reco68
reco68 (üye)
İzmir / Meraklı

Lens Olmadan Nasıl Macro Çekerim?

merhaba, ben, örneğin nikon d-40 almak istiyorum ama; bütçemi zorlayıp ancak standart bir kit alabiliyorum.

benim öğrenmek istediğim DSLR makinelerle macro lens olmadan makro çekip çekemeyeceğim ve eğer çekebiliyorsam kaç cm.den çekebilirim?

bilgilendirmeleriniz için teşekkürler..

Tarih: 28 Kasım 2006, 22:09 - İp: 88.***.**1.135
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

aslında neredeyse tüm lensleri makinenin önüne ters tutarak macro çekebilirsiniz, ancak normal macro lensler gibi pratik olmaz.
özellikle diyaframa müdahale edemediğinizden sürekli en açık diyaframla çekmek zorunda kalırsınız, zaten macronun en büyük derdi olan net alan derinliğinin aşırı azalması keyfinizi kaçırabilir.

Tarih: 30 Kasım 2006, 01:46 - İp: 84.***.**6.243
metebey
metebey (üye)
Balıkesir / Amatör

Özel makro objektif olmadan makro çekebilmek için bir-iki hile vardır:
1-Objektifin önüne özel büyüteçler takmak: Makro filtre tabir edilir, objektifin önüne vidalanabilen tek lensli aparatlardır. Genelde 3lü, 4lü takımlar halinde satılırlar
2-Objektifle makine arasına uzatma halkası takmak: Bunların da otofoküse izin veren- vermeyen olmak üzere 2 tipi vardır. Otofoküssüz tipleri daha ucuzdur.

Tabii her iki çözüm de en kaliteli sonuçları elde etmek isteyenleri tatmin etmez. Her iki cihazda da bir miktar kalite kaybı olmaktadır. Profesyonel çalışmalar için gerçek bir makro objektif satın almak en iyisidir.

Tarih: 30 Kasım 2006, 09:27 - İp: 88.***.**4.209
reco68
reco68 (üye)
İzmir / Meraklı

yorum ve yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar

Tarih: 30 Kasım 2006, 17:41 - İp: 85.***.**2.193
altozan
altozan (üye)
İstanbul / Amatör

Diopter set size yardımcı olacaktır (büyüteç) Numarası artıkça netleme mesafeside azalacaktır.

Tarih: 30 Kasım 2006, 21:50 - İp: 88.***.**9.23
  • 1