viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Netlik Hakkında Bir Soru...

Merhabalar...

Aşağıda çektiğim iki fotoğraf örneği var.
Benim merak ettiğim bu gibi çekimlerde her iki nesneyide nasıl net yapabilirim.

Teşekkürler...

Tarih: 8 Ocak 2006, 20:06 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Makro çekimlerde biraz zordur bunu yapmak. Kullanabileceğiniz en küçük diyaframı kullanın (perde hızı uzayacaktır). Manuel netliği önce öndeki cisme yapın. Bu durumda arkadaki cisim yine de flu ise netlik noktasını hafifçe ikisinin ortasındaki bir yere kaydırarak deneyin.

Tarih: 8 Ocak 2006, 20:32 - İp: 85.***.**0.84
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Hmmm bu durumda kaliteli bir DSLR şart gibi....

Sony H1 ile minimum 8 diyaframda biraz zor olacak gibi...

Teşekkürler oacklilar...

Bir ihtimalde her iki nesneyi ayrı ayrı çekip photoshopta birleştirmek ama buda zahmetli biraz...

Tarih: 8 Ocak 2006, 20:41 - İp: 85.***.**3.94
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Olur, olur. Biraz gayret. 8 diyafram böyle bir çekim için yeterli. Aynı malzemeleri temin edemedim ama 8 diyafram ile çekilen bu örnek fikir vermesi açısından faydalı olabilir.

Tarih: 8 Ocak 2006, 21:20 - İp: 85.***.**0.84
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

olmuş gerçektende...
Birde ben deneyim bakalım....
Tekrar teşekkürler..

Tarih: 8 Ocak 2006, 21:54 - İp: 85.***.**3.94
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

arakadaşım makro çekimlerde ille her tarafın net olması gerekmiyor.
bu arada bence senin çektiğin ikinci çekim gayet iyi olmuştu.
bana sorarsan o tür çekimler daha fazla ilgi çeker.
bir nevi fotoğrafa üç boyut hissi veriyor.
tabi biraz daha orantılı bir çekim olursa.
iyi dediğin son çekiminden ben şayet sadece karmaşa gördüm.

eleştirim için kusura bakma.

Tarih: 9 Ocak 2006, 00:55 - İp: 85.***.**4.55
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Arkadaşlar bu işten tam anlamıyorum yeni yeni öğreniyorum. S2 yeni aldım o yüzden. Ama bu çekimlerde şöyle bir kolaylık aklıma geldi. Her iki nesnenin net olması açısından ve zorlanmadan daha geniş bir açı ile çekip kesme yapsak nasıl olur. Eğer amaç bir yerde kullanmak ise yok illa çekim yapmak ise o ayrı bir konu

aklıma geldi yazayım dedim

Tarih: 11 Ocak 2006, 20:57 - İp: 194.***.**9.29
orhan yum
orhan yum (üye)

sarucabey tafsiyeniz bence olumlu değil..
çönkü makro çekimlerde netlik olayı çok önemlidir.
eğerki konuyu daha net almak istiyorsanız görüntüyü optik zoomla almalısınız. eğerki kesim yaparsanız bu dijital bir yaklaşım olur ve konudan görüntü kaybı olur.

Tarih: 11 Ocak 2006, 21:24 - İp: 85.***.**0.162
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sarucabeyin tavsiyesi bence gayet de olumlu. 8 diyafram her iki nesnenin de net olması konusunda yetersiz kalsaydı aynı yöntemi viiiizzzz arkadaşımıza ben de önerecektim. dijital bir yaklaşım olur da ne demek zaten dijital çekiyoruz fotoğrafı. Kestiğimiz boyut, kullanacağımız amaç için yeterli olacaksa hiç de yabana atılacak bir öneri değil.

#ocaklilar' tarafyndan 11.01.2006 22:06:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ocak 2006, 22:07 - İp: 85.***.**6.191
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Verilen diyafram değeri(8) birçok makinenin rakamsal olarak en yüksek diyafram değeri. Ve bu diyafram değeri ile her zaman makro çekimlerde genel netlik, derinlik elde etmek mümkün olmuyor. Renkler ve ışık sonucu etkileyebiliyor. Dolayısıyla bende sayın ocaklılar'a katılıyorum. Her türlü imkana rağmen sözü edilen netlik sağlanamıyorsa sarucabey'in tavsiye ettiği gibi biraz daha geniş alınıp kesim uygulanabilir. Amaca hizmet etmekte yetersiz kalmadığı müddetçe.

Tarih: 11 Ocak 2006, 22:21 - İp: 82.***.**4.125
orhan yum
orhan yum (üye)

arkadaşlar eğer sarucabey daha professionel bir çalışma istiyorsa görüntüyü orjinal alması gerek.
benim dijital yaklaşımdan kastım, optik zomun dışında yapılan dijital zomun görüntüyü azda olsa düşürmesi.

ben işim gereği bu tür makro çekimler yaptığım için bu işin her tür cefasını çekmişim.

Tarih: 12 Ocak 2006, 22:24 - İp: 85.***.**0.162