xeno
xeno (üye)
İstanbul / Amatör

Masmavi Gökyüzü,bembeyaz Bulutlar?.

Merhaba,

D80 le ve Cokin circular polarize filtreyle çekimler yapıyorum ama nedense şu göküyüzü ve bulutlar,forumda galeride bulunan resimlerdeki gibi muhteşem olmuyor.

Nedir bu işin sırrı?

Tarih: 13 Mart 2007, 13:34 - İp: 85.***.**1.220
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

İyi ayar yapamıyor olabilirsiniz. Vizörden bakarken filtreyi döndürerek en koyu görüntüyü elde ettiğiniz noktada çekim yapmanız lazım. İkinci ihtimal de Cokin'in polarize filtresi yeterince etkili değildir.

#bitpire' tarafından 13.03.2007 15:00:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mart 2007, 14:57 - İp: 213.***.**5.242
xeno
xeno (üye)
İstanbul / Amatör

Filtreyi döndürmek suretiyle en etkili görüntüyü yakalamaya çalışıyorum ama başka bir püf noktası var mı bilmiyorum.

Bir de duyduğum kadarıyla Photoshop vb.işleme programlarıyla levels ayarlarından birşeyler yapmak mümkünmüş.

Tarih: 13 Mart 2007, 15:09 - İp: 85.***.**1.220
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu işin sırrı, güzel bir havada çalışmak. Hava berrak bulutlar yüksüz olduğu zaman doğru yönde (güneş bir omuzdan gelecek şekilde güneşe 90 derece çekim yapmak ve polarizasyon gücünü filtreyi çevirerek ayarlamak. Çok fazla ayarlarsanız gökyüzü rengi siyah olabilir...

Tarih: 13 Mart 2007, 23:57 - İp: 85.***.**7.11
guresci
guresci (üye)
Hakkari / Meraklı

fdemirhana katılıyorum gunes bulutlar zaman ve mekan onemli.Bende de hama filtre var ve ii sonuçlar aldım deklanşöre yarım basıp netledikten sonra filtreyi çeviriyorum ve istedigim rengi aldıgımda resmi çekiyorum..
altta filtre ile çekilmiş bir resmim var...
geci galeride filtre ile cekilmiş daha birkaç resmim var...

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=114268
http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=139134

Tarih: 14 Mart 2007, 14:50 - İp: 85.***.**5.221
havatemiz
havatemiz (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Bende D 80 ve sigma 10-20 ve Cokin polarize var.Ayni sorunu ben yasiyorum. Kesinlikle , polarize filitreye cok iyi bakmama ragmen bir koyuluk farki goremiyorum. B-W ince polarize filitre almayi dusunuyorum.

Tarih: 17 Mart 2007, 00:31 - İp: 88.***.**6.138
turk52
turk52 (üye)
Ordu / Reklam Fotoğrafçısı

Arkadaşlar bulutların tam beyaz, gökyüzünün tam mavi olması için HDR tekniği ve ya ND GRAD gibi photoshop uygulamaları ile yapılabiliyor.

Tarih: 17 Mart 2007, 09:41 - İp: 88.***.**7.39
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

HDR, ND GRAD veya ne bileyim iste bir cok yeni dijital terimler.

Bos ver bunlari, 15 sene onceki masmavi, bembeyaz bulut fotograflari nasil oluyordu ?

Ilk once guzel temiz bir hava yakalamalisin, hele yagmur sonrasi acik hava en idialidir.Cikar filtreleri,photosop ile kafanida fazla yorma.Elindeki makina ile pozlamayi iyi yapmalisin ki bu bir cok cekimden sonra olabilecek bir sonuctur.

Ikincisi F degerini 16 ya getir ASA degerinin bir alti veya bir ustunde Enstantaneni ayarlayarak cekimler yap , bir kac cekim icinde istedigin fotograf yakalarsin.Unutma gunesli veya gun isiginin bol oldugu anlardan bahsediyorum,yoksa her an degisebilecek isik kosullarina karsi ayar yapman gerekecek.Zaten fotografin guzelligi buradadir, kimsenin kesin bir cekim degeri yoktur, isik her saniye degisik bir ton alabilir doga cekimlerinde.

Basarilar

Tarih: 17 Mart 2007, 20:07 - İp: 195.***.**2.71
allegro
allegro (üye)
İzmir / Amatör

peki herşey iyi güzelde bir başka soru :
lensimizi bir anlamdada korumak için kullandığımız UV'nin önüne mi takacağız polarizeyi yoksa UV'yi çıkarmak mı lazım.
Tabii her iki filtrede olunca ışığın önünü kesecektir,denenebilir ama UV çıkarmadan önüne polarizeyi takarak kullanmak gibi genel bir kural var mıdır ?
aksi takdirde onu tak bunu çıkar oluyor ve lensimizin kirlenme riskide cabası.

Tarih: 19 Mart 2007, 13:32 - İp: 85.***.**0.218
  • 1