canbolak
canbolak (üye)
İstanbul / Meraklı

Siz Olsaydınız Nasıl Çekerdiniz ?

merhaba arkadaşlar aşağıda bi fotoğraf ve çekim teknik verilerini gönderiyorum. Fotoğraf çekimde yanlış olan taraflar nerelerdir, Gerek kompozisyon gerek çekim ayarları konusunda siz olsaydınız nasıl çekerdiniz?
( 18-55 mm Canon eos 400d )

teknik veriler

Cevaplarınız eminim çoğu kişi için faydalı olacaktır.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 20:37 - İp: 88.***.**6.221
adem yener
adem yener (üye)
İstanbul / Amatör

merhabalar öncelikle eger bu açı ile bakmak isteseydim çekim saatinin en uygun oldugu zaman çekerdim şuan ki fotografınız ters ışıkta kalmış sağ taraf patlamış yani.

ama ben çekseydim sizin çektiğiniz saatte daha farklı ve iyi bir kare çıkarırdım .şimdi hemen anlatalım kısa sürede sol tarafta ki denize atlıyanları ters ışıkta çekmeyi denerdim atlarkene mesela (tabi kadraj da o anki duruma bağlı olurdu)

Tarih: 1 Temmuz 2007, 22:01 - İp: 85.***.**9.119
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

ufuk çizgisi eğri düzeltilmeli, parasoley gerekli bu fotoğraf için parlamanın olduğu yer dışarıda bırakılarak dik kadraj daha uygun olurdu bu ışık şartlarında ıso 200 gereksiz 100 ıso yeterli olurdu. exif bilgisinde tarih ayarını düzeltmeniz gerekli 2008 görülüyor.. ve son olarak yorumlanmasını istediğiniz fotoğrafı galeriye eklemelisiniz.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 22:24 - İp: 212.***.**6.82
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Temmuz'da saat altiya dogru 18mm de 1/80sec bu acida olmaz,daha yuksek deger ister,diyafram duser koyu alanlarda ki kararma kaybolur.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 23:49 - İp: 88.***.**7.153
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

biraz daha sag tarafa dogru gider,gunesi kadraja almaz..arkadakı gemiden ıtıbaren solunuzda kalan kısmı,koyn gırısınden ıtıbaren yuzen gencleride ilgi alanına sokup kadraja alırdım..
gunes kadraja gırmeyecegı ıcın dıyafram enstantaneyle cok oynamaya gerek kalmazdı heralde..ama f20 yede cıkmazdım..

aynı bu kadrajla kalsam kısır bır manzara olurdu malesef..aksam uzeri manzarası malesef gunesin batısını karsıdan gormeyecegini tahmin ettigim için basarısız olurdu,ama gokyuzunun kızıl tonları birde guzel bulutlarla birleşse hoş bir seyler olabilir..

ne olursa olsun sag taraftaki patlama olan kısmı kadraja almamaya calısırdım..

Tarih: 2 Temmuz 2007, 00:29 - İp: 88.***.**6.214
eos_400d
eos_400d (üye)
İstanbul / Amatör

f değerini 20 ye getirmezdim
tahminen 11 veya 16 larda kullanmayı denerdim
fakat asıl keskinliği objektiften dolayı f8 lerde alırdım
iso değerini kesinlikle 100 de bırakırdım
bir polarize filtre ve lens hood kullanırdım
tabi varsa tripot iyi olurdu
ayrıca aynı donanımı kullandığımızdan şu şekilde tavsiyelerde bulunabilirim
merkez ağırlıklı ortalama ölçüm modunu kullanıp (kullanım kitapçığı sayfa 73) orta bir renk tonundan ölçüm alıp yine FE kilidini (kullanım kitapçığı sayfa 85) kullanarak çekim yapmayı düşünürdüm
ayrıca
kadraj için fazla söylenecek bir şey yok bu biraz tercih ve beğeni olayı gibi
fakat ben ışığın geliş yönünü biraz daha kontrol etmeyi denerdim
fakat sonuçta 18 / 55 kullanıyoruz ve ne yaparsak yapalım çok iyiyi elde etmek neredeyse imkansız gibi

Tarih: 17 Temmuz 2007, 14:19 - İp: 85.***.**9.30
photomoto
photomoto (üye)
Ankara / Amatör

shutter speed'i daha artırır, "karede güneş mi var?" sorusuna engel olurdum. güneşin denizi ortalamasını sağlardım, bunun için gerekirse daha solda duran bir yerden çekerdim.
kompozisyon olarak da mutlaka az ileride insanların yanında durduğu kolonu ana madde olarak kullanırdım.

Tarih: 30 Temmuz 2007, 21:33 - İp: 81.***.**1.47
ugurarpaci
ugurarpaci (üye)
İstanbul / Amatör

her şeyden önce polarize filtre kullanırdım. akşam 7:00 i bekler, tripodu kurar öyle çekerdim. manuel kullanmayı da biliyorsanız... sorun yok.

Tarih: 30 Temmuz 2007, 23:28 - İp: 88.***.**1.219
tararseven
tararseven (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Çok kısa olacak, ama filtre belki patlamayı tamamen olmasa da kısmen azaltabilirdi? Bildiğimden denediğimden değil, filtre alacaktım ama makineyi aldığım gün ellerinde kalmamıştı benimkine göre, hala alıcam..

Eğer ki yakın zamanda edinebilirsem size daha net "test edilmiş ve onaylanmıştır" tarzı bir cevap vermek isterim.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 05:38 - İp: 85.***.**8.9
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu kadrajla Fotografın ışık değerlerinde oynama ile düzelebileceğini sanmam. Yüksek ışık farkları içeriyor, ya bir taraf karanlıkta kalır, yada patlar.
Bu kadar yüksek ışık farklarını farkları yok etmek için HDR kullanmalısınız, ancak hareketli objeler (gemi ve insanlar) bunu biraz güçleştirecek.
Ekipman olarak polarize filtre kullanmalı.
Kadraja gelince; fotografta bir kale ve hakimiyet alanı var. Ancak çekim açısı bunu yeterince vurgulamıyor, daha geriden ve yüksekten çekilmeli idi, fotografa göre etraf tepelik, bu mümkün olurdu sanırım. Kaleyi ve koyu tamamiyle alacak bir kadraj daha iyi mekan bilgii verirdi.

Bir diğer çekimi ise suyun içinden, yakındaki kayığı ön plana alarak, kale ve insanları ters ışık siluet olarak çekmeyi denerdim.

Sonuç olarak; Bulunduğunuz açı bence güzel, aynı hatta kaleyi ve koyu görebilecek kadar geri ve yukarı giderek, polarize filtre, ortalama ışık ölçümü ve HDR çekim yapardım.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 08:24 - İp: 85.***.**3.233
  • 1