bybars
bybars (üye)
İstanbul / Meraklı

İlk Çekim !

Merhaba arkadaşlar.

Fotoğraf heyecanına henüz başladım. 29 yaş bu hayecan için biraz geç ama neyse .) ufak bir yardım rica ediyorum.Aşağıda yer alan kareyi yakalayabilmek için hangi metodu takip etmeliyim.

Donanımım linkteki ile aynıdır.kendisine ulaşamadım .)

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=517473

Teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

Tarih: 13 Temmuz 2012, 17:06 - İp: 88.***.**3.230
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

Aşağıda yer alan kareyi yakalayabilmek için hangi metodu takip etmeliyim.

metod mu?..ne metodu?..

fotoğraf çekmenin metodu yok, deklanşöre basacaksın...

"deklanşör ne ki?" diye sorma sakın...

Tarih: 13 Temmuz 2012, 18:10 - İp: 46.***.**2.138
bybars
bybars (üye)
İstanbul / Meraklı

bir hayli yakışıksız bir yanıt olmuş bu.

deklanşörün ve çok daha fazlasının ne anlama geldiğini gayet iyi biliyorum.

metod belki doğru kelime olmadı. o halde senin anlayabileceğin seviyeye indirelim !

yakalanan karenin, çekim teknikleri ile alakadar olduğunu ve bunuda makinayı yeni aldığım için bilmediğimden bahsettim.

yani ayarlamalar, micro, panoramik, yakın uzak falan filan.

eminim anladın..

Tarih: 13 Temmuz 2012, 18:17 - İp: 88.***.**3.230
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

o halde senin anlayabileceğin seviyeye indirelim ! yakalanan karenin, çekim teknikleri ile alakadar olduğunu ve bunuda makinayı yeni aldığım için bilmediğimden bahsettim. yani ayarlamalar, micro, panoramik, yakın uzak falan filan.

çok seviyeli bir açıklama olmuş...
ilkokul seviyesi...

Tarih: 13 Temmuz 2012, 18:45 - İp: 46.***.**2.138
bybars
bybars (üye)
İstanbul / Meraklı

derdimi anlattım. yanıt vermek yerine laf yetiştirme hevesine girmişsin. profile baktım yaş 44. bakmadan önce 17 yaşında çocuk şımarıklık yapıyor sanmıştım.

bu site burnu havada olan huysuzlarla mı dolu diye merak ettim açıkcası.

yeni başlayan birine yardım edileceğine küstahlık, bilmişlik taslanıyor.

Tarih: 13 Temmuz 2012, 19:05 - İp: 88.***.**3.230
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

29 yaşında yetişkin bir adam; "oturayım klavyenin başına, acemice sorular sorayım, milleti meşgul edeyim, biraz kafa bulayım" demek yerine biraz beynini çalıştırsa, böyle forum çöplüğüne dönüşmez ortam...

29 yaşında bir adam alelade bir fotoğrafı örnek gösterip ".Aşağıda yer alan kareyi yakalayabilmek için hangi metodu takip etmeliyim." diye saçma sapan soru sormaz...soru insanın yaşını gösterir, sitedeki onca fotoğraf arasından o basit fotoğrafı amaç edinmen de diğer bir gösterge...

Tarih: 13 Temmuz 2012, 19:33 - İp: 46.***.**2.138
bybars
bybars (üye)
İstanbul / Meraklı

44 yaşındaki çok meşgul olduğunu düşünen bir adamın vereceği cevaplar, ayırma zorunluluğu hissedeceği zamanlar değil bunlar. ayrıca donanım konusunda da sıkıntılar sezdim.zorlamayın.

son olarak gerçekten de o "basit" fotoğrafı çekene ulaşamadığım için saygı gösterceklerden bir yanıt bekledim.

onlar için 1 dakika ayıracakları bir zevk olabilir bu sorumun cevabı.

sana göre değil yani..

ayrıca kim oluyorsunda "milletle" kafa bulduğum fikrine kapılıyorsun .)

bu dakikadan sonra yalnızca gülümseyerek karşılayabilirim yazdıklarını.)

bu kadar yeter.

Tarih: 13 Temmuz 2012, 19:48 - İp: 88.***.**3.230
mkarayama
mkarayama (üye)
İstanbul / Amatör

Şener Bey, Açıkcası Verdiğiniz Cevaplar Gerçekten Hiç Hoş Değil. Kısa Bir Araştırmadan Sonra, İlgili Sorunun Cevabının Bulunabileceği Doğru Olabilir. Fakat Sizin Bu Şekilde Rencide Edici Cevabınız Gerçekten Hoş Değil. Sizi Bu Yüzden Kutluyorum

Gelelim "İlk Çekim" Sorusuna.

Linkini Verdiğiniz Fotografta, Herhangi Bir Teknik Yok. Ne Alan Derinliği Var, Ne Pan Var Nede Başka Birşey. Kamerayı Tutulup, sadece çekilmiş. sadece flash açık. sizde aynısını yapabilir; flası acıp çekebilirsiniz. Yada; gün ışıgında, makinenizi makro moda alıp, nesneye yakınlasarak arka planı flulastırarak; çok hoş bir çekim yapabilirsiniz.

Tarih: 14 Temmuz 2012, 02:34 - İp: 94.***.**4.221
bybars
bybars (üye)
İstanbul / Meraklı

İşte bende bu kısa net ve tatmin edici cevabı bekliyordum.

Benim zaten sözkonusu ettiğim fotoğrafın çok komplike bir çalışma sonrası yaratıldığını iddia etmemiştim.

Fotoğraf makinası özelliklerini keşfetmeye çalışırken bu kare gözüme çok hoş göründü.

madem dedim aynı donanımı kullanıyoruz bende bunu yapabilirim .)

kastettiğim, acaba macro çekim midir, yoksa çekim kiplerinden biri ile ( sp,p,m,a) oluşturulmuş olabilir mi.

durum bundan ibaret,tekrar teşekkür ederim mkarayama .)

Tarih: 14 Temmuz 2012, 02:42 - İp: 88.***.**3.230
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

ultra genis aci bir lensle tripod ustunde cekilerek yukaridan aydinlatma ile cekilmis yanlardan reflektor kullanilmis olabilir ps de kucuk ayarlamalarla son halini almistir diye dusunuyorum tabiki raw formatinda

Tarih: 14 Temmuz 2012, 12:02 - İp: 88.***.**2.39
bybars
bybars (üye)
İstanbul / Meraklı

bilgi için teşekkür ederim bulo.

Tarih: 14 Temmuz 2012, 12:57 - İp: 88.***.**3.230