
Sağolasın...

Teşekkür ve Selâm ederim.

Kadir Yeter. 04.10.2010- TRABZON.

Tarih: 4 Ekim 2010, 12:38 - İp: 85.***.**4.207
41arzu07
41arzu07 (üye)
Antalya / Amatör

ben o mangallı resmi göremedim

ama bu aralar uzun pozlama ve hareketli neslelerin hareketini de çekme üzerine çalışıyorum yani daha yeni yeni
bu bilgiler çok işime yarada
nedir bu iso diye sorgulamaktan kurtuldum diyebilirim hocam çok teşekkürler

Tarih: 3 Aralık 2010, 13:20 - İp: 88.***.**0.208
kkinali
kkinali (üye)
Bursa / Amatör

Merhaba ,
Vermiş olduğunuz bilgiler gerçekten ders niteliğinde..

Benim merak ettiğim konu ise titreşim önleme sistemine dikkat çekmişsiniz.Fotoğrafı çektiğiniz makina nedir ?
Titreşim önleme ya lens yada makina üzerinde bulunuyor.Bunların birbirlerine göre dezavantajları var diye biliyorum.1 sn'lik bir fotoğrafta netliği bu kadar yakalayabilen sistem nedir merak ettim..

Tarih: 1 Ocak 2011, 23:13 - İp: 78.***.**1.65
hakangurol
hakangurol (üye)
Uşak / Meraklı

hocam verdiginiz bilgiler için teşekkürler,
ben de nikon D90 var iso ayarları 200 e kadar düşüyor ondan sonra Lo0,3 - Lo0,7 ve Lo 1 var.
su ana kadar okudugum formlarda da iso 100 iso 50 gibi rakamlardan bahsedilyor.
Lo0,3 - 0,7 - 1 gibi degerler ne demek?

teşekkürler

Tarih: 2 Ocak 2011, 10:54 - İp: 178.***.**4.56
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

LO1 100 iso değerini temsil eder diğerleride 1/3 adımlarda daha düşük iso derğerleri anlamına geliyor.

Tarih: 6 Ocak 2011, 16:07 - İp: 78.***.**3.162