reynold
reynold (üye)
İstanbul / Amatör

Iso Denkliği

Ben yeniyim bu sitede öncelikle merhaba.
Fotoğraf çektiğimde kumlanma çok oluyor. mesela havaya atıığım birşeyi yada hareket eden birşeyi yakalamak için ısoyu yükseltiyorum böylece oldukça karanlık oluyor. objektifim de zoom nikkor 70-300 mm o da ayrı tabi. yeni objektif alacağım ne önerirsiniz. bu sorunlarımı halledersem çok mutlu olucam, teşekkürler şimdiden

Tarih: 12 Ocak 2008, 21:25 - İp: 88.***.**8.146
reynold
reynold (üye)
İstanbul / Amatör

bu arada fotoğraf makinem nikonD70s

Tarih: 12 Ocak 2008, 21:28 - İp: 88.***.**8.146
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Havaya attığınız bir şeyi yakalamak için iso ile oynamanıza gerek yok... bu arada iso nek adar yükselirse kumlanma o kadar çok olur...

Işık ortamını bilmiyorum ama günsüz ise ve sokaktaysanız iso yu 100 e getirin... görüntüyü dondurmak isertesniz yani olduğu gibi görüntülemek için, enst. süresini kısaltın (ortamın ışığına ve vermek istediğiniz etkiye göre)... bununla birlikte diyaframı açın...

aslında bu birkaç cümleyle açıklamak yetersiz ama genel olarak bu konu hakkında bir paylaşımım vardı oraya bakarsanız size baya yardımcı olur...

http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=20162

#gurhan_87' tarafından 12.01.2008 22:34:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ocak 2008, 22:32 - İp: 85.***.**2.201
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gurhan gyet iyi acıklamıs.
hareketli nesneyı ısık kosullarının iyi oldugu bir ortamda cekiyorsanız eger,isoyu dusuk tutup diyaframı makul bir degere kadar acıp, enstantaneyı yukseltin.
eger ısık yetersizse yapay ısık kullanmanız ve aynı islemi uygulamanız yada flaş kullanmanız gerekli.
iso performansı daha yuksek bir makineninz dahi olsa yine belli oranda kumlanma olacaktır. objektifin cok etki ettgini dusunmuyorum bu durumda objektifin tek etkisi diyafram acıklıgının 4.5 gibi bir degerden baslaması veenstantanede 2-3 stopluk dezavantaj saglaması oabilir.
ama en acık dıyaframdada alan derinligi cok dusuk olacagından ve nesne hareketli oldugundan zaten 2-2.8 ibi bir dıyafram kullanmayacaksınız.oyuzden oda cok buyuk bir etki saglamaz.

kısaca yapmanız gereken,ısık kosullarını iyileştirmek ve enstantaneyı artırmak.
iso 400den sonrasını tavsiye etmem.

Tarih: 12 Ocak 2008, 23:21 - İp: 88.***.**6.26
  • 1