mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

Poz Telafisi

Merhabalar...bu aralar çok konu açıyorum kusura bakmayın.
Kompakt makineler genelde diyafram açıklığını ve enstantane süresini ayarlamaya izin vermiyor.Ben Kodak C360 kullanıyorum ve manuel olarak değiştiremiyorum.Sadece farklı modlarda farklı kombinasyonları kullanıyor ama en açık değer 2,8 en kapalı ise 5,6.
buna karşılık poz telafisi denilen bi özellik var.-2 den +2ye kadar 1/3lük adımlarla gidiyor.burada her adım diyaframı ne kadar açıyor veya kapatıyor?enstantaneyi nasıl etkiliyor?
bir de poz parantezleme özelliği var.onun da ne olduğunu kısaca yazarsanız sevinirim.

#mustafa_k' tarafından 16.06.2007 13:01:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2007, 19:20 - İp: 85.***.**9.86
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Gündüz olsa çekim yaparak söylerdim ama mantık yürüterek cevaplamaya çalışayım. Tahminimce makinenin belirlediği poz değerine göre o anda hangisi müsaitse öncelikle onu değiştiriyordur. Örneğin diyafram en açık değerinde bir pozlama değeri belirlemişse yani otomatik olarak f:2.8 belirlediyse daha fazla açamayacağı için + poz telafisi yaptığında mecburen enstantane süresini düşürecektir. - poz telafisi yaptığında da diyaframı kısacaktır. Çünkü diyaframı sonuna kadar açtığına göre enstantane süren zaten muhtemelen titretme sınırındadır veya geçmiştir.Ara diyafram değerler için bir tahminde bulunamıyorum. Yani örneğin otomatik pozlama değeri f:4'e 1/100 sn ise 1/3 stop poz telafisi yaptığında önceliği hangisine tanıyacağını bilemiyorum. Sen en iyisi yarın gün ışığında bir test yap.
Poz parantezlemeye gelince yukarıda bahsettiğin -2 den +2ye 1/3 adımlık değerler var ya. İşte o değerlerden istediğin aralığı belirliyorsun ve deklanşöre bastığında makine bir adet otomatik poz değerinde birer adet te seçmiş olduğun aralık oranında - ve + yönde pozlayarak toplam üç adet fotoğraf çekiyor.

Tarih: 13 Haziran 2007, 23:01 - İp: 212.***.**6.254
mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

aydınlattığın için sağol bitpire, ben anladığıma göre çok açıklayıcı yazmışsın

#mustafa_k' tarafından 31.12.2008 18:09:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2007, 23:07 - İp: 85.***.**5.165
  • 1