mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

Kompozisyon Oluşturma...

Arkadaşlar kompozisyon oluştururken nelere dikkat etmeliyiz? herkes deneyimlerini, bildiklerini anlatabilir mi acaba?
Mesela bir manzara fotoğrafında veya insan fotoğraflarında kompozisyonu nasıl ayarlamalıyız, ne gibi objeleri kadraja dahil etmeliyiz? derinlik kazandırmak için neler yapmalıyız? nereye göre otofokus yapmalıyız?

#mustafa_k' tarafından 31.12.2008 18:14:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2007, 23:48 - İp: 85.***.**9.204
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Öncelikle çok güzel bir konu açmışsınız.Teşekkürler..Özellikle son günlerde ben de bu konu üzerine yoğunlşatım..Çünkü manzara fotografçıları için en büyük sıkıntıların başında bu gelir..Kompozisyon nasıl olmalı..

Aslında bunun belli bir kuralı yok.Ancak sadece tecrübeye dayalı yararlı yöntemleri var diyebiliriz.Mesela özellikle vurgu yapmak istediğiniz objeleri altın noktalara yerleştirmek gibi..Altın nokta dediğimiz karenizi yatay ve dikey olarak üç parçaya bölmrek ve bu bölen çizgilerin kesiştikleri 4 nokta..

Bir fotografın hemen hemen olmazlarından biri de ışık..Özellikle manzazara fotografçıları için bu çok önemlidir.Işığı mümkün mertebe yandan alınız.Özellikle sabah ve ikişndi güneşi iyi bir kompozisyon için çok yararlıdır.

Şimdi okula gitmeliyim inşallah sonra devam ederiz

Tarih: 11 Haziran 2007, 07:59 - İp: 88.***.**0.101
mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

Ben de şimdi okuldan geldim(daha doğrusu kaçtım son günler ya) neyse konuya gelelim.paylaştıklarınız için çok teşekkürler.altın noktaları biliyorum.3'te 1 kuralından geliyor sanırım.peki Işığı yandan almak nasıl oluyor?

Tarih: 11 Haziran 2007, 12:16 - İp: 85.***.**3.221
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba,

ışığı yandan alman, çekeceğin objedeki dokunun ortaya çıkmasını, konunun yüzeyinden detay almanı sağlar.

Bu yüzden de en iyi fotoğraflar -stüydyo vb. gibi istisnalar hariç- sabah erken saatler veya akşamüstü saatlerinde çekilir.Çünkü güneş ışınları bu saatlerde dik gelmezler.

Bol fotoğraflı günler...

Tarih: 11 Haziran 2007, 21:30 - İp: 85.***.**0.202
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Evet asa nın dediği gibi yandan -sağdan veya soldan farketmez - gelen ışık objelerde detayların daha iyi ortaya çıkmasını sağlar..Bir kitapdaki şu cümleyi hiç unutmuyorum

"İyi bir fotografçı öğle saatlerini genellikle çekeceği mekanları aramakla değerlendirir"

Öte yandan ışık deyince aslında bir çok faktörden de bahsetmek gerek..Mesela ışığın niteliği.
Manzara fotograflarında ışığın niteliği ve şiddeti kompozisyonunuz için çok önemlidir.

Işık fotografda sert yumuşak serin sıcak vs gibi adlarla anılır..Sert ışık -genellikle öğle ışığı veya fazla ışık- kasvetli, çarpıcı gibi duyguşları uyandırır.Yumuşlak ışık ise -yukarda bahsedilen yandan gelen - güneşin ufka gayet yakın olduğu ışıklar insanda sükunet ve huzur gibi duyguları uyandırı.Seçtiğiniz konuya göre bu ışıkları tercih edebilirsiniz..Mesela deniz kıyısında elel ele gezzen iki insanın bulunduğu manzara fotografında herhalde sert ışık konunuzun anlamına yardım etmeyecektir..

Şimdi yemek yemem lazım

Sonra devam ederiz inşallah

Tarih: 12 Haziran 2007, 12:31 - İp: 88.***.**0.101
mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

Teşekkürler lazut.Çok açıklayıcı yazmışsın.
Ben de rehber çizgilerden bahsetmek istiyorum.Fotoğrafta
ana objeye doğru giden çizgilere rehber çizgiler deniyor ve bakan kişiyi peşine alarak onu asıl konuya götürebiliyorlar
Mesela kıvrıla kıvrıla giden bir nehir veya sonunda asıl konumuza çıkan bir yol rehber çizgi olarak kullanılabilir.

Tarih: 12 Haziran 2007, 12:49 - İp: 85.***.**1.109
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

bence sizde natinal ceographic eğitim cd'lerini bir yerden temin edin. çünkü orada tam istediğiniz konuda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Tarih: 12 Haziran 2007, 13:14 - İp: 88.***.**6.163
mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

bende var zaten ng eğitim cdleri.ama bu zamana kadar zaman bulup da inceleyemedim.şimdi artık okullar kapanıyor.ben de
cdlere çalışmaya başlıyorum rehber çizgileri orada gördüm zaten

Tarih: 12 Haziran 2007, 13:28 - İp: 85.***.**1.109
  • 1