kurumali43
kurumali43 (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Güneşli Havada Portre Çekiminde Sorun ??

Güneşli havada ortam aydınlık olmasına rağmen yüzler siyah çıkıyor. bunun sebebi nedir?

Tarih: 15 Mart 2014, 21:45 - İp: 88.***.**2.31
cankat35
cankat35 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Önemli olan ışığı nereden geldiği. Işığı karşıdan alırsanız kararır. Arkadan gelmeli ışık. Ayrıca çekimi yaparken nereden ölçüm yaptığınız da önemli. Ölçüm yaptığınız yere göreceli olarak kişi karanlık çıkabilir.

Tarih: 16 Mart 2014, 01:23 - İp: 78.***.**3.49
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Siteye 2006'dan beri uye ve onca yildir fotografcilik ile ugrasan, 120 konu acmis bir Studyo Fotografcisinin bu sorusuna anlam vermek zor . Yani studyoda isiklari ayarlama becerisine sahip biri ( ki bence zor is ), nasil olur da dengesiz/ters isik durumlarinda pozometrenin yanilacagini, golge kalan alanlarin koyu cikacagini bilemez .

20 yillik agir vasita soforunun, yokus yukari arac niye 5.viteste cekmiyor demesi gibi bir sey - kusura bakmayin .

Tarih: 16 Mart 2014, 01:23 - İp: 96.***.**5.17
kurumali43
kurumali43 (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

paperman açıklama yapmadan anlamayacan sen herhalde. 5000 nufuslu bir yerdeyim bu 1 .. dış çekim burada yaygınlaşmadı bu 2 .. dış çekim konusunda (makinaya dış çekimde hakim olma) sahip değilim bu 3...
bilgim olsa neden böyle bir konu açayım bu 4 ....soruma cevap ver bilgin varsa . ne iştir anlamadım derdimizi dökemiyoruz yaaa .illa biri çıkıyor bilgiçlik taslıyor. bilmiyor olamazmıyız, öğrenmek istemek suçmu
geçen sene bikaç kez çekime çıktım güneşli ortamda çıplak gözle gelin damatın yüzünü aydınlık gördüğüm halde makinadan izlediğimde vaya pc den izlediğimde karanlık olduğunu fark ettim. bunu aşamadım. çözümünü dolgu ışığıyla çözdüm diyebilirim.

Tarih: 16 Mart 2014, 15:24 - İp: 88.***.**2.31
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Kurumali belki banada kızacaksın ama uğur hocaya katılmamak elde değil.2006 dan beri üyesin hergün bir sayfa okusan altyapını geliştirebilirsin .Neyse gelelim soruna
Slr makinalar bir kaç çeşit olçüm sistemi vardir.Senin burada yapacağın spot ölçümle çekim yapmak veya dolgu ışığı kullanmak.Muhtemelen aydınlık yerler patlamasın isteyeceksin bu durumda genel ölçüm yapacaksın ve dolgu flaşıyla veya softbox ne kullanıyosan,modeli aydınlatacaksın.Sorunun en kısa cevabı bu ama bu konuda bence biraz ilgili konuları bulup okumalısın oşığın bol olsun.:

Tarih: 16 Mart 2014, 17:35 - İp: 5.***.**6.102
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

sayın kurumali43
bence bir örnek foto paylaşırsanız
onun üzerinde konuşmak daha yararlı olabilir
ama fotoyu çekerken
hangi makine ve lensle çektiniz
ne tür ölçüm yaptırdınız (spot, matrix ..)
hangi ayarlarda çektiniz (ens, diyafram...)
karenin hangi noktalarından veya noktasından ölçüm yaptınız (eğer spot ölçüm yaptıysanız)
makine hangi moddaydı (A,S,P,M ..)
flaş kullanıyorsanız o hangi modda (ttl, manuel , ...)
çekim yapılırken güneş ne tarafta
saat kaçta çekildi (öğlen güneşinde, sabah erken veya akşam sularında ...)
hava durumu nasıldı ( güneşli , kapalı, güneşli ama gölgede..)

(sorulara bakınca abartı gibi veya dalga geçme gibi görünebilir ama kesinlikle değil. yani belki abartmış olabilirim ama kesinlikle dalga geçme gibi bir durum söz konusu değil. bunlar bilinirse pozlama ile ilgili hata çok daha kolay tespit edilir. hatta mesela nikon için bunların dışında merkez ağırlıklı ölçümde merkezin sensördeki çapını da seçebildiğimiz için en küçük olanla en büyük olan arasında mutlaka ışık miktarı farkı olacaktır)

bu tür bilgileri de paylaşırsanız
çok daha net çözüm bulabiliriz diye düşünüyorum

#tomaydin' tarafından 20.03.2014 00:02:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2014, 16:01 - İp: 151.***.**3.211
  • 1