omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Hdr Nedir, Nasıl Uygulanır.

High Dynamic Range

Bir fotoğrafda karanlık yüzel ile aydınlık yüzey arasındaki ışık farkı o fotoğrafın Dinamik Kademesini belirler. SLR veya DSLR makinaların algılayabileceği ışık şiddeti belirli sınırlar içersindedir ve bu değerdeki fotoğraflar LDR ( Low Dynamic Range ) olarak adlandırılır.
Son yıllarda yapılan araştırmalar ve geliştirmeler sonucunda fotoğrafın dinamik kademesi programsal yoldan artırılmıştır. Fotoğraf makinası ile kadrajımız içinde kalan ve farklı ışık değerleri olan bir karede hiçbirzaman dengeleme sağlayamayız. Işık veya gölge nekadar optimize edilsede LDR sınırları içinde kalacağı için istenen neticeyi vermeyecekdir. İşte bu noktada farklı ışık değerlerinin optimize edilmesi ve kadrajımız içinde kalan her noktanın (ister gölgede, ister ışıkta kalan yüzey ) patlama veya kararma yapmadan en iy şekilde algılanması için dinamik kadememizin yardımcı bir programla yükseltilerek işlenmesine HDR denir.


Her fotoğraf HDR olurmu ?

Her fotoğrafı HDR olarak düşünemeyiz. En önemli unsur HDR fotoğrafda mutlak hareketsizliktir. Yani HDR yapacağımız fotoğrafda hareket eden objeler olmamalıdır.
Bir martı, bir vapur veya hareket eden insan HDR fotoğraf içine dahil edilmemelidir. Eğer illa dahil edilecekse fotoğrafdaki boyutu oldukça küçük olmalıki hareket unsuru algılanamasın.

Rüzgarlı bir havada bir manzarayı HDR yapmak istersek, kadrajımızda rüzgarın etkisiyle sallanan bir ağaç dalları/yaprakları olmamalıdır. Buna karşılık gökyüzünde hareket eden bulutlar ile denizdeki dalgalar HDR ye ayrı bir güzellik katmaktadır. Buradaki hareketlenme farklı bir etki bırakmaktadır.

Tarihi yapıların özellikle iç mekan çekimlerinde HDR çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu tür mekanlarda aydınlatma ya zayıf yada yoktur. Normal şartlarda iç dokuyu yansıtamayız. HDR ile her ayrıntı tek tek görünebilir hale getirilebilir. Tarihi bir kalıntıyı fotoğraflamak için binlerce kilometre gittiniz ve o kalıntı üzerine düşen ışık ters, işte bu noktadada imdadımıza HDR yetişmekte. Ters ışığa rağmen HDR ile tüm detayları alabiliriz.


Hangi fotoğraf makinası ile HDR çekebilirim ?

Dijital tüm fotoğraf makinalarıyla HDR yapabilirsiniz. İster kompakt ister DSLR, yeterki RAW veya JPEG çekim yapsın.

HDR için neler gereklidir ?

1) DFM ( dijital fotoğraf makinası )
2) Tripod
3) Kablo deklanşör veya uzaktan kumanda
4) Çekilen kareleri işlemek için program


Tripod olmadan çekim yapılamazmı ?

Tüm profesyonel fotoğrafçılar ister gece ister gündüz çekim yapsın her şartta Tripod kullanırlar. Gün ışığında diyelim 4000 enstantane de Tripod'suz bit fotoğraf çektiniz.Eğer bu fotoğrafı internet ortamına boyutunu küçültüp atacaksanız sorun yok, ama büyütüp herhangi bir dergi veya afişte kullanacaksanız bu kadar yüksek bir enstantanede bile fotoğrafın nasıl titremiş olduğuns sahid olacaksınız. Aynı fotoğrafı tripod'lu ve tripod'suz çekin ve her ikisini %100 büyüterek netliğe bakın, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Kaldıki HDR için peşpeşe 3 veya daha fazla kare çekilmesi gerektiği için, tripoduz bu kareleri eşlememiz çok çok zor hatta imkansızdır. Tripod'un olmasıda yeterli olmayıp kesinlikle deklanşör kablosu veya kablo kumanda ile çekimi gerçekleştirmeliyiz ki makina üzerindeki deklanşöre basma esnasındaki sarsıntıyı yansıtmayalım. DSLR kullanıcıları için bir tavsiyede pozlamayı Bracket ile yapmalarıdır.


HDR çekime Başlama :
HDR 3 veya daha fazla karenin özel bir programla birleştirilmesi sonucu oluşturulmaktadır.Tek karedende (RAW olmak şartıyla) HDR yapılabilir. Standard olan 3 kare ile HDR yapmakdır. 3 kare -2 , 0 , +2 pozlama değerine göre alınır. Işığın şiddetine ve karanlık yüzeylerin algılanabilmesine göre birer stop � veya + pozlama ilaveleriyle çekim devam ettirilir. Aşağıda takip edilecek sıra belirtilmiştir.

1) Tripod kurulur ve makina üzerine sabitlenir
2) Kablo deklanşör veya kumanda hazır hale getirilir
3) Ortamın ışığına göre enstantane ve duruma göre diyafram ayarı yapılır. ( Diyafram her ayrıntıyı net almak istersek rakamsal olarak yüksek değere alınır, belirli bir noktayı net diğerlerini flu yapmak için ise rakamsal olarak düşük bir değer alınır.)
4) Otomatik netleme yapılır ve makina Manuel netlemeye alınır. ( Manuel netleme yapmayan makinalar ototomatik ayarı kullanmaya devam etsin.)
5) HDR nin baş derdi noise olduğu için ISO mümkün olan endüşük değere alınır.( ISO 100 gibi)
6) Bracket kontol olan makinalarda -2 , 0 , +2 pozlama yapacak şekilde 3'lü Bracket'e alınır ve 3 kare çekim peşpeşe gerçekleştirilir.
7) Bracketsiz çekimde enstantane el ile ayarlanır. İlk kare 0 (sıfır) pozlamada, diğer iki kare -2 ve +2 poz değerinde çekilir.
8) Eğer -2 stop aşağıda gerçekleştirdiğimiz pozlama karanlık noktaları hala aydınlatmadıysa birer stop daha düşürerek en karanlık noktanında rahat görülebilir olması sağlanır.Bu kural +2 stop pozlamada en aydınlık nokta içinde geçerli olup birer stop daha artırılarak çekim yapılır. HDR sadece 3 kareden müteşekkil olmayıp 5 veya daha fazla kare çekimlede gerçekleştirilebilir.
9) Çekimler en iyi sonucu alabilmek için RAW formatında olması tercih sebebidir. Eğer DFM'nizde RAW formatı yoksa JPEG çekimde uygulanabilir.

HDR İşleme :

3 veya daha fazla kare çekim gerçekleştirildikten sonra sıra geldi bu fotoğrafları dijital ortamda birleştirmeye. Bunun için piyasada en fazla tercih edilen ve kolay kullanımıyla göz dolduran Photmatix Pro'yu anlatmak istiyorum.

Photomatix Pro ile tek kareden 3, 5 veya 9 kare gibi çekimlere kadar HDR yapmak mümkün. Tek kare HDR sadece RAW formatını desteklemekte olup aşırı noise oluşturduğu için tercih edilmemektedir. İşlem sırasına göre işleme şöyle gerçekleşmekte ;

1) Photomatix Pro (internetten bu programı rahatlıkla indirebilrsiniz.) programını açın.
2) JPEG formatındaki fotoğraflar için FILE > Open seçeneklerinden, RAW formatı için ise HDR > Generate seçeneklerinden yükleme yapabilirsiniz.
3) Her iki açma metodunda karşımıza Browse ( gözat) seçeneği çıkacak ve buradan HDR yapmak istediğimiz fotoğrafları seçerek OK tuşuyla onaylarız .
4) Photomatix seçilen kareleri bir kaç dakika içersinde birleştirmeye başlayacak.Birleştirme bittiğinde HDR formatında bir kare karşımıza çıkacaktır.

Ham olan bu HDR kare sizi şaşırtmasın. Asıl şimdi başlıyor Tone Mapping ile ince işleme.

Üst menüden HDR > Tone Mapping seçildiğinde karşımıza Tone Mapping bölümü gelecektir Bu bölümdeki ayarlar çok dikkatli yapılmalı ki sonucunuz iyi çıksın. En ideal ayar metodu Detail Enhancer seçeneğidir.Bu seçenekdeki ayarlar ile ilgili düğmeleri sırasıyla açıklayalım ;

Strenght : HDR'nin gücünü ve ana kontrastını ayarlamak için kullanılır.
Color Stauration: RGB Renk doygunluğunu ayarlama
Light Smoothing : Işık sapmalarını yumuşatma. ( keskinliğede etki edecektir unutmayalım)
Luminosity : Ana ışık şiddetini ayarlama, gölge kısımları dengeleme
Micro-contrast : Detayları vurgulamak için kontrastı ayarlama
Micro Smoothing : HDR esnasında oluşan noise'ları düzenleme ve detayları dengeleme
White Clip : Beyaz kırpma , beyaz dengesini düzenleme
Black Clip : Siyah kırpma, siyah dengesini düzenlemeAyarlar dengeli bir şekilde ve aşırıya kaçmadan yapılarak OK butonuna basılır ve FILE > Save as ile istenilen bir yere fotoğrafımız JPEG formatında kaydedilir.

Photomatix programında yapılan HDR lerde kahverengi veya mavi ton ağırlıklı bir sonuç elde edilmektedir.Zamanla HDR programları bu hataları düzeltecektir elbette ama biz bu küçük hataları Photoshop'da renk filtreleri veya Selective Color seçeneği ile düzeltebiliriz. Bu düzeltme en iyi sonucu elde etmek için gereklidir. Bir hatırlatma daha, renk doygunluğu Photmatixde maksimum verilmemeli, düşük seviyede tutulup sonradan PS'de Saturation ile oynamak daha iyi netice verecektir.

Tone Mapping de yapılan bariz hatalar ise Light Smoothing, Micro Contrast ve Strenghtin aşırı uçlarda kullanılması sonucu oluşan renk sapmaları ve hatlarda oluşan kontür izleridir. Bunlardan mümkün olduğunca kaçınmalı ve dengeli bir ayar kullanmalıyız.Örneğin bir bina ve gök yüzü düşünün. Gökyüzünde bulutlar kararmış ama binaya yakın kısımlarında beyaz bir şerit hakim. İşte size bariz bir hata. Gökyüzü tonlamada yapılan ayarlama ile yumuşak bir geçişe sahip olmalıdır. Ve Black Clip'e aşırı yüklenmeyip gereksiz kararmalardan kaçınılmalıdır.
Aşırı tonlamadan herzaman kaçınmalıyız. Bu tür etkiler fotoğrafın değerini öldürmektedir.Profesyonel kişilerin yerli veya yabancı sitelerde çok güzel örnek HDR fotoğraflarını bulabilir ve bunları inceleyerek kendinize bir yol çizebilirsiniz.HeDeR edilmeyen HDR'li fotoğraflar dileğiyle....

Ömer Kılıç


NOT: Bu yazının tüm hakları ÖMER KILIÇ'a ait olup isim belirtmeden alıntı yapılamaz ve herhangi bir yerde yayınlanamaz.

#omerk' tarafından 07.10.2008 11:46:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2007, 18:12 - İp: 85.***.**8.41
kaya112
kaya112 (üye)
İzmir / Amatör

HDR yi sizinle öğrenmiş oldum teşekkürler.

sevgilerimle.

 

Tarih: 4 Ekim 2008, 21:44 - İp: 85.***.**2.175
lujiano
lujiano (üye)
İstanbul / Meraklı

Ömer bey bu yazıyının altına alıntıdır olarak yazmanızı dilerdim bu yazının tıpatıp aynıları internette bir çok sitede var emeğe saygı lütfen

 

Tarih: 6 Ekim 2008, 10:37 - İp: 78.***.**3.1
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Sayın Cüneyt Üstel ( lujiano)

HDR ile ilgili bu yazı birçok internet sitesinde dolaşmaktadır. Ne hikmet se hiçbirinde alıntıdır ibaresi bulunmamakta bulunanlarda da yanlış bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tüm kelimeleri ile şahsıma ait olup daha HDR'nin ne olduğunu bile kimse bilmez iken kaleme aldım.

Demekki hata yapmışım.

Bilgi paylaştıkça güzeldir mantığı ile hiçbir yazıma sınırlama getirmedim bu zaman kadar.


Bu yazınız inanın beni çok rencide etti.

Saygılarımla,

Ömer KILIÇ 

Tarih: 6 Ekim 2008, 11:51 - İp: 88.***.**4.130
lujiano
lujiano (üye)
İstanbul / Meraklı

Benim burada anlatmak istediğim farklı ve niyetim sizi kırmak veya rencide etmek te değil benim bu sitede fotoğraflarım yok. Fotoğraf sadece bir hobi çok seviyorum evimde bir sürü çektiğim fotoğraf var herneyse anlatmak istediğime gelelim. Doğru bir çok sitede var amaç belli, paylaşmak çok güzel bir şey ama anlatmak istediğim bu yazıyı araştırıp yazan insana biraz saygı, bilmeyerek te olsa sizi üzdüğüm için inanın bende üzüldüm ama amacım sadece yukarıda yazıldığı gibidir. Saygılarımla ....Işığınız hep bol olsun

 

Tarih: 6 Ekim 2008, 18:30 - İp: 78.***.**3.1
demirbas
demirbas (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

gönlüne sağlık ömer hocam gayet bilgilendirici bir yazı, kutlarım..

#demirbas' tarafından 07.10.2008 22:45:48 tarihinde düzenlendi.

 

Tarih: 7 Ekim 2008, 22:37 - İp: 78.***.**8.155
efertem
efertem (üye)
İstanbul / Amatör

Eline ve bilgine sağlık ama aldığınız bazı yorumlar gösteriyor ki ülkemiz henüz ücretsiz paylaşıma ve hümanist yaklaşıma hazır değil. Keşke bunu broşür olarak bastırıp isteyenlere 100 YTL'ye satsaydınız. O zaman hem yukarı perdeden atmazlar hem de para verdikleri için yere göğe sığdıramazlardı bu bilgileri ve sizi.

Ey iyilik bilmez genç nesil! Adam anlatmış işte. Biri ben tripod'u gerekli bulmuyorum demiş , biri hırsızlıkla itham etmiş. Ey ahmaklar! Tripod senin gerekli bulup bulmamanla ilgili bir konu değil. Eğer gerçekten gereksizliğini iddia ediyorsan, bilimsel ve izana uygun bir yazı yaz ve bu arkadaşın yazısı kadar yararlı olsun. Yazıdan faydalanmak yerine dedektiflik yapıp hırsız yakalamış gibi sevinen concon, o yazıların bu yazıdan araklanmış olabileceği ihtimalini neden aklına getirmedin. Siz var ya siz, 80 kuşağı değil misiniz...

 

Tarih: 9 Ekim 2008, 11:28 - İp: 85.***.**3.196
vumekkan
vumekkan (üye)
Bursa / Meraklı

paylaşım için teşekkürler... öğreneceğiz üstadlar,sizlerin sayesinde çok şey öğreneceğiz ve inanın utandırmayacağız....

 

Tarih: 16 Ekim 2008, 19:24 - İp: 85.***.**4.221
mahmud13
mahmud13 (üye)
Bitlis / Amatör

teşekkür ederim
bol bol istifade ettim

 

Tarih: 19 Ekim 2008, 13:05 - İp: 85.***.**0.252
satelli
satelli (üye)
İstanbul / Amatör

Faydalı bir yazı.Elinize sağlık.Birkaç HDR çalışması yaptım.Şöyle sıfırcı hoca gözüyle bir incelenirse,daha güzel nasıl olur bu konuda fikir alabilirsem çok sevinirim.Bu HDR işi beni cezbetti açıkcası...

#satelli' tarafından 21.10.2008 12:59:17 tarihinde düzenlendi.

 

Tarih: 21 Ekim 2008, 12:57 - İp: 88.***.**6.223
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Alttaki linkte yer alan HDR fotoğraf için düşüncelerinizi almak istiyorum.
Az buçuk bir şeyler öğrendiysem bu konuda fotoğrafa HDR biraz fazla aşırıya kaçmış olduğunu düşünüyorum o arkadaşın.
Fotoğraf hakkındaki düşüncem doğru mudur değil midir öğrenmek istiyorum.

LİNK TIKLAYIN

 

Tarih: 31 Ekim 2008, 00:19 - İp: 85.***.**6.18