neoeo
neoeo (üye)
Kayseri / Amatör

Nesneyi Net Arka Alan Flu

merhaba ben canon sx 10 ıs aldim kullanma kılavuzunu okudum ama mesela portre resmi cekerken portre net arka alan flu resim nasıl cekilir bulamadim burdada biraz bakindim ama yine bişe bulamadim yardimci olursaniz cookk sewinirim. şimdiden teşekkürler

Tarih: 20 Haziran 2009, 13:41 - İp: 88.***.**2.178
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

öncelikle kisik diyafram kullanmalisiniz, yani diger adi ile F ayarini varsa f3,5 gibi yapin, eger hem ön kisim hemde arka kisim net istiyorsaniz F degerini acik tutun, öndeki insani flu yaparken kisik diyaframda perde hizini arttirim..

#gencmenn' tarafından 20.06.2009 15:55:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Haziran 2009, 15:54 - İp: 91.***.**6.218
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Makinenizi güzel günlerde kullanınız..

Otomatik modda dahi odaklandığınız nesneye olan uzaklık ve seçtiğini odak uzaklığı gereği makine duruma göre arka planı yeterince flulaştırıp odaklandığınız nesneyi net çıkartacaktır ancak illaki bunu manul olarak yapmak istiyorsanız açık diyafram değerleriyle bunu yapabilirsiniz.Ancak işte direk diyaframı açın demek yanlış bir ifade ve bu nu kullanmak istemiyorum.çünki net ala derinliğinin başlangıç ve bitiş mesafelerini belirlemede diyafram açıklığı tek başına etken bir kriter değil.Odaklandığınız nesneye olan uzaklığınız ile objektifin odak uzaklığı da net alan derinliğinin belirlenmesinde etken parametrelerdir.

Tarih: 20 Haziran 2009, 15:55 - İp: 88.***.**7.112
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aldıgınız makine bir dslr-like,bu yuzden tavsıyem,modele yakın durup zoom yapmadan cekim yapmak yanlıs olur..zoom yapmadan, istediginiz alan derinligini elde etmenız zor..
modelden biraz uzaklasın,zoom yapın, diyaframı olabilecek en dusuk degere getirin..
ve boyle cekim yapın..
ekranda gordugunuz focus karesinın gosterdigi alan net,geri planda kalan seyler flu cıkacaktır.

Tarih: 20 Haziran 2009, 18:13 - İp: 78.***.**4.112
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

kompakt makinelerde f değerini düşürmek dslr deki gibi benzer etkiyi yapmıyor.
en basit yöntem odak uzaklığını arttırmak.
makineninizi en zoom haline getirin (herkesin konuştuğu şekilde tabir ettim )
odak uzunluğu arttıkça net alan derinliği azalacağından arka plan flu olarak çekim yapabilirsiniz..

Tarih: 20 Haziran 2009, 18:17 - İp: 88.***.**6.242
neoeo
neoeo (üye)
Kayseri / Amatör

hepinize tek tek teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için eve gider gitmez dediklerinizi yapicam

Tarih: 20 Haziran 2009, 20:00 - İp: 88.***.**2.178
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Ölçüm modunu Merkez Ağırlıklı ve Nokta Ölçüm olarak da deneme yapabilirsiniz

Tarih: 21 Haziran 2009, 06:53 - İp: 88.***.**7.125
zsu
zsu (üye)
Aydın / Amatör

gaijin verdiğin bilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum.bende çok yeniyim canon sx20 ıs kullanıyorum.çok yardımcı oldun sağolasın

Tarih: 14 Ekim 2009, 23:16 - İp: 88.***.**9.141
mesut.
mesut. (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

diyafram ayarını f/11 yapıp herşeyi net çektikten sonra, fotoshopta bakarsın eğer böyle daha güzelse ( pek güzel olmaz) öyle kalır, arka tarafı filtreler bölümünün altında lens bulanıklığı bölümünden aynı etkinin dahada iyisini yapabilirsin. Hem elinde hertarafın net olanı ve olmayanı şeklinde iki adet resmin olmuş olur. Bu da bir alternatif.

Tarih: 20 Ekim 2009, 20:13 - İp: 78.***.**2.88
emryilmaz
emryilmaz (üye)
Sakarya / Amatör

gaijin yazılarını özellikle takip etmeye çalışıorum önemli bilgiler kapıyorum yazılarında

Tarih: 22 Kasım 2009, 21:02 - İp: 78.***.**2.231
vadi05
vadi05 (üye)
Amasya / Amatör

arkadaşım bende sx 10 kullanıcıyım anacak elimde türkçe kullanma kılavuzu yok bu kullanma kılavuzu konusunda yardımcu olabilirmisin. şimdiden teşekkürler

Tarih: 14 Ekim 2011, 14:13 - İp: 95.***.**8.57
  • 1