ida
ida (üye)
Ankara / Amatör

Makro Çekim

Arkadaşlar merhaba. Sizden makro çekim konusunda yardım istiyorum. Bu işin incelikleri nelerdir? Nasıl yapılır? Bir türlü istediğim gibi çakim yapamıyorum. Makinem Canon Powershot S3 IS. Ne otomatikte ne de manuelde istediğim gibi odaklama yapamıyorum. Zoomlu yada zoomsuz (ki özellikle zoomlu) vizördeki görüntü net iken deklanşöre bastığımda (görüntüyü görmek için yarım deklanşör yapıyorum) görüntü hemen bozuluyor. Bunun nedeni nedir? Nasıl düzeltebilirim? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 23 Nisan 2007, 22:09 - İp: 81.***.**8.159
computeach
computeach (üye)
Ankara / Amatör

ben s2 kullanıyorum macro çekim yapman için objektifin yanında bulunan macro tuşuna basmalısın. eğer çok yakın nesneleri çekeceksen (10 cm den yakın olanlar) süper macro moduna geçmen gerekir. bunun macro tuşuna basılı tutmalısın.

Tarih: 23 Nisan 2007, 23:57 - İp: 88.***.**6.225
ida
ida (üye)
Ankara / Amatör

İlgin için teşekkür ederim ama her iki modu da kullanmama rağmen genede istediğim odaklamayı yapamıyorum.

Tarih: 24 Nisan 2007, 07:59 - İp: 85.***.**3.132
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

zoom yapıp makro cekmek isterseniz makine ile nesne arasındaki mesafe biraz uzak olmalı. Yabi 0 cm makro mesafesi zoom kullandıgınızda gecerli degil. En Genis acıda zoom yapmadıgınızda gecerli. Super makro moduna gectikten sonra AF karesini kullanarak odak noktasını da belirlerseniz cok iyi sonuc alırsınız. Tabi iyi ısık altında. Aksi taktirde nesneye cok yaklastıgınızda golgede kalıp pozlama suresini uzatırsanız IS olmasına ragmen net cıkmayabilir.

Tarih: 24 Nisan 2007, 17:29 - İp: 88.***.**2.18
ida
ida (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkürler...

Tarih: 24 Nisan 2007, 19:12 - İp: 85.***.**3.6
  • 1