byportre
byportre (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D100 Beyaz Ayarı ?

nikon d100 'de beyaz ayarı nasıl yapılıyor.

preset ayarına giriyorum.

beyaz bir kağıda çekim yapıyorum

ama olmuyor

beyaz beyaz deil

Tarih: 14 Temmuz 2006, 17:06 - İp: 85.***.**5.222
nisanca
nisanca (üye)
Bursa / Amatör

bende aynı dertten muzdaribim nikond70 de çekimlerde ne kadar önemli bu ayar bir bilen varsa cevaplasın lütfen

Tarih: 14 Temmuz 2006, 23:12 - İp: 85.***.**7.76
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

P S A M modlarının herhangi birindeyken ve LCD paneli kapalıyken WB tuşuna basıp tekerlekle Pre moduna giriyoruz. Daha sonra WB tuşuna uzunca basınca makina hazır oluyor. Bu durumda beyaz kağıda çekim yapabilirsiniz. Tabii bendeki Nikon D50 olduğu için ona göre tarif ettim. Zannedersem aynı olması lazım.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 01:14 - İp: 85.***.**3.133
birkan
birkan (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

sevgili arkadaşlar nikon serisi fotoğraf makinelerinde pre white balance ayarında en iyi sonuç beyazda değil gride alınmaktadır.. makineyi alırken içinden çıkan nikon capture cdsinin zarfında bulunan gri kart bu amaçla kullanılmaktadır.. eğer o cd cover'ı attıysanız aynı renkte bir kart bulup onunla deneyin.. gri ton bu sitenin zemin rengine yakın bir gridir.. beyazda makine yanılıyor olabilir ama bu yanılma payı gride daha düşüktür.. iyi çalışmalar..

bu arada eğer pre ayarında hata yapıyorsanız.. white balance ı pre ye getirip wb tuşuna 3 saniye basılı tutun.. ekrande PRE ambleminin yanıp söndüğünü göreceksiniz.. o yanıp söndüğü sırada beyaz ya da griyi kadraja sığdırıp pre çekim yaptıktan sonra beyaz ayarı tamamlanmış olacaktır..

Tarih: 15 Temmuz 2006, 11:55 - İp: 85.***.**9.155
teodoros
teodoros (üye)

Yapmayın gözünüzü seveyim..Beyaz ayarını gri kartla yapmak..Böyle birşey yok.Beyaz ayarını parlama yapmayan beyaz bir fondan yapın mutlaka..Yarı gölgeli,parlamalı olmayan beyaz bir tişört,araba kaportası her neyse işte..Ama gri kart sakın

Tarih: 15 Temmuz 2006, 18:11 - İp: 88.***.**8.173
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

http://forum.netfotograf.com/dijital_kompakt.asp?msg_id=4732

#Legionella' tarafyndan 15.07.2006 19:01:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 18:58 - İp: 85.***.**3.133
birkan
birkan (üye)

eksik bilgiyle yorum yapmayalım arkadaşlar.. nikon dslr da derinlemesine test yaparak araştırdığımız bir konudur beyaz ayarı.. ve gri kod en iyisidir.. kolayca araştırabilirsiniz.. nikon için söylüyorum.. kesin bir bilgi sahibi olmadan gri kart sakın falan gibi gereksiz yorumlar yapılmasın.. iyi çalışmalar..

Tarih: 25 Temmuz 2006, 14:11 - İp: 85.***.**1.35
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

iyi gunler
Beyaz ayarinizi beyaz ve gri kagit uzerine yapabilme seceneginden baska olarak,birde sunu deneyin.
Elinizde beyaz veya gri kagidiniz yok,makinanizi beyaz ayari icin hazirladiniz,cekiminizi en genis aci ile oda icinde her hangi bir alana yapiniz.Makinaniz size GOOD secenegini verdigi anda islem tamamlanmis demektir.Ben bunu oda icerisinde denedim,beyaz ayarindan onceki flasli cekimde renkler dogalliktan uzakti,ne var ki ayni cekimi anlattigim sekilde beyaz ayari yaparak cekince tamamiyla dogal renkler elde ettim.Unutulmamasi gereken flasli cekimlerin kesinlikle beyaz ayarinin flas modunda olmasidir.
Basarilar

Tarih: 25 Temmuz 2006, 15:10 - İp: 195.***.**2.72
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Birkan arkadaşımızın dediği doğrudur.
Nikonlarda WB Gri referans alınarak en iyi sonuç elde ediliyor.
Denediğim için değil Nikon Teknik destek te bir arkadaşım vardı ondan duymuştum.

Tarih: 25 Temmuz 2006, 19:28 - İp: 85.***.**6.106
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sadece Nikon'da değil, tüm beyaz ayarı yapılabilen makinelerde %18 gri kart standarttır.
Bu standart kartları ciddi fotograf malzemesi satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 00:06 - İp: 85.***.**3.3
valeron06
valeron06 (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D3100 kullanıyorum tam olarak yapmam gerekeni bir arkadasımız bana anlatabilir mi ?

Tarih: 3 Şubat 2012, 14:56 - İp: 78.***.**3.21