macrem
macrem (üye)
İstanbul / Amatör

İso İle İlgili Cok Kısa Bir Soru

merhaba arkadaslar fotograf işine yeni basladım amatör olarak cekim yapmaktayım tabi bazı yaptıgım cekimlere amatör denmez arada denk getiriyorum işte benim size cok kısa bir sorum olacak gecen gün makina ile gece cekimi yaptım normalde renkler cok dagınık görünüyodu iso ayarını düsürdüm inanılmaz derecede canlı ve güzel bi görüntü cıktı ortaya tabi bunu ayakla birlikte cektim normalde gündüz cekimlerinde iso nun yüksek mi olması gerekiyor gece cekimlerinde hep bu sekilde düsürmem mi gerekiyo iso aayarını smdiden yardmlarınız için teşekkürler.

Tarih: 26 Ağustos 2011, 23:15 - İp: 85.***.**3.231
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

En kaliteli görüntü için her durumda isonun en düşük seviyede tutulması gerekiyor. Yüksek iso gürültü olarak geri döner. Tripodsuz gece çekimlerinde ise uygun pozlamayı sağlayabilmek için çoğunlukla isoyu yükseltmek gerekiyor

Tarih: 26 Ağustos 2011, 23:37 - İp: 78.***.**2.70
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Uzun pozlamada isoyu yükseltmeye gerek ( Bulb modunda)yok ama buna rağmen süreye bağlı olarak noise olur.

#atilla61' tarafından 28.08.2011 01:59:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ağustos 2011, 01:54 - İp: 92.***.**5.2
lotussanat
lotussanat (üye)
İstanbul / Firma

ISO yu yükselttikçe;
- kumlanma artar,
- renkler soluklaşır,
- keskinlik azalır

ve biz de bu duruma "high iso noise" deriz...makinanızın iso performansına bağlı olarak tercih size kalır...dilerseniz ISO'yu yükseltip bu bedelleri ödersiniz ...

Tarih: 28 Ağustos 2011, 15:36 - İp: 88.***.**0.193
  • 1