algulumver
algulumver (üye)
İzmir / Amatör

Renkli Mi? Siyah Beyaz Mı?

arkadaşlar çektiğim fotoğrafları ben negatif tarama yaparak pc ye aktarıyorum acaba fotoğrafları renkli filmle çekip pc müdehalesi ile siyah beyaza çevirmek mi daha avantajlı olur yada siyah beyaz film alıp o şekilde aktarmak mı bunu deneyip karşılaştıran var mı?

Tarih: 12 Kasım 2005, 16:58 - İp: yok
die angst
die angst (üye)
İstanbul / Amatör

ben ikisini de denedim. bende bir minolta kompakt fotoğraf makinesi vardı. fotoğrafçıya sormuştum siyah beyaz olayını elimde makineyle gidip, o bana "al bu film çok kalitelidir" diye epey paraya bi film sattı, ama sonuç berbattı. şüphesiz daha iyi makinelerde daha iyi filmlerle çok güzel siyah beyaz fotolar da çekiliyor, ancak benim deneyimim bu şekildeydi. bunun yanı sıra, photoshop'da renkli fotoları çok kolay bir şekilde siyah beyaza çevirebiliyor, koyuluk - açıklık vs gibi ayarlarını çok rahat ve çabuk bir biçimde yapabiliyorsun. gayet de güzel oluyor. ancak ben nasıl bir makineyle nasıl bir filmle çalışılması gerektiğini bulup onunla direkt siyah beyaz çalışmayı tercih ederdim, nedense bende böyle bir takıntı var. (deneyimimin başarısız olmasından olmasın [>

Tarih: 22 Aralık 2005, 00:26 - İp: 85.***.**1.208
  • 1