erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Kadraj Nasıl Kurulur?

Güzel fotoğraf çekmenin temel unsurlarından biriside, kadraj kurmak. Bu topikte kadraj kurmada dikkat edilecek önemli bilgileri örneklerle paylaşabilirmiyiz? Bu konuyu öğrenmek isteyen çok kimseye yararlı olacağı düşüncesindeyim.

#erdenbay' tarafından 21.11.2007 21:46:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Kasım 2007, 18:15 - İp: 88.***.**1.64
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ilgi merkezinde olması istenen nesne altın noktaya yerleştirilir.
kadraj olabidigince gereksiz nesnelerden ayrı duzenlenir.
ufuk cizgisini kadraja tam ortalamaktansa 1/3 oranında altta veya ustte tutmak daha dogrudur.
hayvan fotograflarında dar kadraj daha guzel fotograflar verir.
hareket yonunde bosluk bırakmak genellikle daha iyi sonuc verir.
yanı kosan bır atın onunde bosluk bırakılmalıdır.
model saga dogru bakıyorsa sagda bosluk bırakılmalıdır vs.

aklıma gelenler bunlar,ama ıllakı bu kurallarla sınırlı kalmak gerekmiyor.tek tip fotograflar cıkmaması için hayalgucu ve estetik duygular on planda tutulmalı.

Tarih: 21 Kasım 2007, 19:40 - İp: 88.***.**8.225
fildisi
fildisi (üye)
İstanbul / Amatör

biLdiğin kadarıyLa insan fotografLarinda ekLem yerLerinden fotograf böLünmemeLidir..

ve göLgeLer kesiLmemeLidir die hatırLıyorumm...

@gaijin
iLgi merkesde oLması için aLtın noktaya yerLe$tiriLidr nedemek .. aLtın nokta neresi yani .?

Tarih: 22 Kasım 2007, 15:09 - İp: 85.***.**5.224
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotografı enıne ve dikine uce bolersın cızgılerın bırlestıgı noktalar altın noktadır.
ufuk cızgısının yata cızgıler uzerınde olması kareyı daha dengeli kılar.
ilgi odagı cızgılerın birleşimindeki noktalar uzerınde olmalıdır.
hareket yonunde bosluk olmalıdır.
sekilde uc kuralda gosteriliyor

Tarih: 22 Kasım 2007, 21:11 - İp: 88.***.**5.57
hellboy666
hellboy666 (üye)
Adana / Amatör

gaijin arkadaşım son derece iyi anlatmış ama dikkat etmen gereken en önemli noktalar gereksiz nesneleri kadraja alma ve asıl anlatmak istediğin şeyi altın noktaya yerleştir..

Tarih: 26 Kasım 2007, 15:43 - İp: 88.***.**9.53
fildisi
fildisi (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin t$k ederim faydaLıydı

Tarih: 8 Aralık 2007, 15:28 - İp: 85.***.**6.241
zeougma
zeougma (üye)
Şanlıurfa / Meraklı

selm erden baba yenı yıllınız kutlu olsun oncelıkle bir konuda nasıl fotofacı olunur?ben urfa dan yazıyorum ama cok ıhyıyacın var bu yardımcı olursanız cunku tarih uzerınde daha cok tarıhı fotofarcılık özerınde duruyorum yazarsanız benım yazılarım devam edecek sana tabı rahatsız etmıyorsam ok okul okumadıgım için cok ezik bir hıkayem var yardımlarınızı beklıyorum ben makına aldım canon eos 30 d? aldım objektıf sıgam cunku fazla PARAM OLAMDIGI için ama cok calısıp bu meslegı alacagım saygılarımla

Tarih: 2 Ocak 2008, 17:44 - İp: 85.***.**4.137
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

"zeougma" sizin de yeni yılınız kutlu olsun..

Yazından anladığım kadarıyla ,faydalanacağın bazı bilgiler burada var. BURAYA TIKLA

Tarih: 2 Ocak 2008, 20:37 - İp: 88.***.**9.11
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

bir kaç defa yazdım...bu dünyada en zor şey kadraj...çok faydalı bilgiler vermiş arkadaşlarımız...bunların ışığında kdrajı biraz geniş tutmakta fayda var...bazen öyle ah dediği oluyorki insanın...

Tarih: 2 Ocak 2008, 21:15 - İp: 88.***.**6.23
  • 1