spectra78
spectra78 (üye)
İstanbul / Meraklı

Portre Çekimleri

Herkese merhaba,
Portre çekimlerinde ne kadar uğraşsam da galeride gördüklerim gibi olmuyor. Nelere dikkat etmem gerekiyor? Bu konuda yardımcı olabilecek kimse var mı
Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 17 Temmuz 2006, 19:09 - İp: 88.***.**6.51
spectra78
spectra78 (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu kadar kişi okuyor ama kimse bişey yazmıyorsa iki seçenek vardır:
1. Bunu soran bir kişinin iflah olmayacağını düşündüğü için kimse uğraşmak istemiyor.
2. Sırlarımızı paylaşmayı sevmiyoruz.

Tarih: 17 Temmuz 2006, 21:17 - İp: 81.***.**9.134
ardahan
ardahan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba spectra ben bir amatörüm sadece 4 seneden beri fotoğrafçılıkla ilgileniyorum ve en çok ilgimi çeken portre fotoğrafları olmuştur. Bildiğim kadarıyla yardım etmek isterim.
Portre çekerken yüz hatlarının ve yüzdeki çizgilerin (bu özellikle yaşlı portreleri için geçerli tabii) belirgin olmasını istiyorsan az bulutlu hafif kapalı havalarda çekim yapmaya özen göster. Yapay ışık olarak da softboxlar güzel sonuç veriyor.
Kadraj için konuşmak gerekirse şöyle bir söz vardır " portrelerde en iyi sonuçlar göz hizasından çekilenlerden elde edilir". hayır ben buna katılmıyorum.En iyi fotoğrafı farklı açılar deneyerek sen kendin bulursun.
Bir diğer husus objektif seçimi: Bunun için tavsiyem 70mm ve yukarısında bir objektif kullanman.Tabii bir de tripot...
Benden bu kadar yardımcı olabildiysem ne mutlu...

Tarih: 17 Temmuz 2006, 22:05 - İp: 85.***.**8.169
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Aşağıdaki iki linke bakın neleri eksik ya da yanlış yaptığınıza dair fikir verebilir.

http://www.photoflexlightingschool.com/Lighting_Lessons/Basic_Lighting/index.html

http://www.photoflexlightingschool.com/Lighting_Lessons/Advanced_Lighting/index.html

Tarih: 17 Temmuz 2006, 22:11 - İp: 85.***.**9.102
ozankey
ozankey (üye)
İstanbul / Amatör

Portre çekimi için en iyi objektifin 85mm sabit objektifler olduğu söylenir.Diyafram açıklığı da 2,8 ya da daha geniş olursa daha iyi. Ama ben bunun yerine 70-210mm Dar açı zoom aldım. Diyaframı da 4. Beni idare ediyor.
Filmli makina kullanıyorsanız deklanjör kablosu kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle iç mekanlarda örtücü hızını düşürmek zorunda olduğunuz için makinanın titreşmemesi çok önemli.
Siyah beyaz portre çekimlerinde turuncu filtre modelin suratındaki sivilceleri örtecektir.

Tarih: 17 Temmuz 2006, 22:39 - İp: 85.***.**2.72
spectra78
spectra78 (üye)
İstanbul / Meraklı

ardahan, kobra ve ozankey... teşekkürler...

Tarih: 18 Temmuz 2006, 23:19 - İp: 85.***.**0.169
isgariot
isgariot (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

135 mm lik sabt bi objectif al...insan vucudunun elleri dahil olmak üzere..(bu önemli bi nokta) alacak şekilde çekim yap...sadece kafa olacak diye bi şey yok...zaten amaç kafa değil o anki insanin düşüncelerini yansitmak...bide bazen habersiz çekim yaparsan sevinirim o zmn daha ilginç sonuçlar çikiyo...elinde olan 70-300 le bu işi yaparsın ama odak noktasi değişen bir obfectifle sbt olandan daha kötü sonuçlar alabilirsin..sana başarilar diliyorum...

Tarih: 29 Temmuz 2006, 11:18 - İp: 88.***.**5.150
  • 1