radar
radar (üye)
İstanbul / Meraklı

Mokroçekimyaparkenflashparlaklığı!

Makro çekim yaparken bazı objelere flash ışığı düşüyo ve istenmeyen bi parlaklık oluşuyo...Bu gidermenin tekniği nedir?Bu konuda pek bi bilgim yok.Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Tarih: 2 Şubat 2006, 13:44 - İp: yok
metalik
metalik (üye)
Ankara / Amatör

radar bence doğal olan gerçekleşiyor,asıl sorun yakın çekimde flashın yetersiz kalmasıdır.sanırım ev ortamında çekiyorsunki flash patlıyor.ben şöyle hallediyorum flashı kapat,iso yukarı,konunu pencere kenarına koy(.gunduz.),bir kaç çekim yap en iyisini değerlendir.(tabi bunlar benim yaptığım ustalar seni daha iyi bilgilendirir)..

Tarih: 2 Şubat 2006, 14:07 - İp: 85.***.**5.113
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

flaşın selpak ile kapatıldığını duymuştum. Ama denemedim.

Tarih: 8 Şubat 2006, 11:10 - İp: 85.***.**1.47
ayda
ayda (üye)
Sakarya / Amatör

Makro Çekim yaparken flaş ışığı yakın plan olduğu için çok şiddetli bir ışık vererek opjeleri parlatır bunu önlemek için dijital makinenin flaş ışığına fotoğrafcılarda diaları incelemek için özel olarak yapılmış olan beyaz plastik maddeden bir perde koymak gerekir bunun bir resmini yollamak isterdim sana fakat maalesef tatilde olduğumdan yollıyamıyorum ilerde yollarım sende merakından kurtulursun

Tarih: 11 Şubat 2006, 21:49 - İp: 88.***.**4.232
ustakim
ustakim (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

makro çekimlerde makinanın flaşı kullanılmaz.doal ışık, praflaş veya sarı ışık kullanmanızı öneririm

Tarih: 12 Şubat 2006, 15:49 - İp: 85.***.**6.123
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

perde hızını ve F değerini yükselt ama tripod ta şart yanında tabi öyle oluyor yani ben öyle çekiyorum

Tarih: 18 Şubat 2006, 09:08 - İp: 194.***.**9.29
  • 1