cawa
cawa (üye)
İstanbul / Amatör

Kodak Z740

gercekten süper bir makine yaklasık 45 mtr uzaklıktaki nesneyi ayagının altına getriyor 10x optik zoom

Tarih: 3 Haziran 2005, 14:04 - İp: yok
kcbilir
kcbilir (üye)
İçel / Meraklı

Bu makineyi ben de kullanıyorum, yeni aldım. Benim için en büyük handikapı tripodsuz net bi çekim yapmak oldukça zor. Belkide daha makineye alışamadığımdandır... Yarı profesyonel makinelerin en iyisi.

Tarih: 10 Haziran 2005, 22:43 - İp: yok
luckyman
luckyman (üye)
Kırşehir / Meraklı

Benim de makinem yeni elime geçti.Hala makineyi öğrenmeye çalışıyorum.Ben amatörüm ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Gerçi 2. makinem ama ilk makinem çok kötüydü.Artık z740 ile ilgili her türlü bilgi,tecrübe ve sorunu burada tartışmayı teklif ediyorum.Katılanlar?

Tarih: 12 Haziran 2005, 02:02 - İp: yok
kcbilir
kcbilir (üye)
İçel / Meraklı

Elbette katılırız... Aradığını buldun dostum, burası öğrenme/paylaşma merkezi... Ben Z740'tan önce DX7220 ve Z700 kullandım. Bu gidişle tüm Easy Share serisini kullanacağım Bu makinelerle ilgili sorunları paylaşmak için bu topic en doğru adres... Umarım Z740 ile bir sorun yaşamazsınız, zira ben oldukça memnunum. Başta biraz bulanıklık sorunum oldu ama şimdi fena değil... Birkaç gün içinde 1000'e yakın fotoğraf çekmemin faydası oldu tabi

Tarih: 13 Haziran 2005, 01:21 - İp: yok
luckyman
luckyman (üye)
Kırşehir / Meraklı

Ben de 1 gün içinde 300 civarında resim çektim.Çoğunlukla manuel ayarları kullanmaya çalışıyorum.Şimdilik f değerlerini ayarlayamıyorum.Resimler ya çok açık ya da çok koyu çıkıyor. Bununla ilgili bir sürü yazı okumama rağmen gene de beceremedim.Bir de pil durumu göstergesini ben mi bulamadım, yoksa makine göstermiyor mu?

Tarih: 13 Haziran 2005, 09:05 - İp: yok
kcbilir
kcbilir (üye)
İçel / Meraklı

Pil durumunu ancak pilde yarıdan az enerji kalınca görebilirsin... Dolu pillerin doluluk durumunu boşuna niye göstersinki

Tarih: 18 Haziran 2005, 00:42 - İp: yok
luckyman
luckyman (üye)
Kırşehir / Meraklı

Makineyle birlikte gelen pille yaklaşık 500 civarında resim çektim ama herhangi bir uyarı yok.Galiba makinedeki pil süper dayanıklı ya da pil durumunu göstermiyor.

Tarih: 18 Haziran 2005, 07:56 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

Titremeyi azaltabilmek için DX6490'cıdan birkaç tüyo size:
- Çekerken 2 kolla tutun.
- Mümkünse makineyi bir yere dayayın, bunu yapamazsanız en azından siz omzunuzdan bir yere dayanın.
- Nefes verdiğiniz bir anda basın.
- Sadece parmağın hareketiyle basmaya çalışın. Kolunuzu işe karıştırmamak için antrenman yapın.
-800 ISO'ya çıkmaya çalışmayın. Çoğu durumda makinenin istediği uzun poza etkisi olmaz, gürültü yapar. 200 ISO iyidir, 1 poz atlatıyorsa 400 de idare eder.
-Otomatik poz önerisini ölçtükten sonra manüel'e geçip 1 veya 2 kademe yüksek pozu manüel'de kullanın. Photoshop'ta pozla oynayın. Titrek resim almaktan iyidir.
-Aynı kareden 4-5 kez çekip sonradan seçim yapın. Burst mode da kullanabilirsiniz.

Bunları uygulayarak 1/8'e kadar inen pozlarda gece çekimleri tutturabilirsiniz. Mesela Üsküdar'dan Ortaköy camisini ful kare zum çekebildim (of ve puf sesleriyle tabii...)

Kolay gelsin.

Tarih: 8 Temmuz 2005, 15:01 - İp: yok
z740
z740 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben bu makinede GP 2400 kullanıyorum ama yinede pil çok çabuk bitiyor.acaba Duracell veya Kodak'ın kendi şarjlı pillerinden daha yüksek performans elde edebilir miyim?

Tarih: 29 Temmuz 2005, 08:46 - İp: yok
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

bende de kodak z740 makina var ve gayet memnunum. sizlere bir kaç sorum olacaktı. bu makinada resim kalitesi ayarını ve ISO 800ü bulamadım. iso 800 için resim kalitesi ayarının en iyiye çıkarılması gerekiyormuş ama böyle bir ayarı ben bulamadım. nereden yapıyoruz. yazarsanız sevinrim

Tarih: 16 Ağustos 2005, 17:16 - İp: yok
hurkaan
hurkaan (üye)
İstanbul / Amatör

ISO800 ü elde edebilmek için menüden kaliteyi 1.8 Mpixel e düşürmen lazım. Ancak o şekilde aktif oluyor. kolay gelsin.

Tarih: 18 Ocak 2006, 13:49 - İp: 85.***.**8.153