olusum
olusum (üye)
İzmir / Amatör

Sigma 70-300 Apo Macro

arkadaşlar 350 d makinama altın yüzük cekimi için 70-300 objektif aldım metro hayyamdan emre beyin tavsiyesiyle mevcut olarakta cadırım var yanlız söyle bi sorunda var cekeceğim ürüne netleme en az 60 cm den oluyo nasıl cekmem konusunda bi yardım ederseniz sevinirim

Tarih: 21 Ağustos 2006, 18:09 - İp: 81.***.**2.114
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba;
lensi 300mm ye ayarlayin ve lensin uzerindeki tirnagi macro konumuna getirin..max odaklama mesafesine yaklasin (60cm) ve cekim yapin..sigma ile yuzuk cekmenin yolu bu...
kolay gelsin.

Tarih: 21 Ağustos 2006, 21:55 - İp: 85.***.**7.148
olusum
olusum (üye)
İzmir / Amatör

sağol arkadasım yöntemi deneyeceğim ....
ama bu forummda hala su makina nasıl su objektif nasıl gibi sorular ama fotoğraf cekiminde aydınlatıcı bilgi kimsede yok galiba...sözüm sana değil yanlış anlama sadece sitem

Tarih: 22 Ağustos 2006, 08:57 - İp: 81.***.**2.114
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

haklisin,gercekten oyle...ama digitaller sayesinde insanlarda fotografciliga duyulan ilgi cig gibi buyumeye basladi..bu sebeple bir gecis surecindeyiz ve yavas yavas forumda cekim teknikleri alaninda da buyuk gelismeler yasayacagimiza inaniyorum..sadece biraz sabretmek lazim...
kolay gelsin...

Tarih: 22 Ağustos 2006, 10:07 - İp: 85.***.**7.148
redex
redex (üye)
İstanbul / Amatör

70-300 Apo lense uzun süredir sahibim ve kullanıyorum.
Edindiğim tecrübelere göre 300 de baya keskinlik kaybı oluyor. Bu nedenle mümkün olduğunca tam dibe dayamamaya çalılışıyorum(genelde 100-250 arası kullanmaya çalışıyorum). Hızımıda elde çekim yapacak isem ayarladığım odak mesafesinin en az 2-3 katı tutmaya çalışıyorum ki ışık yetersiz ise baya zorluyor. Makro çekimlerinde objeye çok yaklaşınca alan derinliği ciddi azalıyor. Bu nedenle de diyaframı da kısmak gerekiyor. Hız yüksek , diyafram kısık , bazen öğle ışığında bile zorluyor bu nedenle ISO yu artırmak zorunda kalıyorsunuz. Nikon D50 de ISO400 lerde fazla noise oluşmadığı için bu bu seviyelere çıkıyorum. Eğer tripod kullabilme imkanınız olursa çok keskin resimler elde edebiliyorsunuz.

Ama çok fazla limit değerlerde sonuçlar hep hüsran. Örnek vermem gerekirse 300 odak , makro çekimde 60-70 cm den F/11 1/400 de çektiğim kelebekleri boydan boya net yakalayamıyorum ve alan derinliği kayboluyor. o yüzden 250 odak 1-1.5 m den çekim yapıyorum ve kelebek daha küçük çıkmasına rağmen daha düzgün fotoğraflar elde ediyorum.

Ama herşeye rağmen güzel bir objektif.

Başarılar

Tarih: 6 Eylül 2006, 12:07 - İp: 81.***.**9.248
  • 1