tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde Ha

Merhaba,

Biraz araştırdım anladığım kadarıyla "Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde" aynı anlama hem geliyor hem gelmiyor gibi bir ikilemde kaldım.

Hepsi için "sensör üzerine düşecek ışığın süresini belirlemeye yarar" diyor ama bazanda ayrı ayrı iş yaptığını yazıyorlar gibi tam emin olamadım

Kısa olarak "Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde" hepsi aynı mı anlama geliyor? yanı bir işin dört tane adı mı var?

Tarih: 12 Nisan 2015, 17:12 - İp: 78.***.**4.238
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

enstantane hız ifadesidir bir cisim değildir. perde ise o hızı veren cismin adıdır..

Tarih: 14 Nisan 2015, 10:31 - İp: 88.***.**4.43
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

yanlış hatırlamıyorsam "güzel estantane yakaladım" gibi terimler kullanıyorlar yanı x nesyei çekmek için en iyi hızı yakaladığını soluyor herhal de.

1. Shutter: denklaşor denilen fotoğraf keçmek için bastığımız düğme
2. Enstantane: buda 1/15 1/30 1/250 1/1000 1/2000 perdenin ne kadar sure içinde açıp kapanacağını belirleyendir.
3. Perde: adı üstünde sensöre ışığın girmesine izin veren açılıp kapanan cisimdir.
4. Obtüratör: buda denklaşor galıba ama emin değilim

Ben bunları böyle anlıyorum doğrumudur? kabaca
Öğrenmeye çalıştığım için yanlış temel üzerine inşa etmeyim

#tutastes' tarafından 14.04.2015 11:31:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Nisan 2015, 11:31 - İp: 78.***.**4.238
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

benim bildiğim shutter obturator perde aynı şeyler.. obturator latince tıkayıcı demek shutter ingilizce örtücü demek perde de örtücü demek.. dolayısı ile bu üç isim de sensöre gelecek ışığın makine tarfından belirlenmiş süresini yerine getiren uygulayan mekanik parça.. bunların yanına hızı helimesi eklersen enstanate tanımı olmuş olur.. perde sayısı shutter sayısı denince de o makine ile kaç poz fotoğraf çektiğin anlaşılır.. fotoğrafı çekmek için bastığın düğmeye de deklanşör denir.

obtüratör eskiden farklı bir sistemdi şu anda perdeli sistemler kullanılıyor. yani obtüratör genel adı iken perde obtüratorun model ismi olmuş oluyor. mantık açıp kapatmak ve süreyi uygulamaktır burada.

Tarih: 14 Nisan 2015, 11:48 - İp: 88.***.**4.43
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Yeni makine Panasonic Lumix DMC LX100 aldım daha elime geçmedi kısmet olur Nisan 25 civarı gelecek.
Makineyi öğrenmeye çalışıyorum 332 pdf sayfa kullanma kılavuzu okuyorum orada Obtüratör diye sık sık geçiyor bunları öğrenmem lazım ki okuduğumu anlayım diye araştırıyorum.

Tarih: 14 Nisan 2015, 11:59 - İp: 78.***.**4.238
  • 1