bvrkarasu
bvrkarasu (üye)
İstanbul / Amatör

Kaç Mp?

Slm arkadaşlar, Fotoğrafları poster olarak basmadığımı ve ekranda orj. boyutunda değilde ekrana oturtarak izlediğimi varsayarsak 2mp veya 6mp fotoğraf çekmemin bir farkı varmı hangisinde daha kaliteli bir sonuç alırım? Birde tiff mi raw mı kullanmamı önerirsiniz (makinem panasoniz fz7) tiff'in sıkıştırmasız olduğunu ve kaliteyi zamanla bozmadığını biliyorum ama ilk çekildiğinde büyük bir kalite varmı veya bana başka ne gibi avantajlar sunuyor bilmiyorum?
Şimdiden Teşekkürler

Tarih: 16 Ocak 2007, 22:51 - İp: 85.***.**1.82
bvrkarasu
bvrkarasu (üye)
İstanbul / Amatör

Yardım edicek hiç bir arkadaş yokmu ya?

Tarih: 17 Ocak 2007, 21:22 - İp: 85.***.**1.82
mogun
mogun (üye)
Eskişehir / Amatör

slm
bende 1-2 aydır fz7 kullanıyorum.2 mp i bırak daha düşüğünde bile ekranda bozulma göremedim.sd kartım düşük olduğu için düşük mp le çalıştım.ama sonuç ekranda çok iyi pek fark yok.en iyisi deneyerek öğrenmek.

Tarih: 24 Ocak 2007, 15:34 - İp: 81.***.**6.16
deniz0650
deniz0650 (üye)
Ankara / Firma

slm arkadaşım çekmiş olduğun fotoğrafları sadece bilgisayar ekranında seyredeceksen 2 mp bile fazla ama iş fotoğrafa dökmeye geldiğinde netlik bozulur.o zaman 5 mp ve üst mp çekim yapmanı tavsiye ederim.Tiff en kaliteli çekim elde edebileceğin formattır ama Raw'daki mantığa gelecek olursak çekim yaptın diyelim hatalı çektin misal raw 'da çektiğin fotoğrafı düzeltebilmeni sağlar.Bu olayda makinanla birlikte verilen cd lerin içindeki programı yükleyerek düzeltmeni yapabilirsin.

Tarih: 24 Ocak 2007, 19:14 - İp: 88.***.**8.2
green71tr
green71tr (üye)
İstanbul / Amatör

eğer çektiğin fotoğrafın içinden bir bölümü croplamak (kesmek) istersen düşük mp de çekilen fotoğrafta netlik kaybı çok olur.

kullandığım s3 6mp ve sürekli en yüksek mp de çekim yapıyorum. 1+,5 gb 2 kart ile haydi haydi yeterli oluyor (en az 600 kare)

Tarih: 30 Ocak 2007, 15:13 - İp: 85.***.**3.35
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

düşük cözünürlükle cekilen fotografa işlem yapman zorlasır.hatta işlem yaparken fotograf bozulur.

Tarih: 1 Şubat 2007, 20:00 - İp: 85.***.**8.27
zax
zax (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

madem poster basacaksın en yüksek çözünürlükte çek hem büyüttüğünde fotoğraf bozulmaz hemde üzerinde oynama yaparsan daha kolay olur.

Tarih: 2 Şubat 2007, 00:09 - İp: 85.***.**1.203
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

slm arkadaşım..
Poster basmadığını düşünürsek çok yüksek megapixelli ve tif çekim yapmana gerek yok..
Ekranda baktığını söylüyorsun. Ekran görüntüleri genelde 72 pixel/inc yani bir inc uzunlukta 72 tane yanyana dizilmiş kübik pixel bulunduğu anlamına gelir. Sizin hangi kalitede çekim yapmanız gerektiği ekranınızın çözünürlüğüne bağlıdır.
Genelde en düşük ekran görüntüsü olan 640x480 pixellik çözünürlük için size tam ekran olması için 307,200 pişellik yani yaklaşık 0,3 megapixellik görüntü yeter.. Ama şahsen ben 1600x1200 pixellik çözünürlük kullanıyorum ekranda buda 1,920,000 pixel yapar.2 megapixellik bir görüntü bile fazla gelir kaliteli gösterim için.
Diger taraftan daha önce yazan arkadaşların uyardığı gibi fotoğrafın kadrajında bir kesme kırpma yaptıktan sonra kullanacaksanız 2 megapixellik bir ayarla çekmek büyük risk olur çünkü fotoğrafı etrafından keserek görüntülemek istediğinizde 1 megapixele düşer buda ekranda tam boy yaptığınızda normalden daha fazla büyüyeceği için kalite bozuk olur..
Birde jpeg-tif ayrımına değineyim.. tif daha kalitelidir tamam ama jpeg da sonradan bozulmaz yani zamanla bozulmaz.. yalnızca elinizdeki makine görüntüyü jpeg kayıt etmeye çalıştığı sırada bazı ayrıntıları yok eder sıkıştırabilmek için. belki siz bu ayrıntıları çıplak gözle göremezsiniz ama aynı görüntünün jpeg ve tif olarak çekilmiş orjinallerini Photoshop gibi bir programda çok büyüterek baktığınızda kalite farkını görebilirsiniz. ama jpeg zamanla bozulmaz bu gün nasıl kayıt yaptıysanız yüz yıl sonrada aynı kalitede durur.
Bence siz 6 megapixelde jpeg çekmeye devam edin..

Tarih: 5 Şubat 2007, 17:05 - İp: 81.***.**7.28
  • 1