kozby
kozby (üye)
İstanbul / Meraklı

Kodak Z 7590 Hk.

Merhaba arkdaşlar aranıza yeni katıldım sizlerden bi ricam olucak ben Kodak Z 7590 kullanıcısıyım.makinamdan cok memnunum cok güzel cekimler yapıyorum ama gece çekimlerinde sorun yaşıyorum mesela bi sokak lambasını çekerken yada gökyüzündeki ayı yada uzaktaki bir sokagı çekerken ya karanlık cıkıyor yada simsiyah bir görüntü alıyorum.umarım derdimi anlatabilmişimdir. bu çekimlerin nasıl yapılacagı konusunda bana bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden çok tşkler.

Tarih: 12 Eylül 2006, 18:38 - İp: 213.***.**7.19
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

Manuel ayarları kullanabilirsin.
Mesela ay çekmek için : ISO 100, pozlama 1/100 sn., diyafram f:8,optik zoomu sonuna kadar aç, ölçüm modu merkez ya da spot, bu kombinasyon işe yarar.
Makinanda IS olmadığı için tripod kullanmak faydalı olabilir.

Tarih: 12 Eylül 2006, 19:00 - İp: 85.***.**5.108
kozby
kozby (üye)
İstanbul / Meraklı

tşkler arkadaşım saol deniyecegim.

Tarih: 12 Eylül 2006, 19:07 - İp: 213.***.**7.19
ptmr
ptmr (üye)
Bursa / Amatör

kardeş bu sadece senin değil fotoğrafçılığın temel sorunu, ışık yoksa makinanı sabitle enstantane değerini uzun tut yada ortamdaki ışık miktarını arttır bu kadar basit.

Gece uzak çekimelrde ışık miktarına arttıramayacağın için yapman gereken sırasıyla şu:
Makinanı M moduna Al, optik zoom'u sonuna kadar kullan, makinanı sabitle, sırasıyla f2.8, ISO'yu 100 F2in yanında bulunan enstantane değerini 1/30 gibi düşün eğer yine karanlıksa ve makina sabitse 1/20 1/10 gigi enstantane hızını düşür. (1/10 demek saniyenin 10da biri kadar enstanrtane açık kalacak anlamında), eğer hala yetersiz ise ISO'yu arttırmayı dene ama bu seferde fotoğraftaki gürültüye katlanmak zorunda kalacaksın. Yinede olmazsa Bi teşekkür edersin bunca yazdığımız boşuna gitmez bi karşılık bulur en azından.
Bende Dx7590 kullanıyorum ve sadece bu makinamla en az 1 yıllık deneyimimi paylaşıyorum..
ilginize teşekkürler..

Ayrıca National Geographic dergisinin bu ay verilmeye başlanan fotğrafçılık CD'lerini şiddetle öneririm çok faydalı olacaktır.

#ptmr' tarafyndan 13.09.2006 23:35:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Eylül 2006, 23:31 - İp: 85.***.**0.230
kozby
kozby (üye)
İstanbul / Meraklı

ilginiz için tşkler dostlarım... tripot kullandıgımda dediginiz ayarları yaptıgımda cok iyi olmasada güzel bir sonuç aldım saollun...

Tarih: 14 Eylül 2006, 13:11 - İp: 85.***.**2.88
webabi
webabi (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba Z 7590 Makine oldukça iyi bir makine, bende sizin gibi gece çekimlerinden dolayı makinemi satayım diyordum.Fakat kullandıkça makineyi çok daha sevmeye başladım..

Size tavsiyem gece çekilerimde Monuel Moda yani M ye alın ve önde manuel tuşu yardımı ile

Çalışma şekli ayar yapmak istediğin yerin üstüne geldiğinizde dairesel tuşa basıp ,istediğiniz ayara gelinceye kadar sağa sola çevirin... Çok ama çok iyi sonuçlar elde edeceksiniz... Sıfır flash ile ev içinde karanlık bir ortamda çekilen örnek bir resim alttadır...

Shutter Sped : 1.9
fstop : f/3.2
iso speed : 80

Diğer çekilmiş z7590 resimleri için linke tıklayınız

http://www.trekearth.com/members/webabi/photos/Middle_East/Turkey/

#webabi' tarafyndan 02.10.2006 00:00:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ekim 2006, 23:52 - İp: 81.***.**6.141
kozby
kozby (üye)
İstanbul / Meraklı

harika dostum tşkler...denedim ve süper bi sonuç elde ettim... çok ama çok saol

Tarih: 2 Ekim 2006, 00:56 - İp: 85.***.**6.242
webabi
webabi (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Aslında elindeki makine oldukça iyi bir makinedir.. Ne kadar çok kurcalarsan o kadar çok daha iyi öğrenceksin...

Gece çekimlerinden örnekler koy bakalım

Tarih: 3 Ekim 2006, 07:30 - İp: 85.***.**1.3
  • 1