dante
dante (üye)
İstanbul / Amatör

Karda Çekim Yapmak

arkadaşlar cuma günü uludağa gidiyorum ama makinamla(Nikon D70s)daha önce hiç karlı bir ortamda çekim yapmadım.Böyle bir ortamda ISO,Beyaz ayarı vb. şeyler nasıl olmalıdır ya da herşeyi makinaya bıraksam kardan yanılmadan güzel çekim yapabilirmiyim?Bu konuda herhangi bişey yazmak iteyenler perşembe akşmına kadar yazabilirlerse gerçekten çok sevinirim..Şimdiden teşekkürler..

Tarih: 30 Kasım 2005, 21:33 - İp: yok
vejdi
vejdi (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba;
dostum dijital makine ile karda hiç fotoğraf çekmedim ama analog çekim yapatım size şöyle bir öneri verebilirim : makine ile ölçüm alıp uygularsanzı karın renği gri cıkacaktır (tüm makineler için gecerlidir) siz bunun önüne gece bilmek için ölçüm yaptıktan sonra diyaframı 1 stop yada 2 stop acın yani (f/8 ise siz f/5,6 yapın yada 4) bu işlemler M donunda ; Beyaz ayarı sizin o andaki ortamın ışıgına bağlı artık ve ISO ayarını 100 yada daha keskin fotoğraf istiyorsanız 50(ışık koşullarına bağlı)ISO ya indiri
Not : ben diyaframla oynadım başkaları estantane ile ayarlar
Sizlere kolay gelsin

Tarih: 30 Kasım 2005, 21:55 - İp: 85.***.**8.91
xnpurple
xnpurple (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

kar ışığı çok fazla yansıttığı için ışık ölçerler varolan ışığı daha fazla ölçerler ve çok daha fazla ışık varmış gibi pozlama yaparlar. sonuç da gri olur. yapman gereken biraz daha fazla pozlamak olmalı. yani güneşin en fazla parladığı bir öğlen çekim yapıyorsan, yansıma çok daha fazla olacağı için 2 stop filan daha fazla pozlamalısın. örneğin makine 1/1000 f22 gibi bir şey ölçtüyse, sen 1/250 f22 gibi bir çekim yapabilirsin. ama diyelim ki o kadar çok güneş yok ve yansıma daha az, o zaman 1 stop filan fazla çekmen yeter...

Tarih: 30 Kasım 2005, 22:00 - İp: 195.***.**5.218
xnpurple
xnpurple (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

bir de püf noktası vardır aslında, ten rengine göre pozlamak. karda çekeceğin yere düşen ışıkla ölçüm yapacağın tene düşen ışığın aynı olması lazım ama. avucunu ölçüp karı ona göre pozlarsan bu 1 ya da 2 stop oynama durumundan kurtulabilirsin ... yani aynen avcunun verdiği pozda çekebilirsin

Tarih: 30 Kasım 2005, 22:03 - İp: 195.***.**5.218
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Eğer stopla falan uğraşacak vaktim olmayabilir dersen kuzeye dönerek çekim yap derim. xnpurple 'lenin de söylediği avuç içi ölçüm çok pratik.Fakat gelen ışıktan avucun tam aydınlanması şartıyla. Yoksa yanıltıcı sonuçlar alabilirsin.

Tarih: 1 Aralık 2005, 10:51 - İp: 85.***.**5.42
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

Sevgili Dante,fotoğraf makinelerinin pozometreleri insan gözü gibi olmayıp,siyah-beyaz skalada çalıştığından kar fotoğrafı çekmek biraz zordur.Gelişmiş pozometreler bile yanılır.Eğer makinenin pozometresine güvenirsen fotoğrafın az pozlanmış olacaktır.Senin çekim yaptığın anda yoğun bir güneş ışığı varsa +2 stop yeterli gelir.Yoğun bir ışık yoksa karın yansıtıcılığı azalır ve +1 stop yeterli gelebilir.Buna sen karar vereceksin.Her ikisinide dene bence.Şimdi basitçe bir örnek vermek istiyorum.Önce makinenin Auto modunda verdiği diyafram ve enstantene değerlerine bakarsın.Mesela 1/1000 enstantene ve f/16 diyafram verdi.Ondan sonra Auto moddan çıkıp Manuel moda geçersin. 1/500 ve f/11 vererek çekim yaparsın,farkı görürsün.Yine söylüyorum bu değerler tamı tamına doğru değerler değildir,senin çekim yaptığın andaki ışığa göre farklılıklar gösterir.Birde o anda karın yağdığını düşünelim.Yağan karı fotoğraflaman için flaş kullanman gerekecek.Flaş kullanımı taneleri belirginleştirmek içindir.Bu arada kar suyuna dikkat et sonra deme bana makinem senin yüzünden bozuldu
Birde gölgede kar fotoğraflamak var.Renkler maviye kayabilir .Bundan kurtulman için filtre gerekecek.

#ozgur foto' tarafyndan 01.12.2005 11:30:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Aralık 2005, 11:09 - İp: 81.***.**1.22
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Şahsen Ben benzer durumlarda nokta ölçümü yaparak çekimi tercih ediyorum..... pozlama için ideal olan noktayı merkezde kilitleyip sonra kadrajı yapıp, en son deklanşöre tam basarak çekimi tamamlama.....

Tarih: 1 Aralık 2005, 13:06 - İp: 81.***.**1.179
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Karda beyaz ayarı yapamamak da Harran Ovası'nda hacet giderecek yer bulamamakla eşdeğerdir.

Tarih: 1 Aralık 2005, 14:40 - İp: 213.***.**5.242
dante
dante (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar yardımlarınız için gerçekten çok teşekkürler,hem anlattığınız teknikleri kullanarak biraz da deneme yanılma yöntemi ile güzel fotoraflar çekebileceğime inanıyorum
hepinize bi daha teşekkür ederim..

Tarih: 1 Aralık 2005, 15:35 - İp: 212.***.**6.121
ferdono
ferdono (üye)
İstanbul / Amatör

elimde şu an fuji velvia 50 ASA film var..bu filmle karlı havalarda iyi sonuçlar alabilirmiyim yoksa bunu daha güneşli karsız günlerde mi kullanayım..onun yerine ne öneririsiniz fuji 100 ASA negatif mi alsam ?

Tarih: 7 Şubat 2006, 21:37 - İp: 160.***.**7.46
  • 1