sipal00
sipal00 (üye)
Manisa / Amatör

Neutal Density Filtre Hakkında

Merhaba,
sormak istediğim soru,Canon 550d makina kullanıyorum ve objektifim 18-55.
ND filtre 4 filtre aldım ama,çektiğim resimlerde örneğin akarsu resimlerinde ipeksi görünüm elde edemedim.Hangi modda çekim yapmalıyım?

Tarih: 4 Şubat 2011, 16:07 - İp: 85.***.**8.100
sdkks
sdkks (üye)
Kocaeli / Meraklı

Shutter Priority ile çekmeniz gerekli. 1 saniyenin üzerinde enstanteneler verdiğinizde (+1") diyaframın giderek kısıldığını göreceksiniz. ISO'yu da 100'e alın. İcabında EV + 1 yapın. Diyaframı çok kısmak da iyi değil keskinliği öldürüyor. O yüzden aşırı pozlama ile doku kaybı yaşatmayacak seviyede EV değeri kullanmak gerekli, sonra yazılımla exposure düşürülür, normal pozlamasına kavuşturulur.

Hangi ayarlarla çekim yaptıınız da memnun kalmadınız, örnek bir fotoğraf yükleseydiniz keşke? Güneşli bir günde F/32 ile bile ancak yarım saniyeye düşersiniz, ND almanız isabet olmuş, kaliteli birşeydir umarım.

Tarih: 4 Şubat 2011, 19:46 - İp: 88.***.**0.196
sipal00
sipal00 (üye)
Manisa / Amatör

İlginize teşekkür ederim.
Kullandığım makina,Canon 550d,objektif 18-55,filtre Kenko Pro1 ND 4
Otomstik modda çekim yaptım.Diyaframı +1 yaptığım da Tripod kullanmam gerekli mi?

Tarih: 4 Şubat 2011, 21:10 - İp: 78.***.**2.185
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

ND filtreyi taktığınızda otomatikmen akarsu/şelalenin ipeksi görüntü vermesini beklediğiniz gibi bir şüphe oluştu içimde - gerekli diğer çekim ayarlarını yapmaksızın

Tavsiyem öncelikle perde hızı/diyafram/Iso kavramlarını ve birbiriyle bağlantılarını , neleri etkilediklerini öğrenmeniz . Bu baz pozlama bilgilerine ve en basit fotoğrafları kusursuz çekebilme yetenğine sahip olmadan , diğer efektlere yönelmemenizi öneririm .

Tripod ne zaman kullanılır bilmiyorsanız ,perde hzıyla bağlantısını kuramıyorsanız gidip "ipeksi efektli şelale "fotoğrafıyla uğraşmamanız lazım . ( Diyaframı +1 yapmakla tripod arasında nasıl bir bağlantı kurdunuz bilmiyorum )

Sağolsun sdkks gayet güzel anlatmış ama yazdıkları haliyle fotoğrafçılığın temellerini bilenler için geçerli .

Madde 4
TIKLAYIN Lütfen

Tarih: 4 Şubat 2011, 22:02 - İp: 96.***.**4.180
sipal00
sipal00 (üye)
Manisa / Amatör

Çok teşekkür ederim..Yeni başladım Öğreneceğim.Notlarınızı okudum,tavsiye ettiğiniz kitap var mı?

Tarih: 4 Şubat 2011, 22:06 - İp: 78.***.**2.185
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

En basit çekimlerle yetinin - enstantane/diyafram/ISO bağlantılarını tamamen çözüp %100 kavrayana kadar .

Tüm fotoğrafçılık kitaplarında bu temel bilgiler vardır - özellikle tavsiye edeceğim bir tanesi yok.

Tarih: 4 Şubat 2011, 22:41 - İp: 96.***.**4.180
sipal00
sipal00 (üye)
Manisa / Amatör

teşekkür ederim

Tarih: 4 Şubat 2011, 22:42 - İp: 78.***.**2.185
  • 1