hcelebi
hcelebi (üye)
İstanbul / Amatör

M Yardim

merhabalar olymups sp 500 marka cihazim var

merak ettigim M modunda enstantane ve diyaframi ayarlaya biliyorken onlarin yaninda kirmizi ile -3.0 yaziyor ve onu degistiremiyorum goruntude odakı ayarladıktan sınra kararıyor gerci foto guzel cıkıyor ama neden o kırmızı ve neden duzeltemiyorum

tesekkur ederim

Tarih: 12 Şubat 2006, 18:55 - İp: yok
hcelebi
hcelebi (üye)
İstanbul / Amatör

cevabı buldum f degerini kucultunce tum sorunlar halolldu

Tarih: 12 Şubat 2006, 19:29 - İp: 85.***.**6.36
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Makine hayırlı olsun bakalım Hakan Bey
Makine -3,0 gösteriyor çünkü ışık çok ama çok yetersiz. Böyle durumlarda birkaç farklı işlem yapılabilir. Flaş devreye sokulabilir ki muhtemelen sizin makinede otomatik olarak devreye giriyordur ve pozlama -3,0 gösterirken fotoğrafın düzgün çıkmasının, simsiyah çıkmamasının sebebide budur. Aksi takdirde dediğim gibi simsiyah bir görüntü elde ederdiniz. Diğer bir yöntem, diyaframı yeterince açmak yani f değerini rakamsal olarak küçültmek. Bu durumda sensöre giren ışık miktarı arttığından pozlama değeri 0'a doğru yükselecektir. (Zifiri karanlık bir ortamda çekim yapmıyorsanız) Enstantene değerini uzun tutabilir, ışık durumuna 2-3 sn veya üzerinde bir sürede çekim yaparsınız (ki bu durumda makineyi sabitlemek şart). Ve ISO değerini yükseltebilirsiniz. Böyle işte.
Başka birşey lazım olursa görüşürüz. İstanbul'dakilere selamlar.

Tarih: 13 Şubat 2006, 18:24 - İp: 82.***.**4.17
  • 1