afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Objektıf Ters Cevırerek Fotograf ?

Objektifi bir aparat ile makinenize ters bağlayarak fotoğraf çekebilir misiniz? "ne uğraşıyosun kardeşim, hazır ekipman varken işn mi yok?" diyeceklere sözüm yok ama kullandığımız aletleri tanımak adına bilge arkadaşların cevaplamasında fayda var diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalın...

Tarih: 13 Ocak 2006, 11:53 - İp: yok
vejdi
vejdi (üye)
Ankara / Amatör

merhaba;
öncelikle objektifi ters cevirerek fotoğraf çekmek zor iş sabır ister çünkü netleme, ve filmin üzerine objektifin içinden gelen ışıktan fazla ışıgın girmemesi gerek (yani yanlardan) gibi... bunlara dikkat etmek gerekir
http://www.netfotograf.com/galeri/fotograf.asp?foto_id=14915

#vejdi' tarafyndan 13.01.2006 12:02:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2006, 12:00 - İp: 81.***.**0.133
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba;
bir adaptor yardimi ile lens ters takilarak kullanilabiliyor.
...

...
eger ustteki resim gözükmesse linki.
....
Bu adaptoru ebayda gördüm..Linki burada.
Görüsmek üzere...

#guronline' tarafyndan 27.01.2006 02:07:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2006, 02:07 - İp: 85.***.**1.96
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

sn.guronline, Ben Nikon SLR kullanıcısıyım ve çok miktarda ekipman edindim yıllar boyu. Yaklaşık yirmi yıldır bu şekilde fotoğraf çekiyorum. Amacım bir soru ile konuyu deşip, basit ve ucuz bir yöntemle güzel fotoğraflar çekmenin mümkün olduğunu ortaya çıkarmaktı. Bulduğun ve yayına sunduğun site için teşekkürler. Ayrıca hemşehriyiz de. Ben, Ünyeliyim, eşim Samsunlu. Sandıkçı'lardan. kal sağlıcakla.

Tarih: 27 Ocak 2006, 09:38 - İp: 195.***.**2.86
blur
blur (üye)
Ankara / Amatör

objektifi ters çevirerek pek güzel makrolar çekilir..hoş da olur..hele dijital makinelere taş çıkartır

Tarih: 3 Şubat 2006, 08:18 - İp: 81.***.**0.107
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Objektifi ters cevirip fotograf cekmek cok eski bir kizilderili numarasidir. Hatta daha da ileri giderek, makinaya baska objektif takiliyken, onun onune ters cevrilmis objekif koyarak sinegin gozunu cekebilirsiniz.

Bu is icin adaptorler bile var, zaten guronline gondermis bir tanesini.. Objektifi ters cevirmenin en kotu yani, diyaframini kontrol edemediginiz icin (tabii objektif manuel degilse ve diyafram bilezigi yoksa) en buyuk aciklikta kalacagi icin (mesela f2.8) alan derinligi inanilmaz derecede kucuk olur. Bunun icin guronline'in gonderdigi adaptor gibi, ama ayni zamanda objektifin bayonet kismina da takilip sanki duz takiliymis gibi diyafram ayarini yapmaniza izin veren adaptorler de mevcut (biraz tuzluca da olsa).. Ben kullanmadim ama herhalde dadindan yinmiyordur

Tarih: 4 Şubat 2006, 08:39 - İp: 85.***.**6.104
  • 1