suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Net Alan Derinliği Ne Kadar?

Makinamın S1'in objektifi 5,8- 58 mm. (38-380 mm.). Diyafram f/2.8- 3.1- 3.2-3.5- 4 - 4.5- 5- 5.6- 6.3-7.1- 8 değerlerinde. Herbir diyafram değeri 4 cm, 10 cm, 20 cm,30 cm, 40 cm, 50 cm, 1 m, 2 m, 3 m, 4 m, 5 m ve sonsuz netlikte ne kadar cm veya m. net alan derinliği sağlar (geniş açıda) ? Bu net alan derinliği netlenen objenin önünde ne kadar arkasında ne kadar oluşuyor?

Tarih: 28 Ekim 2004, 10:03 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

asagidaki adresten sorunun cevabini bulabilirsin.... "film format" denen yerden kendi makinani sec (listede var) sonra makinadaki gercek fokal uzunlugu gir (yani en genis aci icin 5.8), ne kadar mesafeden netledigini yaz, sonra da calculate'e bas.. Butun sordugun parametleri yazacak.. ek olarak hyperfocal distance denen bir parametreyi daha verecek.. bu su demek, eger o fokal uzunlukta ve o diyafram degerinde netligi tam hyperfocal mesafesine yaparsan, o zaman netledigin yerin arkasinda kalan heryer, ve onundeki (hyperfocal uzunluk)/2 kadar alan net cikar. genelde manzara fotografi cekerken kullanilir.. hemen hemen heryer net olur boylece:
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

#juggler' tarafından 28.10.2004 10:51:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ekim 2004, 10:53 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Teşekkürler. Fakat hyperfocal olayını anlayamadım.Biraz daha ayrıntılı ve teknik kelimeler kullanmadan örnekli açıklayabilir misiniz? Bir de çektiğim manzara fotoğraflarında diyafram değeri 8 ve netlik sonsuzda net fotoğraf elde edemiyorum genelde.Manzarada çok net fotoğraf çekebilmem için ne yapmalıyım? Hangi ayarları yapamalıyım ?

Tarih: 28 Ekim 2004, 11:28 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Hiperfokal alan derinliği objektifin optik elemanından başlayarak sonsuza kadar giden net alandır.Manzara çekimlerinde net alan derinliği çok önemlidir.Diyafram kısıldıkça ve objektif açısı ne kadar geniş olursa alan derinliği o kadar yüksek olur.Bazı kişiler bunun için f/16 formülünü önermektedirler(Bu eskiden 8-11 önerilirdi son yıllarda 16 deniliyor.Ben 13'ü tercih ediyorum.).Diyaframını 16'ya getiriyorsun.Enstantaneyi de kullandığın filmin ASA değerine sayısal olarak en yakın değere getiriyorsun.Yani 100ASA film kullanıyorsan.125 ens. 16 diyaframla çekim yapın diyorlar.Yalnız bu formül öğlen saatleri için geçerlidir.Bir de uygularken dikkat etmek gerekiyor.Çok açık ya da koyu alanlar olabilir.Bu durumlarda 1 stop +,- değişir.Unutma kısık diyafram düşük enstantane demek.Bunun için de tripod şart.

Tarih: 28 Ekim 2004, 20:56 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

Anladigim kadariyla hyperfocal uzaklik konusu bayagi karismis... Ben soyle aciklamaya calisayim.. Yine sizin makinanizdan ornek vereyim... Yukaridaki mesajda verdigim adresten sizin makinayi seciyorum, sonra gidip objektif uzunlugu olarak en genis aciyi seciyorum (5.8mm).. Aperture (diyafram) degeri olarak da sizin makinanin destekledigi en buyuk deger olan f8'i seciyorum. Goreceksiniz ki asagida "hyperfocal distance" denen yerde bir rakam belirecek.. (Subject distance yazan yerdeki feet'i meter'a cevirirseniz metre olarak verir). Orda yazan rakam 0.85 metredir.. Bu deger her f degeri icin ve her objektif uzunlugu icin degisir.. Yani 5.8mm f8 icin baska, 5.8 f2.8 icin baska, 35mm f8 icin baskadir, oradaki rakamlarla oynarayak bunu gorebilirsiniz.

Ornege geri donersek.. 5.8mm de f8 icin 0.85 rakamini elde ettik.. Bu su demektir.. Eger siz makinanizdan 0.85 m uzaktaki bir nesneyi netlerseniz, makinanizdan 0.85/2 = 42,5 cm uzakliktan baslayarak sonsuza kadar her yer net olur.. Net olmayacak tek alan, makinanizdan 42,5 cm uzakliga kadardir, onun disinda her yer kabul edilebilir sinirlar icinde net cikar..

Ancak dedigim gibi 5.8mm de degil de zoom yaparak cekmek isterseniz hyperfocal uzunlugu yeniden bulmaniz gerekir.. Bunun icin insanlar yanlarinda tablolar tasirlar ve oradan bakarlar..

Analog, sizin bahsettiginiz konu, fotografin dogru pozlanmasi icindir.. Alan derinliginden ve hyperfocal uzunluktan bahsedebilmek icin objektifin fokal uzunlugunun mutlaka bilinmesi gerekir.. f16 ve 1/ASA formulu gunes altinda cekilen fotograflarin duzgun pozlanmasi icin bir kural..

Umarim hyperfocal uzaklik konusunu biraz daha aydinlatabilmisimdir.

Tarih: 28 Ekim 2004, 23:00 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Suysal1 alan derinliğinin çok olduğu fotoğraflar çekmek isterken terimlere bulaşmış.Bir şey de anlayamamış.Söylediğim şeylerin doğru pozlamayla ilgili olduğunu ben de biliyorum.Ama pratik çözüm istemiş.Açıkçası amatör bir fotoğrafçının bu kadar teknik terimlere boğulmasını yersiz buluyorum.Makinelerin alan derinliği tuşları amatör kullanıcılar için yeterli olacaktır.

Tarih: 30 Ekim 2004, 17:23 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

Selamlar,

Bilginin azi, cogu, teknigi olmaz. Eger merak ediyorsa "sen onu annamazsin bosver, sen f16 yap devam et" demek cok bana gore degil.. Ancak belki kendisi de onu tercih ederdi o da ayri hikaye.. Ama ben bir onceki mesajimda hic teknik terime bulasmadan gayet anlasilir bir sekilde anlattigimi saniyordum... Ben yazayim da, faydalanan faydalanir, "amma teknik be hic bir sey anlamadim" diyen de es gecer...

Melih

#juggler' tarafından 30.10.2004 17:59:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ekim 2004, 17:59 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Sayın Melih Bey ve Sayın Analog,
Özel işlerim olduğundan dolayı 28/10/2004'ten bu güne kadar bilgisayarımı açıp internete giremedim. Özür dilerim. Teknik kelimeler için focal uzunluk gibi terimlerle ilk defa karşılaştım. Ben amatörüm ve İngilizce bilmiyorum. Sözlüğe baktığım zaman da alakasız çıkıyor teknik kelimeler o yüzden. Gayet anlaşılır biçimde açıklamışsınız olayı. Es geçmek ne demek olur mu? "Ancak belki kendisi de onu tercih ederdi o da ayri hikaye..." Yardım ettiğiniz insanaları neden böyle davranma ihtiyacı hissettiniz? Ne anlamı kaldı ki? Keşke hiç yazılmasaydı. Ben kötü bir kelime etmedim. Yine de özür dilerim. Yardım istemek suç değildir herhalde. Üzüldüm gerçekten.

#suysal1' tarafından 02.11.2004 11:11:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Kasım 2004, 08:43 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

Merak ettiginizi bir seyi sordugunuz icin niye ozur diliyorsunuz anlamadim... Sizin sorunuza onem verdigim zaten attigim mesajlardan anlasiliyordur sanirim.. bir onceki mesajimin sizinle ilgisi yok, Analog "Açıkçası amatör bir fotoğrafçının bu kadar teknik terimlere boğulmasını yersiz buluyorum." demis, benim ona itirazim oldu, ona hitaben attim.. Siz ustunuze alinmayin.. merak ettiginiz seyleri de sormaya devam edin.. Siz 'ben teknik terimleriyle ogrenmek istiyorum detaylari" diye isteyin yeter ki, uzun uzun yazan her zaman bulunur...

#juggler' tarafından 02.11.2004 15:23:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Kasım 2004, 15:23 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Tekrar kusura bakmayın. Yanlış anladım. Teşekkür ederim.

Tarih: 2 Kasım 2004, 15:27 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

En uzun tartışma bu başlık altındaydı.
Hyperfocal tablo:

Bu tablo sadece S1 icin hazırlandı. Eğer başka bir makina için hazırlamak isterseniz prpgramı http://www.dofmaster.com/files/dofcsetup.exe adresinden indirebilirsiniz.

Bence S1'in düşük ışık altında netleme problemine tek ve kesin çözüm hyperfocal ayarları C moduna kayıt edip kullanmak.

#bozbey' tarafından 14.01.2005 17:45:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ocak 2005, 17:39 - İp: yok