muzaffergil
muzaffergil (üye)
Gaziantep / Amatör

Polarize Filtre Hakkında

Kapalı ortam ve gece çekimlerinde gündüz çekimlerinden kalan ve çıkarmaya üşendiğimiz Polarize filtreyi kullanarak fotoğraf çekmek hakkında be düşünürsünüz?

Bu akşam farkettiğim olayı anlatim. 35 mm 1.8g lensle polarize filtre kullanmadan sokak fotosu çektim. Ardından aynı değerlerle polarize filtre takarak çektim. Filtre ile inanılmaz karanlık çıktı. Filtreyi bilirsiniz çevirdikçe o koyu renk tonundan kaçırsamda çektiğim fotolar çok karanlık çıkıyordu. Daha önce hep filtre ile çektiğimden gece yada loş ortamlardan dolayı fotolar karanlık çıkıyor zannediyordum ve ıso yu yada pozlamayı artırıyordum.

Bu konu hakkında ki tecrübe ve yorumlarınızı paylaşır mısınız?

Polarize filtreleri nasıl kullanıyorsunuz?

Tarih: 25 Ağustos 2015, 01:11 - İp: 178.***.**5.227
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ortam isigindan 2 stop kaybetmeyi goze aliyorsunuz, isterseniz gece de kullanin tabi ama normal kullanim bu degil . Polarizasyon veya renk avantajinin , 2 stop isik yitirilmesinden daha fazla getirisi oldugu durumlari tercih etmeniz lazim.

Isigin epeyce bol oldugu, 2 stop isik kaybinin bir sorun yaratmayacagi anlarda ( gunduz gunesli ortamlar ) kullanabilirsiniz tabi ama isin dogrusu sadece hem gerektiginde hem de gerekmesine ragmen zarar getirmeyecegi durumlarda takmak.

Tarih: 25 Ağustos 2015, 05:30 - İp: 108.***.**5.85
muzaffergil
muzaffergil (üye)
Gaziantep / Amatör

Teşekkür ederim

Tarih: 25 Ağustos 2015, 08:34 - İp: 178.***.**5.68
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

gece güneş gözlüğü takıp neden göremiyorum demek gibi bir şey bu.

Tarih: 25 Ağustos 2015, 13:28 - İp: 88.***.**4.43
muzaffergil
muzaffergil (üye)
Gaziantep / Amatör

#muzaffergil' tarafından 25.08.2015 15:11:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ağustos 2015, 14:05 - İp: 78.***.**5.30
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

çevirdikçe o koyu renk tonundan kaçınmak dediğiniz şey şu: polarize filtreler düz tutulduğunda işlevseldir. dolayısı ile makineyi dikey kadraj kullanmanız gerektiğinde polarize filtre hiç bir işe yaramazdı. bu yüzden çevirme özelliği vardır. rengi açmak karartmak için değil..eğer yönünü doğru kullanmazsanız sadece 2 stop karanlık olur ama polarizasyon yapmamış olur..
selamlar.

Tarih: 25 Ağustos 2015, 14:56 - İp: 88.***.**4.43
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Polarize filtrelerin cevrilebilir olmasını, dikey kadrajlarda kullanım saglayabilmesi olarak acıklamak pek dogru degil. Oncelikle bilinmesi gereken, sirkuler/dairesel polarizasyonun, ya var ya yok olan bir islev olmadıgı, ısıgın ve yansımanın acısına gore polarizasyonun kademeli olarak ayarlanılabildigi.

Polarizasyon miktarı, ısıgın girisyle yansima arasindaki acıya gore degisir. Maksimım etki 90 derecede saglanirken, bu acı gunun her saatinde, ısık kaynaginin yer degistirmesi sebebiyle, farklı ayarlarla elde edilir. Bu da polarize filtrenin cevrilmesiyle saglanır.

Bazen, ozellikle ogle saatlerinde genis aci cekimlerde, tam polarizasyon yapılırsa, gokyuzu tonlarında kadrajın degisik kısımlarında farklı tonlar olusur. Bu durumda polarizasyon miktarı azaltılarak dogal bır gorunum elde edilmeye calısılır.

Tarih: 26 Ağustos 2015, 07:06 - İp: 108.***.**5.85
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

güneş ışığı açısına göre ve dikey kadraj yaparken çevrilmesi gerekiyor. 90 dereceyi bulmak için. ayrıca circular ve lineer olması da durumu değiştirir. gerçi lineer olanlar çok kullanışlı olmadığından piyasada fazla bulunmuyor.. af yi ve ttl yi etkiliyor..

gerçi bu filtrede güneşin 90 derece esası var ama güneş yanılmıyorsam sadece ekvatorda 90 derece olabilir o da her zaman değil. bu sebebple kullanıcıların en iyi görüntüyü almak için yaşadıkları enlemde doğru ayarı kendileribulması gerekiyor.

ama yatay ayarı dikey kadrajda verimli kullanamayacağımıza göre dikey kullanımda çevrilir lafım altı boş bir laf olmasa gerek. uzun uzadıya anlatmmaış olabilirim sadece.

#kesim00' tarafından 26.08.2015 10:49:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ağustos 2015, 10:44 - İp: 81.***.**7.3
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben de diyorum ki islemin amacı sadece dik kadrajı kurtarmak kadar basit degıl - yatay kadrajda da graduel/kısmi polarizasyon yapılabilmesi veya her saatte degisen polarizasyon acısının filtreyi cevirerek bulunması. .

90 derece de gunesın acısı degil. Yukarıda da yazdıgım gibi ısık kaynagı ( gunes ) ile cekilen obje/yon arasındaki acı. 60-30, 57-33 vs toplamda 90 veren acılar. Sadece tek duzlem, gunes tepede-asagıda diye de dusunmeyın. Diger aksta ( yatay yonde ), gunes sol omzunuzda batarken de 90 derece olusturan tam karsınız maksimum polarizasyon noktası.

#Paperman' tarafından 26.08.2015 17:38:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ağustos 2015, 17:35 - İp: 108.***.**5.85
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

teşekkür ederim

Tarih: 27 Ağustos 2015, 11:15 - İp: 81.***.**7.3
  • 1