deklanjorum
deklanjorum (üye)
İstanbul / Amatör

Odaklama Sorunu (lütfen Yardım)

Merhaba arkadaşlar;

Canon 600d body 18-135 lensim var özel bir hastanede fotoğraflar çekiyorum. Önemli görüşmlerde fiyasko fotolar çektim. Sebebi ise TV veya AV de puslu çıkıyor diye sürekli auto modda çekmem. Çünkü auto modda çekince kırmızı odaklar her yerde çıksa bile bazı kişiler fluya düşüyor. Kafayı yicem.! Tek istediğim karenin heryerinin aynı netlikte çıkması bu nasıl olucak lütfen yardımcı olun.

Tarih: 27 Nisan 2015, 13:04 - İp: 95.***.**5.76
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

net alanın mesafesi bellidir netleme yapılan kişi sağındaki solundaki aynı düzlemdeki kişiler net çıkarken önde ve arkadakiler net çıkmaz.

net alan konusunda makaleler okumanızı öneririm.

Tarih: 27 Nisan 2015, 22:39 - İp: 212.***.**7.155
deklanjorum
deklanjorum (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim kesim00 ama bende onu diyrum zaten aynı düzlemdekiler net çıkıyo arka ve öndekiler flu çıkıyo. Soru basit ben karenin heryeri aynı netlikte çıksın istiyorum.

#deklanjorum' tarafından 28.04.2015 10:12:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Nisan 2015, 08:29 - İp: 95.***.**5.76
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

cevap da aynı basitlikte on ve arka net çıkmaz.

bunu sağlamak için dslr değil de kompakt makine kullanmanız gerekir onlarda net alan çok fazla olur..
dslr kullanacaksanız mümkün olan en geniş açı lens ile mümkün olan en kısık diyaframı kullanıp mümkün olduğunca geri gideceksiniz.

Tarih: 28 Nisan 2015, 11:56 - İp: 179.***.**7.199
deklanjorum
deklanjorum (üye)
İstanbul / Amatör

ya dostum eyvallah haklısın ama Dslrlerle cam gibi fotoğraflar görüyoruz body aynı lens aynı. Her yer cam gibi net. Kullanım aacı olarak haklı olabilirsin ama bu makinayla her yerin net olduğu fotoğraf çekemezsin demek pek olur bişey değil gibi geliyo bana ama yinede saol

Tarih: 29 Nisan 2015, 08:25 - İp: 95.***.**5.76
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

yukarıda bahsettiğim kuralları uygulayarak en fazla net alanı elde edebilirsiniz. dslr cam gibi çeker de net alan bir optik kuraldır dslr falan tanımaz. siz ona ne verirseniz o da size karşılığını verir.

hatta odak değeri ve diyafram lense ait, mesafeler de kullanıcının keyfine kaldığına göre net alanla makinenin pek alakası bile yok diyebiliriz rahatlıkla

Tarih: 29 Nisan 2015, 13:30 - İp: 179.***.**7.71
bokeymaster
bokeymaster (üye)
İstanbul / Amatör

otomatik fokusu kapat ve manuel olarak cekersen sikinti olmaz

Tarih: 2 Mayıs 2015, 16:47 - İp: 188.***.**9.6
deklanjorum
deklanjorum (üye)
İstanbul / Amatör

Bokeymaster aradığım buydu teşekkür ederim. Son olarak oto fokusu kapatınca netlik kazandırılacak alanın belirlenmesinde pratik bir yol olup olmadığınıda söylersen çok sevinirim.

Tarih: 4 Mayıs 2015, 08:32 - İp: 95.***.**5.76
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Alan derinligi nedir/nasil elde edilir konusunu bilmeden ve iyice kavramadan ne yapsaniz bos. Mesele sadece istediginiz kisinin uzerine fokus ( manuel veya otomatik ) almak ile cozulmUyor - siz de bunun farkinda oldugunuz icin son soruyu sormussunuz. Alan derinligi konusunun iyice okuyun, ogrenin, bolca deneme yapin. Basinda Kesim00 belirtmis zaten cozumu; cok da basit zaten teoriyi bir anladiktan sonra.

Net alani hesaplayan online " depth of field calculator "e de bakabilirsiniz fikir versin diye ama cekim aninda kullanmaniz pratik olmaz.

Tarih: 4 Mayıs 2015, 17:05 - İp: 108.***.**5.85
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

paperman ben istifa ediyorum

#kesim00' tarafından 05.05.2015 00:07:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2015, 00:05 - İp: 212.***.**7.86
deklanjorum
deklanjorum (üye)
İstanbul / Amatör

tamam kesim00 komiksin

Tarih: 5 Mayıs 2015, 08:48 - İp: 95.***.**5.76