gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Makro Çekim İçin Alternatif Yöntemler

Uzun zamandır aklımda , kompakt makineyle makro cekme konusunda bir yazı yazarak,kendi makrolarımı nasıl cektigimi gosteren bir gorsel hazırlamak vardı,kısmet buguneymiş.
bir onceki yazımda alternatif makro yontemlerine kısaca deginmiş, sensor boyutunun makro fotografa etkilerini anlatmaya calısmıstım.
buradada bir teknigin uygulamasını gosterip (uc-uca lens ekleme) eldeki imkanlarla neler yapılabilecegini gostermeye calısacagım.

yaptıgım sey ozellikle bu amac için uretilmiş raynox yada markaların kendi convertorleriylede yapılabiliyor,
ancak hem bunların performansından supheliyseniz hemde bunlara para harcamak istemiyorsanız ikinci bir yontem olarak bunu dusunebilirsiniz.
ben sadece elimdeki aletleri ve yaptıgım seyı gosterecegim,
herkeste aynı alet ve ekipmanın olması beklenemez ama bıraz yaratıcılıkla sizde kendi parcalarınızı bulabilir, yada evdeki herhangi birseyden yaratabilirsiniz.

oncelikle benim kullandıklarım

1-sony h1
2-zenit helios 58mm lens (52mm caplı)
3-sony h1 yanında teleconvertor takmak için verilen plastik halka

bkz-sekil1

sans eseri bu halka zenit lensin on kısmıyla uyumluydu, boylece ikisini birleştirmek ve sabit tutmak için sadece bant yeterli oldu.

bkz-sekil2

halkaya lensi bantladıktan sonra makineyle rahatlıkla birleştirebiliyoruz.

bkz-sekil3 / 4

buraya kadar olan kısımda herhangibir teknik durum yok,sadece makinenin sabit lensi onune bir lens baglıyoruz.

sony makine uzerındeki lens bir 6-72 mm..
onune takılan lens 58mm bu teknigin olcumlerine gore 1.20 gibi bir buyutme oranı saglayabiliyoruz bu sayede..buyutme konusuna diger konuda degindim.

şimdi goruntulu anlatımla nekadar buyutme saglayabildigimizi, ve bu sekilde makinenin kullanımını gostermeye calısacagım.
bu makinenin 2 cm uzaklıktan verdigi goruntu boyutu, bir banka kartı kullandım ve makinenin lcd ekranından goruntu aldım.

bkz-sekil5

buda halkayla lensi makineye taktıgımızda aldıgımız goruntu, 1x zoom halindeyken

bkz-sekil6

goruldugu gibi, hazırladıgımız lens, makine lensinin geniş acısını kapattıgı için kenarlarda karartı ve sadece yuvarlak bir goruntu veriyor. ayrıca makinenin normalde verdiginden daha uzak bir goruntu veriyor.
bunu telafi etmek için zoom yapmamız gerek,boylelikle hem acıyı daraltıp kenarlardaki karartıdan kurtulacagız, hemde yakınlasma saglayacagız.

bkz-sekil7

yaklasık 6x gibi bir zoomdan sonra kenarlardaki vignetting etkisi azalmaya goruntude buyumeye baslıyor.
ancak buna baglı olarak alan derinligi gozle gorulur olcude azalıyor. goruntude biraz kalite farkı var gibi gorunebilir

12 kat tam zoom yaptıgımızda ise asagıdaki gibi bir goruntu elde ediyoruz.

bkz-sekil8

goruntu ilk haline gore kat kat buyumus ancak alan derinligi milimetreden bile dusuk bir seviyeye gelmiş durumda.

alan derinligini daha iyi anlayabilmek için kartı makineye 45 derece acıyla tutup yeni fotograflar cektim.

bkz-sekil9

sekilde zoom yaptıkca buyume saglanmasına ragmen alan derinliginin buyuk oranda azaldıgı goruluyor.
oyle ki bir sinegin gozunun tamamı bile net cıkamıyor malesef.
bu kısıtlı alan derinligi, diyaframı arttırarak giderilebilecek birsey degil malesef.
f:8 diyafram da kullansanız bu teknik ve mm degerlerinde karsınıza cıkması kacınılmaz..
bu nedenle ben, 7-8x zoom yapıp, eger olusursa kenardaki karartıları silerek bunun onune geciyorum.
bu durumu engellemenin bir yoluda mesela pentaxın ınce pancake lensleri gibi uzunlugu fazla olmayan lensler kullanmak olabilir.
boylelikle kenar karartılarını onlemek için yuksek zoom yapmak zorunluluguda ortadan kalkar.
--
bir baska husus, netleme sorunu, lens onunde baska bir lens oldugundan ancak makineyi ileri geri goturerek netlik saglayabiliyoruz.
ben once deklansore yarım basıp makinenin focus yapmasını bekliyor ardından ileri yada geri giderek gerekli netlemeyı saglıyorum,
buarada belirtmeliyimki yaklasık 2-3 santim gibi bir mesafede bu netlik alanı.
tabi hareketli nesneleri netlemenin olanaksızlıgıda ortada,bu yuzden sabıt nesnelerle calısmak gerekiyor.
--
ısıklandırma:
genellikle masauzerınde calısıyorum,
arkaya herhangi fon olabilecek nesne koyduktan ve nesneyı hazırladıktan sonra, dogru netleme yapabilmek için hemen nesnenin uzerıne 100 wattlık bir ampulle aydınlatma yapıyorum.
f:8 1/60 gibi bir enstantane hızı mumkun oluyor boylece.
ancak bu malesef yeterli netligi ve kontrast veremez. flaş kullanmak gerek,ancak hem lens kısmı fazla uzun hemde nesne lense fazla yakın oldugundan flaş kullansak bile golge olusuyor,nesne karanlıkta kalıyor..

bu nedenle bir lightbox etkisi yaratmak ve ısıgı eşit dagıtmak yada gercekten lightbox kullanmak gerek
benim bunun için kullandıgım yontem servis pecetesi, makinenin flaşını acıp, makinenin uzerini,(tabi nesneyle beraber), biraz yukarıda kalacak sekilde peceteyle kapatıyorum, boylece masa lambasından gelen ısıkla netlik saglıyorum, peceteyle lightbox etkisi yaratıyorum ve flaşla ısık saglıyorum.

bu teknikle cekilmiş birkac fotografım için...

link 1

link 2

tabi her işte oldugu gibi bundada bol bol deneme yanılma ile en iyiye ulasılabilir. uarım acıklayıcı olabilmişimdir.
kolay gelsin,
bol fotograflı gunler.

gaijin@netfotograf

#gaijin' tarafından 02.11.2009 04:00:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Kasım 2009, 03:47 - İp: 78.***.**0.117
tifosi67
tifosi67 (üye)
Zonguldak / Amatör

O zaman en iyisi macro tüp kenko marka bı tüp var güzel ama pahalı 350 tl civarı onerebileceginiz bı marka varmi

Tarih: 17 Şubat 2012, 18:55 - İp: 88.***.**5.36
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aynı tup ebayde falan 80-100 dolar arasında bulunabilir.

link1

76 dolar free shipping.

Tarih: 17 Şubat 2012, 23:04 - İp: 217.***.**7.155
tifosi67
tifosi67 (üye)
Zonguldak / Amatör

Bak bu iyi oldu çok teşekkür ederim gaijin yinede kit lensi ters bağlamak icin bı Adaptor alayım diyorum onlar çok ucuzmus en azından denerim tecrübe edinmek icin

Tarih: 18 Şubat 2012, 01:26 - İp: 95.***.**1.166
duhankucukdag
duhankucukdag (üye)
İstanbul / Meraklı

ya kusura bakmayın yeniyimde bişey sorcam.
kompakt makineye lens nasıl takılıyor nasıl bişey o bi anlatırmısınız.
bide s 2950 ye olurmu ?

Tarih: 26 Şubat 2012, 23:14 - İp: 85.***.**8.25
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yukarıdaki fotograflara bakarsanız lensin takılmadıgını, convertor adaptorune denk gelecek sekilde onune oturtuldugunu gorursunuz.

Tarih: 26 Şubat 2012, 23:15 - İp: 78.***.**0.201