flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

Panaromik Fotoğraf

panaroma fotğraf çekimi ve birleştirme si hakkında görüşü olan arkadaşlar yazarlarsa sevinirim bilgilerimizi paylaşalım dha iyi işler yapalım...

Tarih: 1 Haziran 2004, 12:54 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Bazi programlar yardimi ile rahatlikla yapilabiliyor. Ben daha bu konuda cok yeni olmama ragmen bir kac deneme yaptim gayet iyi sonuclar aldim.

Tarih: 1 Haziran 2004, 14:16 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Merhaba,

Nikon makine ile beraber verilen "panorama maker" bence kullanımı çok rahat.Çabuk öğreniliyor ve ortalama ihtiyaçları da fazlasıyla karşılıyor.

Tarih: 1 Haziran 2004, 14:22 - İp: yok
ahmetyld
ahmetyld (üye)
Tekirdağ / Stüdyo Fotoğrafçısı

Canon A70 te var sanırım bu özellik. Ama paint Shop Pro ile gelen bir Program ile de yapabiliyorsun sanırım..

Tarih: 15 Temmuz 2004, 21:27 - İp: yok
bozo
bozo (üye)
Kocaeli / Amatör

olympus c310 umda da var bu özellikte denemedim.. meraklandım ama şimdi. bi denemek lazım.. aklıma mars pathfinderin panaromik mars fotoları geldi ne güzellerdi

Tarih: 16 Temmuz 2004, 17:12 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

manzara kategorisine bir adet panorama fotoğrafı gönderdim.

Tarih: 16 Temmuz 2004, 17:33 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

bu arada benim makinemde panorama modu ile manuel çekim moduna aynı switch kumanda ettiğinden birinden birini seçmek durumundasınız. Böyle olunca da birleştireceğiniz her fotoğraf için o anki ışık durumuna bağlı olarak makine otomatik olarak farklı diyafram ve enstantane değerleri verebiliyor ve fotoğrafların birleştirildiği belli oluyor. bu da hoş olmuyor. Gerçi sonradan dijital oynamalarla bir dereceye kadar düzeltiliyor ama yine de çekim esnasında manuel ayar yapabilmenin bir yolunu bilen var mı acaba ?

Tarih: 16 Temmuz 2004, 17:59 - İp: yok
flassv
flassv (editör)

bitpire makineyi manuale al kendine güven trimpota bağla ve vizörün belli yerini işaretle ve kendi kandan panaromayı oluştur birinci olmasa 2 de başarırısın bugüne kadar 50 ye yakın panroma çektim dsrl makinalar ile kendim birleştirdim hiçbirinde totmatik panaroma kullanmadım.

başarılar.

Tarih: 18 Temmuz 2004, 13:38 - İp: yok
celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

ben çekeceğim panaromikten bir çıktı almak istiyorum ancak tripod kullanıp çekersem 20 santim eninde bir fotom olur ben en azından onu 30 yapmak istiyorum trıpoddan başka sabitleme yolu varmı (makinenin dik durması için)

birde mesela bu panoromalar soldan sağa çekili yada tam tersi .. acaba çektiğim fotonun bir üstünü ya da altını çeksem bu programlar bu fotoları da birleştirebilir mi???

Tarih: 23 Temmuz 2004, 11:22 - İp: yok
flassv
flassv (editör)

sevgili celenli canon' photo swic adlı programı var onu yapan fakar 4 resmi bilrleştiriyo makineyi dik tutarak fotğraf çekersen panaromanın eni daha çok büyüyor ben bir dememde 30 santim en 180 cm bot çıtı 270 derecelik bir panarımada

Tarih: 23 Temmuz 2004, 11:29 - İp: yok
celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

aslında bu da yeter 30 cm boy ancak güsel bir trıpod almam lasım araştırmalarıma göre 90 derece kafası donen (yani makineyi dik tutmak için )
ama bu 40 cm en olayını da bir denemek lasım 2 şerit halinde düşünsenize 40 en 180 boy valla güsel olur

Tarih: 23 Temmuz 2004, 21:13 - İp: yok