hyildiz
hyildiz (üye)
İstanbul / Meraklı

Kırmızı Göz

Fuji FinepixS602S ile cok güzel resimler çekiyorum.Fakat flaşlı
çekimlerdeki kırmızı göz problemini tam olarak çözemedim.Tabii ki kırmızı göz önleyici ayarını yapıyorum.Ama çoğunlukla flaşlı çekimlerde kırmızı göz olayı önlenemiyor.Flaş ile objektifin çok yakın olduğu durumlarda bu olayın olduğunu okudum.Acaba Harici flaş kullansam sorun çözülür mü.
KONU HAKKINDA BİLGİSİ OLAN YAZARSA SEVİNİRİM.

Tarih: 1 Aralık 2003, 00:00 - İp: yok
ndemren
ndemren (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Arkadaşlar
Kırmızı göz flaşın çakmasıyla gözün aiçindeki ağ tabakasının görünmesiyle ortaya çıkar.Digital kameraların flaşh ayarında flaşh birçok kez çaktırılarak irisin küçültülmesi sağlanır.Böylece iris küçülünce gözün içi daha az görünür.Bunu önlemenin 2 pratik yolu var 1.cisi mümkünse external bir flashla flaşı mümkün olduğu kadar yandan çaktırmak.2ncisi çekeceğiniz gözleri mümkünse objektife baktırtmamak. (hah ha)Çıkarsada bir photoshop gibi(şimdi çoğu photo editör programlarında var.)onunla yok etmek.Kolay gelsin.

Tarih: 8 Aralık 2003, 23:39 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Finepix serisinin kırmızı gözü önlemede çok başarılı olmadığını okumuştum www.stevesforums.com 'da. Kanımca en pratik yol, bilgisayara upload ettikten sonra bir foto yazılımıyla gözleri düzeltmek.

Tarih: 9 Aralık 2003, 00:58 - İp: yok
fotoser
fotoser (üye)
Eskişehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

flaşı kapatırsan bundan kurtulursun

Tarih: 4 Ekim 2005, 22:08 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili fotoser;

Hyıldız soruyu soralı iki sene olmuş. Hadi onu geçtim. Hiç değilse verdiğin cevap adamın iki sene beklediğine değse bari. Hani şu fıkradaki gibi "doktor bey şurama bastırınca ağrıyor" diyen adama doktor Temel "bastırma o zaman" diye çözüm bulmuş ya. Seninki de o hesap.

Tarih: 5 Ekim 2005, 09:46 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Hiç fotoğraf çekmezsek bu gibi sorunlarla da karşılaşmayız.

Tarih: 5 Ekim 2005, 13:46 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Süper.

Tarih: 5 Ekim 2005, 14:09 - İp: yok
  • 1