emin1689
emin1689 (üye)
Ankara / Amatör

Portre Fotoğraf Tekniği İle İlgili Sorum

http://www.blog.bykafkef.com/bykafkef/portre-fotograf-nasil-cekilmelidir

link vermek yasak mı bilmiyorum ama, yukarıda verdiğim linkte alt kısımlarda bir kaç portre fotoğraf örnekleri var. ben öyle fotoğraflar çekmek istiyorum. Bana bu işin baştan sona doğru kısa bir özetini geçebilecek arkadaşlar var mı ?. şu an açık hava portre çekimleri yapıyorum ama photoshopta gerekli düzenlemeleri yapıyorum ama ordakiler gibi olmuyor. cok eksiğim var. dediğim gibi baştan sonra bi özetle anlatırsanız veya ankarada olupta stüdyosu olan abilerim, ablalarım, kardeşlerim ders verirse seve seve koşarım.... Canon EOS 1000D Fotoğraf Makinem. 18-55 Kit Lens, 70-300 Canon USM Lens'im var Birde. Gerekirse Forograf Makinamıda Değiştirmemi önerebilirsiniz istediğim fotografları elde etmem için... İyi Günler.. Saygılar..

Tarih: 11 Ocak 2011, 12:51 - İp: 81.***.**7.108
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

verdiğiniz linkteki fotoğrafların bir çoğunda profesyonelce photoshop uygulanmış.çektiğiniz fotoğrafların bu kalitede olması için öncelikle portre lensi almanızı öneririm.bunun için f/p oranı çok iyi olan canon 50mm 1.8 lens alarak başlayabilirsiniz.makinenizi değiştirmenize gerek yok.daha sonra sürekli fotoğraf çekerek en iyi açıyı en iyi ışığı yakalamayı öğreneceksiniz.bu okuyarak yapılacak bie şey değil.tabiki birşeyler okumak teknik bilgilr konusunda size yardımcı olabilir ama bir yere kadar.daha sonra photoshop programını tam olarak öğrenirseniz verdiğiniz linkteki gibi fotoğraflar elde edebilirsiniz.portrede en önemli konulardan biri ışık ve alan derinliğidir.bunun içinde dediğim gibi ilk olarak düşük diyaframlı portre lens alarak işe başlamalısınız.sonrası zamanlar gelecektir.

Tarih: 11 Ocak 2011, 19:46 - İp: 88.***.**4.124
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

alt kısımlarda bir kaç portre fotoğraf örnekleri var. ben öyle fotoğraflar çekmek istiyorum.

öyle bişey yok. çekemezsin kardeşim.

neden? çünkü yapılmış bişeyin aynısını yapmak / yapmaya kalkmak taklittir.

ayrıca, oradaki derlenmiş fotoğraflar çeşitli sitelerden çeşitli fotoğrafçıların çalışmalarıdır.

yani her fotoğrafçının bir tarzı vardır. hepsini yada birkaçını çekemesiniz. ancak zorlarsanız taklit edebilirsiniz. buda taşıma su ile değirmen döndürmeye benzer

Tarih: 11 Ocak 2011, 20:58 - İp: 78.***.**4.36
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ayrıca çoğu bayan fotoğrafı.

tekniği boşver kipmanıda boşver sadece o bayanları getir o duruşu verdir başka hiçbir şeye ihtiyacınız olmaz

Tarih: 11 Ocak 2011, 21:05 - İp: 78.***.**4.36
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Tarih: 11 Ocak 2011, 21:14 - İp: 78.***.**4.36
emin1689
emin1689 (üye)
Ankara / Amatör

samettopal abicim sağol cvp verdiğin için. photshop biliyorum ama grafiker oldugum için daha cok baskıya yönelik. rötüş işlemlerini pek bilmiyorum. bunu kurslarda mı daha iyi öğrenirim yoksa bi fotografcının yanında mı ?

remi5861 kardeşim sanada tşk ederimde neden burda herkez bi üstünlük kurmaya çalısıyor. öyle bişey yok derken zaten bilmiyorum nasıl yapacagımı soruyorum. örnek olarak onlar... ayrıca model sıkıntım yok hiç yoksa 20'ye yakın bayan modelim var. ama stüdyo fotografı sorun. bunu öğrenmek yani amacım. beni terslemeyin ltfn. ciiden bunları öğrenmem lazım. bi yol yordam göstermenizi istiyorum.

Tarih: 11 Ocak 2011, 21:20 - İp: 94.***.**9.193
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

terslemek mi? hhiii çok ayıp

terslemek değil azcık uslüp farkı diyelim biz buna.

şimdi,
1-teknik (makine bilgisi-lens-photoshop)
2- sanatsal (tarz)
3-yetenek (teknik ile sanatı birleştirebilme şeysi) :-)

bunlar gerek. bunları birden öğrenemezsin. işin acele ise yandın :-)

makine her zaman iyi olursa iyi olur.
lens bazı çekimleri yapmak için şarttır. özel lensleri bilmen gerekir. hangi lensle kaç metreden çekilirse ne olur? gibi..
ham fotoğrafa farklı etki vermek için photoshop bilmelisin
yetenek kısmında ise teknik ile sanatı birleştireceksiniz. önce taklit edin sonra zamanla kendi tarzınız ortaya çıkar.

Tarih: 11 Ocak 2011, 21:48 - İp: 78.***.**4.36
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

benzer bir konu

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=47840

şimdi birisi deseki, hoca tak 85mm 1.8i bak işine dese olurmu olur.. işte bu olur kelimesi belli bir seviyedeki kullanıcılar içindir. eğer photoshoptan anlamıyorsanız, makinenin ayarlarını bilmiyorsanız olmaz. dedimya seviye meselesi. seviyeniz düşükse benim önerilerim iyi gibi.

Tarih: 11 Ocak 2011, 22:00 - İp: 78.***.**4.36
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

biri ikisi degil hepsi photoshoptan geçmiş. ama az ama cok.
bazıları gercekten "iyi portre" bile degil bana gore. sıradan birkac tane var arada.

makine degiştirmeye hiç gerek yok. hatta lensi bile degiştirmeseniz olur.
fotografların bir kısmı bariz belli ki acık diyaframlı lenslerle cekilmiş
50mm yada 85 mm olabilir.

oncelikle teknik bilginizi arttırırsanız işleriniz gitgide içinize siner hale gelir.
sonrası
dogru ısık, iyi model, ve photoshop

Tarih: 14 Ocak 2011, 05:01 - İp: 217.***.**9.160
emin1689
emin1689 (üye)
Ankara / Amatör

photoshop bilgim var fakat fotograf üzerindeki oynamaları bilmiyorum. daha cok baskıya yönelik. bir ajansta grafiker olarak çalısıyorum. fakat fotograf üzerindeki oynamaları pek bilmiyorum. ilk nerden başlanır nerden devam edilir. 3-4 aya da stüdyo kuruyorum. bu bilgileri bilmeden açmanın bi mantıgı yok yol gösterin istiyorum. ankarada kurs veya aramızdan birinin bana vereceği dersde olabilir.

Tarih: 14 Ocak 2011, 15:26 - İp: 88.***.**6.54
emin1689
emin1689 (üye)
Ankara / Amatör

up

Tarih: 17 Ocak 2011, 18:44 - İp: 88.***.**1.90